Weran z Vence

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Weran(us) z Vence, łac. Veranus, fr. Véran (ur. w Galii, zm. po 474 w Lyonie) – zakonnik, biskup Vence (diecezja Nicei), święty Kościoła katolickiego.

Wydawnictwo WAM, znane jako: Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy (WAM) (1872-1918, 1935-1994), Wydawnictwo Księży Jezuitów (1918-1935), Wydawnictwo WAM (od 1994) – najstarsze polskie wydawnictwo katolickie, założone w 1872 przez ks. Stanisława Stojałowskiego SJ w Krakowie.Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.

Życiorys[ | edytuj kod]

Był młodszym synem Galli i biskupa Lyonu św. Eucheriusza. Po śmierci matki (lub separacji rodziców), wraz z bratem św. Saloniuszem, został oddany na wychowanie mnichom z monasteru Lérin na wyspie Lérinum (Saint-Honorat, Wyspy Leryńskie). Przebywali tu Hilary i Honorat, późniejsi biskupi Arles i święci. Jako diakon Weran towarzyszył ojcu w 441 roku w pierwszym synodzie w Orange. Św. Eucheriusz zadedykował synowi dzieło Formulae spiritualis intelligentiae ad Veranum.

Vence – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie.Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

Weran został biskupem Vence przed 451 rokiem i był nim przynajmniej do 465. Razem z bratem, ówczesnym biskupem Genewy, oraz biskupem Grenoble Cerecjuszem (Cérat) skierował list do papieża Leona I z podziękowaniem za odrzucenie herezji Eutychesa.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest za Martyrologium Rzymskim 11 listopada, w którym początkowo ujęty został błędnie, jako biskup Lyonu. Niektóre źródła podają również 10 września. Dzień pamięci w Vence przypada na 9 września.

10 września jest 253. (w latach przestępnych 254.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 112 dni.Grenoble (oksyt. Grenòble, Granòble; średniowieczny oksyt. Grasanòbol; franko-prow. Grenoblo) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Isère.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Wyspy Leryńskie, franc. Îles de Lérins – archipelag czterech wysp położony na Morzu Liguryjskim, administracyjnie przynależny do francuskiej gminy Cannes, położony kilka kilometrów od centrum Cannes na kontynencie, w departamencie Alpy Nadmorskie. Nazwa archipelagu pochodzi z czasów rzymskich. Wchodząca w skład Sainte-Marguerite nazywała się po łacinie Léro, a Saint-Honorat Lérinum.
Saloniusz (Salomon) z Genewy (ur. ok. 400 w Lyonie, zm. 28 września po 450 w Genewie) – biskup w diecezji Genewa, pisarz chrześcijański, święty Kościoła katolickiego.
Biskupi i arcybiskupi Lyonu, metropolici Lyonu, prymasi Galii – rzymskokatoliccy biskupi ordynariusze Lyonu we Francji.
Honorat - imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego "szanowany", "darzony szacunkiem". Wśród patronów tego imienia - św. Honorat z Arles i bł. Honorat Koźmiński.
Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
Monaster albo monastyr (ze staroruskiego od gr. μοναστήριον monasterion) – tradycyjna nazwa klasztoru w Kościołach wschodnich.
Diecezja Nicei - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w południowej Francji. Powstała w III wieku. W kwietniu 1868 (gdy struktury kościelne w Monako oddzieliły się od francuskich) uzyskała swój obecny kształt terytorialny. Podczas reformy administracyjnej Kościoła francuskiego w grudniu 2002 została przeniesiona ze zlikwidowanej wówczas metropolii Aix do nowo powstałej metropolii Marsylii.

Reklama