Wera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Weraimię żeńskie pochodzenia łacińskiego, stanowiące żeńską formę łacińskiego imienia Werus (pierwotnie cognomen), równe wyrazowi pospolitemu vera — "rzetelna, prawa, słuszna, sprawiedliwa". Forma ta jest również w użyciu jako zdrobnienie od imienia Weronika lub zachodnia adaptacja rosyjskiego imienia Wiera. Rozpowszechniła się ona być może pod wpływem działaczki socjalistycznej i komunistycznej Marii Koszutskiej, która przybrała pseudonim Wera Kostrzewa.

Maria Karolina Sabina Koszutska, ps. Wera Kostrzewa (ur. 2 lutego 1876 w Główczynie, zm. 9 lipca 1939 w Moskwie) - polska działaczka socjalistyczna i komunistyczna, dziennikarka.Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.

Wera imieniny obchodzi 24 stycznia, jako wspomnienie św. Wery z Clermont, wspominanej razem ze św. Suporyną".

Znane osoby noszące imię Wera:

 • Vera Menchik
 • Vera Salvequart
 • Věra Suková
 • Vera Farmiga
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Henryk Fros, Franciszek Sowa, Księga imion i świętych, t. 6, Kraków: Wydawnictwo WAM - Księża Jezuici, 2007, ISBN 978-83-7318-736-8, OCLC 831184951.
  Vera Salvequart (ur. 26 listopada 1919, zm. 26 czerwca 1947) - pielęgniarka, kapo w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Ravensbrück i zbrodniarka wojenna.O. Henryk Fros SJ (ur. 18 stycznia 1922 w Rybniku, zm. 24 kwietnia 1998 w Krakowie) – polski jezuita, teolog, badacz literatury hagiograficznej, mediewista.
  Warto wiedzieć że... beta

  Weronika – imię żeńskie pochodzenia greckiego. Późniejsza forma Bereniki. Etymologia imienia wywodzona jest z greki od słów phero – nieść i nike – zwycięstwo. W średniowieczu imię było błędnie przypisywane słowom vera (łac. - prawda) i eikon (gr. - obraz). Nawiązywano w ten sposób do legendy o św. Weronice, która otarła chustą twarz Chrystusowi. Powstały w ten sposób na chuście wizerunek określany był jako prawdziwy wizerunek Chrystusa – Veraikon.
  Wiera, Wiara – imię żeńskie pochodzące od nazwy jednej z cnót chrześcijańskich – wiary (łac. fides). Popularną w Zachodniej Europie transliteracją tego imienia jest Vera, a jego odpowiednikiem w większości krajów słowiańskich – Wiera. W roku 1994 imię to w formie Wiera nosiło 4876 mieszkanek Polski, zaś w formie Wiara jedynie 13 Polek a wszystkie urodzone były przed 1940 rokiem.
  Vera Menchik, cz. Věra Menčíková (ur. 16 lutego 1906 w Moskwie, zm. 26 czerwca 1944 w Londynie) – angielska szachistka pochodzenia czeskiego, pierwsza mistrzyni świata w szachach.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama