• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wensum

  Przeczytaj także...
  Whitlingham – wieś w Anglii, w hrabstwie Norfolk, w dystrykcie Broadland. Leży 2 km na wschód od miasta Norwich i 159 km na północny wschód od Londynu.Norwich (/ˈnɒɹɪdʒ/) – miasto w Wielkiej Brytanii, ośrodek administracyjny hrabstwa Norfolk, przy ujściu rzeki Wensum do rzeki Yare. W XI wieku Norwich było drugim pod względem wielkości miastem w Anglii po Londynie. W czasach przed rewolucją przemysłową hrabstwo Norwich zaliczano do najludniejszych w kraju.
  Norfolk – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, położone nad Morzem Północnym i zatoką The Wash, na obszarze krainy geograficzno-historycznej zwanej Anglią Wschodnią (East Anglia).

  Wensum (ang. River Wensum) – rzeka we wschodniej Anglii, w hrabstwie Norfolk. Długość rzeki wynosi 75 km, powierzchnia dorzecza – 647 km².

  Źródło rzeki znajdują się pomiędzy wsiami Whissonsett i Colkirk. Na znacznej długości płynie w kierunku południowo-wschodnim, przepływając przez miasta Fakenham i Norwich. Tuż za Norwich, koło Whitlingham, uchodzi do rzeki Yare.

  Niemal na całej długości rzeka objęta jest ochroną jako obszar o szczególnym znaczeniu dla nauki (Site of Special Scientific Interest) oraz specjalny obszar ochrony siedlisk (Special Area of Conservation).

  Colkirk – wieś w Anglii, w hrabstwie Norfolk, w dystrykcie Breckland. Leży 37 km na północny zachód od miasta Norwich i 159 km na północny wschód od Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 547 mieszkańców.Whissonsett – wieś w Anglii, w hrabstwie Norfolk, w dystrykcie Breckland. Leży 35 km na północny zachód od miasta Norwich i 156 km na północny wschód od Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 483 mieszkańców.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. River Wensum (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2017-11-16].
  2. Kevin Hiscock: Catchment science and the Wensum Demonstration Test Catchment Project (ang.). Catchment Management Resources. [dostęp 2017-11-16].
  3. River Wensum (ang.). Wensum Alliance. [dostęp 2017-11-16].
  Fakenham – miasto w Wielkiej Brytanii. w Anglii w hrabstwie Norfolk, położone nad rzeką Wensum, ok. 30 km na północny zachód od King’s Lynn i 40 km na północny zachód od Norwich. Miasto zamieszkuje ok. 7800 osób.Specjalny obszar ochrony siedlisk (SOOS) – obszar utworzony w celu ochrony siedlisk przyrodniczych lub gatunków będących przedmiotem zainteresowania Unii Europejskiej. Obszar ten w swoim regionie biogeograficznym w znaczący sposób przyczynia się do zachowania lub odtworzenia stanu właściwej ochrony siedliska przyrodniczego lub gatunku będącego przedmiotem zainteresowania Wspólnoty, a także może znacząco przyczynić się do spójności sieci obszarów Natura 2000 i zachowania różnorodności biologicznej w obrębie danego regionu biogeograficznego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.703 sek.