• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wensleydale

  Przeczytaj także...
  Leyburn – miasto i civil parish w Wielkiej Brytanii, w północnej Anglii, w hrabstwie North Yorkshire. W 2001 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 1844.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Middleham – miasto w Anglii, w hrabstwie North Yorkshire, w dystrykcie Richmondshire. Leży 60 km na północny zachód od miasta York i 329 km na północ od Londynu. Miasto liczy 840 mieszkańców.
  Wensleydale z miastem Hawes w tle
  Krajobraz doliny Wensleydale

  Wensleydaledolina w Wielkiej Brytanii, w hrabstwie North Yorkshire, w Anglii, wchodząca w skład Yorkshire Dales i należąca do parku narodowego o tej samej nazwie. Dolina słynie z produkcji sera Wensleydale.

  Dolina położona jest na wschód od Gór Pennińskich, a jej środkiem płynie rzeka Ure. Nazwa Wensleydale pochodzi od wsi Wensley leżącej we wschodniej części doliny. Główne miasta położone w dolinie to Hawes, Leyburn oraz Middleham. W dolinie znajdują się wodospady Aysgarth Falls i Hardraw Force, gdzie kręcono zdjęcia do filmu Robin Hood: Książę złodziei.

  North Yorkshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w północno-wschodniej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber, położone nad Morzem Północnym. Hrabstwo zajmuje północną i środkową część historycznego hrabstwa Yorkshire.Ser – produkt spożywczy wytwarzany z mleka poprzez wytrącenie z mleka tłuszczu i białka w postaci skrzepu, który zostaje poddany dalszej obróbce. Istnieje wiele gatunków sera i dzieli się je np. ze względu na gatunek mleka, zawartość tłuszczu, konsystencję, proces produkcyjny i czas dojrzewania. Ser zawiera wiele składników odżywczych. Technologią produkcji serów zajmuje się serowarstwo.

  Dolina Wensleydale leży pomiędzy dolinami Wharfedale na południu i Swaledale na północy.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Wensleydale Area Guide (ang.). [dostęp 2010-02-15].
 • The Wensleydale Creamery (ang.). [dostęp 2010-02-15].
 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wodospad – swobodny, pionowy spadek wody rzecznej, spowodowany istnieniem w korycie rzeki wyraźnego progu skalnego o wysokości od kilku do kilkuset metrów. Wodospad występuje w górnych odcinkach biegu rzek, w miejscach, gdzie rzeka przecina warstwę twardych skał. Skały te, wymywane wolniej niż miękkie podłoże w dolnym biegu rzeki, tworzą stopień, z którego woda spada w dół. Szereg wodospadów nazywa się kaskadą.
  Hawes – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber, w hrabstwie North Yorkshire. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 1180 osób.
  Swaledale – dolina w Wielkiej Brytanii, w hrabstwie North Yorkshire, w Anglii, wchodząca w skład Yorkshire Dales i należąca do parku narodowego o tej samej nazwie.
  Wensley – wieś w Anglii, w hrabstwie North Yorkshire, w dystrykcie Richmondshire. Leży 64 km na północny zachód od miasta York i 332 km na północ od Londynu.
  Yorkshire Dales (z ang. „doliny Yorkshire”) – wyżynny obszar w północnej Anglii, w północnej części historycznego hrabstwa Yorkshire.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Dolina, dolina rzeczna – wklęsła forma terenu o wydłużonym kształcie i wyraźnie wykształconym dnie, otoczona ze wszystkich stron wzniesieniami, najczęściej powstała w wyniku działalności rzek (erozji i akumulacji rzecznej) lub lodowców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.