• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wenecja Północy

  Przeczytaj także...
  Kanał wodny – sztuczny ciek, fragment drogi wodnej, którego celem jest połączenie istniejących naturalnych dróg wodnych. Tak powstałe drogi wodne znacznie ułatwiają żeglugę i wydatnie skracają czas podróży statków.Odra (czes. i dł. Odra, niem. Oder, gł. Wodra, łac. starożytna Viadua, Suevus, łac. średniowiecza Oddera (w Dagome iudex), Odera; łac. renesansowa Viadrus (od 1543)) – rzeka w Europie Środkowej, w zlewisku Morza Bałtyckiego, na terenie Czech, Polski i Niemiec. Pod względem całkowitej długości jest drugą (po Wiśle) rzeką Polski. Biorąc pod uwagę tylko jej część w granicach Polski jest trzecią rzeką pod względem długości (po jej dopływie Warcie).
  Promocja jest to oddziaływanie na odbiorców produktów danej firmy, polegające na przekazaniu im informacji, które mają w odpowiednim stopniu zwiększyć wiedzę na temat produktów lub usług oraz samej firmy w celu stworzenia dla nich preferencji na rynku.

  Wenecja Północy – określenie stosowane w odniesieniu do wybranych miast Europy północnej, które z racji swojego położenia w otoczeniu wód powierzchniowych oraz występowania licznych przepraw, żeglugi i bulwarów, nasuwają porównanie do słynnego i uznawanego za jedno z najpiękniejszych miast – włoskiego miasta Wenecja. Samo określenie w odniesieniu do konkretnego miasta ma znaczenie przede wszystkim marketingowe w zakresie turystyki i promocji danego miasta. Jest kilka takich miast wobec których stosuje się taką formę wyróżnienia i promocji. Najbardziej znane to: Amsterdam w Holandii, Petersburg w Rosji, Sztokholm w Szwecji, a także polski Wrocław.

  Pałac Zimowy w Petersburgu (rus. Зимний дворец) – położony na brzegu Newy barokowy pałac budowany w latach 1754 - 1762 według projektu Bartolomeo Rastrellego dla Elżbiety (wzorowany był na francuskim Wersalu). Budowę ukończono po jej śmierci. Jako pierwsza zamieszkała w nim cesarzowa Katarzyna II.Wody powierzchniowe – wody występujące na powierzchni ziemi, łatwe do bezpośredniego ujęcia (czerpania). Dzielimy je na:
  Wenecja
  zdjęcie satelitarne
  kanały w Wenecji
  kanały w Wenecji
  Amsterdam
  sieć kanałów przecina miasto
  autobus wodny
  kanały w Amsterdamie
  Petersburg
  mapa: rzeka Newa, jej ramiona i kanały
  kanał wodny
  Wrocław
  Zdjęcie satelitarne Wrocławia z widocznymi rozgałęziami Odry
  Zespół wschodnich wysp odrzańskich
  Most Grunwaldzki
  Sztokholm
  cześć miasta z lotu ptaka
  kanał wodny
  kanał wodny<
  most

  Pierwowzór: Wenecja[]

  Pierwowzorem (odniesieniem) dla miast, wobec których stosowane jest określenie Wenecja Północy, jest miasto Wenecja położone na północy Włoch nad Morzem Adriatyckim. Jest ono położone na licznych bagnistych wyspach, z licznymi kanałami wodnymi (sieć 150 kanałów, ok. 400 mostów), znaczna część transportu odbywa się drogami wodnymi. Popularnym środkiem lokomocji jest vaporetto (tramwaj wodny). I te elementy właśnie są cechami wyróżniającymi, które obrazowo oddają stosowane potocznie określenie: miasto na wodzie, i które równocześnie są cechami podnoszonymi na zasadnie analogii, jako uzasadniające stosowanie do wybranych miast określenia Wenecja Północy.

  Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.Droga wodna – rzeka, kanał, jezioro lub inny odcinek wodny, który dzięki cechom naturalnym lub wynikającym z działalności człowieka nadaje się do żeglugi.
   Osobny artykuł: Wenecja.

  Miasta określane jako Wenecja Północy[]

  Amsterdam jest największym miastem Holandii i jej stolicą konstytucyjną. Położony jest nad rzeką Amstel i licznymi kanałami. Trzy największe w kształcie półksiężyców usytuowane niemalże równolegle do siebie to: Herengracht (położony najbardziej centralnie), Keizersgracht i Prinsengracht. Z nimi łączą się promieniście mniejsze kanały tworząc sieć wodną dzielącą miasto na liczne wyspy. Znajduje się tu 165 kanałów i 1281 mostów. W Amsterdamie popularne są, zwłaszcza wśród turystów, autobusy wodne.

  Noc – część doby, w czasie której Słońce znajduje się poniżej linii horyzontu. Można też ją określić jako okres od zmierzchu do świtu. Zjawisko to występuje na planetach krążących wokół gwiazd – czyli ich satelitach, w tym również na Ziemi. Przeciwnym pojęciem jest dzień.Vaporetto (l. mn. vaporetti) – tramwaj wodny w Wenecji. Najpopularniejsza linia 1 przebiega z Piazzale di Roma, Kanałem Grande, Kanałem Św. Marka, do Lido. Ważniejsze przystanki: Ferrovia (Dworzec kolejowy) Santa Lucia, Rialto (Most Rialto), Accademia, San Marco (Piazzetta i Plac Św. Marka), Lido.

  Sankt Petersburg to miasto w Rosji, położone w delcie rzeki Newy, nad Zatoką Fińską. W obszarze miasta znajduje się ponad 40 wysp. Wyspy połączone są 396 mostami, z których 14 największych jest co noc otwieranych w celu umożliwienia jednostkom pływającym przedostania się na jezioro Ładoga.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Newa (ros: Нева, Niewa) – rzeka w europejskiej części Rosji, długość 74 km; wypływa z jeziora Ładoga i uchodzi do Zatoki Fińskiej w Sankt Petersburgu.

  Wrocław położony jest nad rzeką Odrą i czterema jej dopływami, które wpadają do niej w granicach miasta. Dodatkowo miasto posiada rozbudowaną sieć kanałów, które wraz z rzekami tworzą tzw. wrocławski węzeł wodny. Na terenie miasta znajduje się ponad 20 wysp oraz ponad 130 mostów i kładek.

  Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Sztokholm to największe miasto i stolica Szwecji. Położony jest częściowo na 14 wyspach, które połączone są ze sobą 53 mostami oraz lądzie stałym nad zatoką Morza Bałtyckiego Saltsjön i jeziorem Melar, wraz z łączącą je cieśniną Norrström. Cały obszar stołeczny Sztokholmu obejmuje m.in. archipelag sztokholmski, składający się z 24 000 wysp, wysepek i skał przybrzeżnych. Małe promy pozwalają dostać się na wiele wysp archipelagu sztokholmskiego.

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Norrström – cieśnina w centralnym Sztokholmie. Biegnie z Riddarfjärden, nad północą częścią dzielnicy Gamla stan, do Strömmen, który wpada do zatoki Saltsjön.

  Przypisy

  1. Amsterdam (pol.). www.amsterdam.info – Amsterdam.info. [dostęp 2010-08-03].
  2. Ciekawe miejsca w Amsterdamie (pol.). www.amsterdam.docelowo.pl – Docelowo. [dostęp 2010-08-03].
  3. Wenecja Północy (pol.). www.studentnews.pl – Studencki portal. [dostęp 2010-08-02].
  4. Zuzanna Kołodziej: Sankt Petersburg – Wenecja północy (pol.). www.singielwpodrozy.pl – Singiel w podróży. [dostęp 2010-08-02].
  5. Sztokholm - Wenecja Północy (pol.). www.sztokholm.info.pl – Witaj Sztokholmie. [dostęp 2010-08-02].
  6. Justyna Dżbik , Rafał Kowalczyk: SZTOKHOLM - Z wizytą w "Wenecja północy" (pol.). www.euranet.eu – Rada Europy, 23.11.2009. [dostęp 2010-08-02].
  7. Wrocław - Przewodnik. [dostęp 2010-10-12].
  8. Kanały i mosty (pol.). www.wenecja24.info – Wenecja. [dostęp 2010-08-03].
  9. Amsterdam (pol.). www.sababa.nl – Twój portal w Holandii. [dostęp 2010-08-03].
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Żegluga (transport wodny) – jedna z form transportu. Oznacza w szczególności przewóz statkami, w celach zarobkowych, pasażerów i ładunków, przez wody morskie lub śródlądowe.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.
  Marketing – handel aktywny, wychodzący naprzeciw potrzebom klienta, próbujący odgadnąć skryte potrzeby klienta, usiłujący te potrzeby uświadamiać oraz pobudzać, a nawet kreować i zaspokajać je. Pojęcie marketingu zdefiniowano po raz pierwszy w 1941 roku i opisano je jako „prowadzenie działalności gospodarczej, odnoszącej się do przepływu towarów i usług od producenta do konsumenta lub użytkownika”.
  Turystyka – zjawisko przestrzennej ruchliwości ludzi, które związane jest z dobrowolną zmianą miejsca pobytu, środowiska i rytmu życia. Obejmuje całokształt stosunków i zjawisk związanych z ruchem turystycznym.
  Jednostka pływająca – pojęcie szersze w stosunku do statku wodnego. Jest to każda konstrukcja zdolna do samodzielnego unoszenia się na powierzchni wody lub do czasowego przebywania pod jej powierzchnią, z napędem własnym ew. cudzym (holowana lub pchana), lub też zakotwiczona na stałe, o jednym lub wielu z niżej wymienionych przeznaczeń:
  Archipelag Sztokholmski (szw. Stockholms skärgård) – największy archipelag w Szwecji i jeden z największych archipelagów na Bałtyku.
  Analogia (gr. αναλογια – odpowiedniość, podobieństwo) – orzekanie o pewnych cechach omawianego przedmiotu (rzeczy, osoby, pojęcia itp.) na zasadzie jego podobieństwa do innego przedmiotu (dla którego odpowiednie cechy są określone i znane) lub równoległości występujących pomiędzy nimi innych cech. Pojęcie analogii jest szeroko stosowane w filozofii, prawie, matematyce, statystyce itd.
  Przeprawa - przemieszczenie ludzi, dobytku na drugą stronę jakiejś przeszkody naturalnej np. rzeki, łańcuchów górskich, kanałów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.