Wenancjusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wenancjuszimię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa venans – "polujący". Jego formą oboczną jest Wenanty.

Wenancjusz Fortunat, właśc. Venantius Honorius Clementianus Fortunatus (ok. 530 w północnych Włoszech − ok. 600 w Poitiers) − poeta łaciński piszący hymny pasyjne na cześć Świętego Krzyża, które do dziś śpiewa się w liturgii katolickiej, biskup Poitiers i święty Kościoła katolickiego.Wenancja – imię żeńskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa venans – "polujący". Żeński odpowiednik imienia Wenancjusz i Wenanty.

Wenancjusz imieniny obchodzi 1 kwietnia, 18 maja, 5 sierpnia, 13 października i 14 grudnia.

Żeński odpowiednik: Wenancja

Znane osoby o tym imieniu:

 • Wenancjusz z Delminium (zm. 257) – święty katolicki
 • Wenancjusz Fortunat (ok. 530 – ok. 600), poeta, biskup, święty
 • Wenancjusz Domagała – profesor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, lekarz patomorfolog, współautor podręcznika akademickiego "Patologia znaczy słowo o chorobie"
 • Venance Grumel (1890–1967) – francuski asumpcjonista, historyk, bizantynolog
 • Ceará, właśc. Marcos Venâncio de Albuquerque (ur. 1980) – brazylijski piłkarz występujący na pozycji obrońcy
 • Postaci literackie:

  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.Marcos Venâncio de Albuquerque znany jako Ceará (ur. 16 czerwca 1980 w Crato) – brazylijski piłkarz występujący na pozycji obrońcy.
 • Wenancjusz z Salvemec, tłumacz z greki w powieści Imię róży
 • Zapoznaj się również z:

 • San Venanzo
 • {{Święty infobox}} Nieznane pola: "opis faksymile". Wenancjusz z Delminium (zm. 257) – święty katolicki, męczennik wczesnochrześcijański, biskup. Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wenanty – imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa venans – "polujący". Jego formą oboczną jest Wenancjusz.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama