• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wellington  Podstrony: [1] [2] [3] [4] 5 [6] [7] [8]
  Przeczytaj także...
  Wyspa Południowa (maori: Te Wai Pounamu lub Tavai Poenammoo tj. "Wody Szmaragdów", czasem też Te Waka a Māui, "Łódź Māui") – największa z wysp Nowej Zelandii, o powierzchni 150 523 km². Położona jest pomiędzy Morzem Tasmana a Oceanem Spokojnym. Od Wyspy Północnej oddzielona jest cieśniną Cooka.Mokopuna - jedna z trzech niewielkich wysp położonych w Porcie morskim Wellington w Nowej Zelandii. Ma ok. 200 m długości i ok. 80 m szerokości. Leży na północ od wyspy Matiu/Somes, od której jest oddzielonej kanałem o szerokości 50 metrów. Jest siedliskiem ptaków (najczęściej spotykany na wyspie gatunek to pingwinek mały).
  Transport[]
  Elektryczny pociąg na trasie Hutt Valley Line
  Trolejbus w Wellington
  Mapa linii kolejowych w Wellington

  Miasto otaczają dwie drogi krajowe przeznaczone dla samochodów: State Highway 1 na zachodzie i State Highway 2 na wschodzie. Drogi te krzyżują się w węźle drogowym Ngauranga Interchange na północ od centrum miasta, gdzie State Highway 1 prowadzi w kierunku centrum miasta i dalej do lotniska. Natężenie ruchu w Wellington jest mniejsze niż w kilku innych dużych miastach Nowej Zelandii (np. Auckland). Między Wellington i Wellington i półwyspem Kapiti State Highway 1 biegnie wzdłuż Centennial Highway, odcinek drogi słynący z dużej liczby wypadków, jakie na nim mają miejsce. Między Wellington i Wairarapa State Highway 2 prowadzi przez góry Rimutaka po bardzo wąskim, stromym odcinku drogi, również znanym z wypadków. W pobliżu Wellington biegną dwie autostrady: Johnsonville-Porirua Motorway i Wellington Urban Motorway, która łączy Porirua z Wellington (z wyjątkiem kilkukilometrowego odcinka, który jest drogą szybkiego ruchu, nie autostradą).

  Somerset (IPA /ˈsʌmɚˌsɛt/) – hrabstwo niemetropolitalne w południowo-zachodniej Anglii, składające się z pięciu dystryktów, a jako hrabstwo ceremonialne obejmujące dodatkowo dwie jednolite jednostki administracyjne. Ośrodkiem administracyjnym jest Taunton.Art déco – styl w sztuce: architekturze, malarstwie, grafice oraz w architekturze wnętrz, rozpowszechniony w latach 1919–1939. Nazwa wywodzi się od francuskiego art – sztuka i décoratif – dekoracyjny, w rozumieniu jakie język polski łączy z urządzaniem wnętrz (czyli "dekorowaniem"); termin décoratif nie oznacza w tym wypadku "zdobienia".

  Transport autobusowy w Wellington jest obsługiwany przez kilkunastu operatorów, zaś cały system kontrolowany jest przez korporację Metlink Wellington. Autobusy obsługują wszystkie dzielnice Wellington; wszystkie linie spotykają się na stacji kolejowej Wellington. Ponadto w mieście kursują trolejbusy (Wellington jest jedynym miastem w Nowej Zelandii z siecią trolejbusów).

  Szerokość geograficzna (ang. latitude, symbol φ) – jedna ze współrzędnych geograficznych, kąt pomiędzy półprostą poprowadzoną ze środka kuli ziemskiej i przechodzącą przez dany punkt na jej powierzchni a płaszczyzną równika.Wellington Urban Motorway - główna droga wjazdowa i wyjazdowa ze stolicy Nowej Zelandii, Wellington, jest częścią New Zealand State Highway 1. Ma 7 km długości i od trzech do sześciu pasów jezdni. Wyprowadza ruch z Ngauranga Interchange do dzielnicy biznesowej miasta (ang. CBD).

  Miasto położone jest na południowym krańcu linii kolejowej North Island Main Trunk Railway łączącej Wellington z Auckland i linii Wairarapa Line, łączącej Wellington z Wairarapa. Obie linie zbiegają się na stacji kolejowej Wellington, położonej w północnej części centrum miasta. Ze Stacji odchodzą dwie dalekobieżne linie kolejowe: Capital Connection (łącząca Wellington z Palmerston North) i The Overlander (łącząca Wellington z Auckland).

  Central Pulse (Suzuki Pulse) - jeden z dziesięciu zespołów występujących w lidze netballa ANZ Championship. Zespół został założony wraz z powstaniem ligi w 2007 w Wellington (jako zastępstwo dla australijskich rozgrywek Commonwealth Bank Trophy i zasponsorowany przez Australia and New Zealand Banking Group). Zespół rozgrywa mecze w hali TSB Bank Arena w Wellington, niemniej w 2008 mecze domowe grane były również w Arena Manawatu w Palmerston North i Pettigrew Green Arena w Napier.Lotnictwo – ogół zagadnień związanych z wszelkiego rodzaju statkami powietrznymi, pojazdami zdolnymi do samodzielnego lotu w powietrzu.

  Cztery podmiejskie kolejowe linie elektryczne rozchodzą się promieniście od stacji kolejowej Wellington (ang. Wellington Railway Station) w kierunku peryferii miasta:

 • Johnsonville Line – biegnie na północ do północnych przedmieści miasta, ma swój koniec w Johnsonville
 • Paraparaumu Line – biegnie wzdłuż North Island Main Trunk Railway w kierunku Porirua i kończy swój bieg w Paraparaumu na Półwyspie Kapiti
 • Melling Line – kończy swój bieg w Lower Hutt
 • Hutt Valley Line – biegnie wraz z linią Wairarapa Line, kończy swój bieg w Upper Hutt
 • Wairarapa Connection (linia kolejowa użytkowana jedynie przez pociągi napędzane ropą naftową) łączy Wellington z Masterton. Droga prowadzi przez najdłuższy w Nowej Zelandii, 8,8-kilometrowy Rimutaka Tunnel.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Bitwa pod Waterloo – starcie zbrojne, do którego doszło 18 czerwca 1815 roku i było ostatnią bitwą Napoleona Bonaparte. Były cesarz Francuzów powrócił niespodziewanie z wygnania na Elbie i objął rządy na okres 100 dni. W krótkim czasie zebrał ponad 70-tysięczną armię, z którą ruszył w kierunku Brukseli, gdzie stały nierozwiązane jeszcze armie VI koalicji: angielska Wellingtona i pruska Blüchera. Po dwóch zwycięskich starciach 16 czerwca pod Quatre Bras i Ligny Napoleon stanął oko w oko z Wellingtonem pod Waterloo. Zwycięska początkowo bitwa po nadejściu armii Blüchera przemieniła się w klęskę, a armia francuska przestała istnieć. Napoleon musiał ponownie abdykować w dniu 22 czerwca.

  Miasto jest końcowym przystankiem promu łączącego Wyspę Południową z Północną (promy kursują z portu morskiego w Wellington do miasta Picton). Linia jest obsługiwana przez dwie firmy: Interislander (państwowa) i Bluebridge (prywatna). Prywatne promy łączą Wellington z Eastbourne i Petone.

  Port lotniczy Wellington to główne lotnisko, położone 6 kilometrów na północny wschód od miasta. Lotnisko obsługuje loty krajowe oraz połączenia z Australią i wyspami pacyficznymi. Większość połączeń międzynarodowych (np. z miastami Europy) jest realizowana z lotniska w Auckland z powodu krótkiego (1936 metrów) pasa startowego.

  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.Wairarapa to jezioro na południowym krańcu Wyspy Północnej w Nowej Zelandii, 50 kilometrów na wschód od Wellington.
   Zapoznaj się również z: Lista stacji kolei w Wellington.

  Edukacja[]

  W Wellington znajdują się dwa duże uniwersytety: Massey University i Uniwersytet Wiktorii, trzy instytuty, w tym Instytut Technologii (ang. Wellington Institute of Technology), szkoły językowe uczące języka angielskiego młodzież z całego świata oraz kilkanaście szkół średnich i kilkadziesiąt podstawowych.

  Upper Hutt to miasto w Nowej Zelandii. Położone na południu Wyspy Północnej, około 30 km na południowy wschód od Wellington.Flight Of The Conchords – komediowy duet muzyczny z Nowej Zelandii, w którego skład wchodzi Bret McKenzie i Jemaine Clement. Zespół okrzyknął się "czwartym pod względem popularności w Nowej Zelandii, opartym na grze gitarowej, digi-bongosowym acapella’owo-rapowo-funkowo-komediowo-folkowym duetem”.” Występy duetu Clement - McKenzie zdobyły popularność dzięki dowcipnym i błyskotliwym dialogom oraz umiejętnym parodiowaniu różnych gatunków muzycznych. Doświadczenia muzyków, ich utwory i humor stały się podstawą do stworzenia słuchowiska radiowego The BBC radio series: Flight of the Conchords, a następnie serialu komediowego Flight of the Conchords wyprodukowanego w Stanach Zjednoczonych przez stację telewizyjną HBO. Zespół jest laureatem Nagrody Grammy, a ich serial był wielokrotnie nominowany do Nagrody Emmy.

  Victoria University of Wellington[]

   Osobny artykuł: Uniwersytet Wiktorii.
  Uniwersytet Wiktorii

  Jest to największy uniwersytet w Wellington, w języku maoryskim zwany Te Whare Wānanga o te Ūpoko o te Ika a Māui. Uniwersytet powstał w 1897 r. na mocy zarządzenia parlamentu wydanego na cześć 60. rocznicy koronacji Królowej Wiktorii na tronie brytyjskim. Uniwersytet miał być następcą Uniwersytetu Nowej Zelandii (ang. University of New Zealand). Na uczelni studiuje 21889 studentów, w tym 2966 międzynarodowych. Zatrudnionych jest 1985 osób personelu. Uniwersytet słynie z wysokiego poziomu nauczania prawa i architektury (obok Uniwersytetu Auckland i Unitec New Zealand jest jedyną szkołą przeprowadzającą egzaminy z architektury). Według badań przeprowadzonych w 2003 roku przez rząd nowozelandzki szkoła plasuje się na trzecim miejscu pod względem jakości nauczania w Nowej Zelandii.

  Elton Hercules John (ur. 25 marca 1947 jako Reginald Kenneth Dwight w Londynie w dzielnicy Pinner) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, pianista i okazjonalnie aktor. Współpracuje z tekściarzem Bernie Taupinem od 1967r. Do tej pory są autorami 30 albumów.The Beehive - jedno ze skrzydeł Parlementu nowozelandzkiego usytuowanego w Wellington (stolicy Nowej Zelandii) na rogu ulic : Molesworth Street i Lambton Quay. Nazwę zawdzięcza swojemu nietypowemu kształtowi – często definiowanemu jako pszczeli ul. Pomysł powstania budynku często przypisuje się szkockiemu architektowi, Basilowi Spence’owi, zaś projekt Gibsonowi O’Conne’owi. Budynek zbudował Noel Gibson i jego ekipa budowlana.

  Massey University[]

  Uniwersytet Massey (ang. Massey University) jest największą uczelnią w Nowej Zelandii pod względem liczby filii oraz pod względem edukowanych uczniów (40 000). Szkoła ma filie w Palmerston North, Auckland i Wellington. Jest jedynym uniwersytetem w Nowej Zelandii przeprowadzającym egzaminy z takich przedmiotów jak: lotnictwo, mediacja, medycyna weterynaryjna. Pierwszy nowozelandzki satelita zwany KiwiSAT został wybudowany przy wsparciu Uniwersytetu Massey.

  Cieśnina – zwężenie obszaru wodnego, łączące dwa akweny (oceany, morza lub jeziora), a rozdzielające dwa obszary lądowe. Szeroką cieśninę morską, zwłaszcza oddzielającą wyspę od kontynentu określa się mianem kanału morskiego. Obce statki mogą przekraczać wody cieśnin należące do państwa nadbrzeżnego w oparciu o prawo niezakłóconego tranzytu.System kolei w Wellington posiada łącznie ponad 71 stacji rozlokowanych na 8 liniach, z czego dzisiaj czynnych jest 50 stacji na 4 liniach. Wszystkie linie kolejowe zbiegają się na stacji Wellington (ang. Wellington Railway Station). Wellington jest jedynym miastem w Nowej Zelandii posiadającym elektryczne pociągi pasażerskie.

  Wellington Institute of Technology[]

  Instytut Technologii (ang. Wellington Institute of Technology) został wybudowany w roku 1904, powstał w wyniku połączenia Central Institute of Technology i Hutt Valley Polytechnic. Edukuje średnio ok. 12 000 studentów rocznie. Szkoła oferuje ponad 140 rodzajów kursów szkolących uczniów w takich specjalnościach jak: sztuki wizualne, inżynierstwo, medycyna, ekonomia. Budynek instytutu znajduje się w dzielnicy Petone. Szkoła ma filie w Wellington, Auckland i Christchurch.

  Autostrada — droga o ograniczonej dostępności, zaprojektowana i zbudowana w celu zapewnienia bezpiecznego, szybkiego, płynnego ruchu pojazdów.Trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim – podwodne trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,1 w skali Richtera, którego hipocentrum znajdowało się ok. 30 km pod dnem Oceanu Indyjskiego w pobliżu zachodniego wybrzeża północnej Sumatry (3°31′64″N, 95°85′43″E) 250 km na południowy wschód od Banda Aceh. Główny wstrząs nastąpił 26 grudnia 2004 o godzinie 01:58:53 czasu warszawskiego (00:58:53 UTC, 07:58:53 czasu lokalnego w Dżakarcie i Bangkoku). Według sejsmologów było to czwarte pod względem siły trzęsienie ziemi od roku 1900, od kiedy to prowadzi się ciągłe obserwacje sejsmiczne. Trzęsienie ziemi wywołało fale tsunami, które w ciągu trzech godzin uderzyły w wybrzeża kilku państw Azji Południowo-Wschodniej, a później także Afryki. Sięgające 15 m fale zniszczyły nadmorskie wsie i miasteczka, a także kąpieliska odwiedzane o tej porze roku przez zagranicznych turystów.

  Kultura i sztuka[]

  Wellington Central Library

  Wellington jest miastem uważanym za centrum kulturalne i rozrywkowe Nowej Zelandii. Jest centrum przemysłu filmowego (dzielnica Miramar), siedzibą wielu muzeów, teatrów i kin. Ponadto ma sieć restauracji, kafejek i barów. W Wellington jest więcej barów i kafejek per capita niż w Nowym Jorku. Miasto stanowi korzenie dla wielu znanych na całym świecie grup muzycznych. Wellington jest miejscem organizacji wielu festiwalów i świąt – zarówno ogólnokrajowych, jak i międzynarodowych.

  Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.Rugby (ang. rugby football) – popularne określenie grupy sportów drużynowych o wspólnym pochodzeniu. Istnieją trzy główne rodzaje rozgrywek:

  W mieście znajduje się także najstarszy nowozelandzki ogród zoologiczny, Wellington Zoo.

  Film[]

  Wellington jest centrum krajowego przemysłu filmowego. Za sprawą takich twórców jak Peter Jackson (sławny dzięki trylogii pt. „Władca Pierścieni”) i Richard Taylor stolica Nowej Zelandii stała się jednym z największych ośrodków filmowych na świecie (a konkretnie jej przedmieścia zwane Miramar, gdzie znajdują się wytwórnie filmowe). Poza wymienionymi, znani reżyserzy produkujący w Wellington to: Jane Campion, Vincent Ward, Robert Sarkies, Taika Waititi, Costa Botes, Jennifer Bush-Daumec.

  Medycyna (łac. medicina „sztuka lekarska”) – nauka empiryczna (oparta na doświadczeniu) obejmująca całość wiedzy o zdrowiu i chorobach człowieka oraz sposobach ich zapobiegania, oraz ich leczenia. Medycyna weterynaryjna rozszerza zakres zainteresowań medycyny na stan zdrowia zwierząt. Za prekursora medycyny starożytnej uważa się Hipokratesa, a nowożytnej Paracelsusa. W czasach najnowszych wprowadza się zasady medycyny opartej na faktach.A-League – piłkarskie rozgrywki ligowe na najwyższym szczeblu w Australii, które są organizowane i zarządzane przez Football Federation Australia. Liga została założona w 2004, występuje w niej 9 drużyn australijskich oraz 1 drużyna z Nowej Zelandii. Głównym sponsorem ligi jest koncern Hyundai Motor Company stad oficjalna nazwa ligi to Hyundai A-League.

  Święta kulturowe, festiwale[]

  Miasto jest organizatorem wielu imprez kulturowych. Wellington gości m.in. New Zealand International Arts Festival (Nowozelandzki Międzynarodowy festiwal Sztuki), International Jazz Festival (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jazzowej), New Zealand International Comedy Festival (Nowozelandzki Festiwal Filmów Komediowych), The Wellington Folk Festival (Festiwal Muzyki Folk).

  Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.National Provincial Championship (ze względów sponsorskich nazywane ITM Cup) – prowadzone od 1976 roku przez New Zealand Rugby Union rozgrywki o mistrzostwo Nowej Zelandii w rugby union. Startują w nich drużyny reprezentujące regionalne związki rugby.

  Zespoły muzyczne[]

  Z Wellington pochodzą takie zespoły muzyczne jak:

 • The Warratahs
 • The Phoenix Foundation
 • Shihad
 • Fly My Pretties
 • Fat Freddy’s Drop
 • The Black Seeds
 • Fur Patrol
 • Flight of the Conchords
 • Connan and the Mockasins
 • Ponadto powstają miejskie projekty przy współpracy Nowozelandzkiej Szkoły Muzycznej i Uniwersytetu Wiktorii. Nowozelandzka Orkiestra Symfoniczna mająca swoją siedzibę w Wellington koncertuje na całym świecie, często w towarzystwie Królewskiej Sekcji Baletowej, która tworzy swoje indywidualne projekty sceniczne i prezentuje je na obszarze zarówno Nowej Zelandii, jak i całego świata.

  Ministerstwo – urząd administracji rządowej kierowany przez ministra odpowiedzialnego za wyodrębniony dział administracji rządowej.City Gallery Wellington – galeria sztuki usytuowana w centrum Wellington. Otwarta w latach 80. XX wieku w innym budynku niż obecnie. Do budynku, w którym galeria mieści się obecnie, zbudowanego w stylu Art Deco, przeniesiono muzeum w 1993 roku. Fasada galerii została przyozdobiona dekoracją o nazwie "Fault" autorstwa Billa Culberta i Ralpha Hotere (zainstalowana w 1994).

  Sztuka, instytucje kulturalne[]

  W Wellington znajduje się siedziba Nowozelandzkiej Orkiestry Symfonicznej, Galeria Sztuki (City Gallery), Nowozelandzka Sekcja Baletowa, St. James Theatre. W Wellington działa stowarzyszenie zrzeszające pisarzy tzw. „nowej generacji”, którego założycielem i przewodniczącym jest poeta Bill Manhire. Grupa rozpoczęła projekt „Kreatywne pisanie” na terenie Nowej Zelandii.

  Biblioteka Narodowa Nowej Zelandii - główna biblioteka Nowej Zelandii, skupiająca kilka milionów książek w dwóch miejscach w Wellington.Trzęsienie ziemi – gwałtowne rozładowanie naprężeń nagromadzonych w skorupie ziemskiej, w wyniku przejściowego zablokowania ruchu warstw skalnych poruszających się wzdłuż linii uskoku. Uwalniająca się przy tym energia w około 20-30% rozchodzi się w postaci fal sejsmicznych, z których część dociera na powierzchnię Ziemi w postaci niszczących fal powierzchniowych.

  W latach 1936-1992 w Wellington znajdowała się Galeria Narodowa Nowej Zelandii. W 1992 roku przekształcono ją na Muzeum Narodowe Nowej Zelandii Te Papa Tongarewa.

  Muzeum Narodowe Nowej Zelandii Te Papa Tongarewa

  W Wellington znajdują się takie instytucje kulturalne jak:

 • Muzeum Narodowe Nowej Zelandii Te Papa Tongarewa,
 • Museum of Wellington City & Sea (Muzeum miasta Wellington i morza),
 • Dom rodzinny Katherine Mansfield (ang. Katherine Mansfield Birthplace Museum)
 • The Colonial Cottage Museum, najstarszy budynek w Wellington
 • Basin Reserve (narodowy stadion do gry w rugby i znajdujące się przy stadionie muzeum)
 • Muzeum Kolejki Elektrycznej (ang. Museum of Wellington Cable Car)
 • Katedra św. Pawła
 • Wydział prawa Uniwersytetu Wiktorii będący największym drewnianym budynkiem na półkuli południowej
 • Wellington City Art Gallery.
 • Miasta partnerskie – forma partnerstwa między miastami w różnych krajach, która ma na celu wymianę kulturalną, gospodarczą i informacyjną. W Europie formę tę powszechnie określa się terminami: miasta bliźniacze, miasta przyjacielskie (miasta zaprzyjaźnione) lub miasta partnerskie. Poza Europą (szczególnie w krajach anglosaskich) współpracę między miastami określa się pojęciem miasta siostrzane (ang.: Sister City; l. mn.: Sister Cities) lub bliźniacze (ang.: Twin Towns albo Twinning Towns); w krajach socjalistycznych - miasta braterskie.Półkula południowa – część kuli ziemskiej, półkula położona na południe od równika. Obejmuje szerokości geograficzne od 0° do 90°S.


  Podstrony: [1] [2] [3] [4] 5 [6] [7] [8]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kingsley Baird – artysta nowozelandzki, mieszkający w Wellington. Jego głównym dziełem jest Grób nieznanego żołnierza w Wellington (ang. Tomb of the Unknown Warrior) znajdujący się w National War Memorial of New Zealand. Ponadto jest architektem jest Te Korowai Rangimarie – Cloak of Peace ulokowany w Nagasaki Peace Park.
  Oceania − nazwa zbiorowa wysp Oceanu Spokojnego, które wraz z Australią tworzą odrębną część świata nazywaną Australią i Oceanią.
  World Rugby Sevens Series (od nazwy sponsora HSBC World Rugby Sevens Series) – coroczna seria turniejów dla męskich reprezentacji narodowych w rugby 7 organizowana przez World Rugby (wcześniej IRB) od sezonu 1999/2000. Zwycięzcą w danym sezonie zostaje zespół, który podczas całego cyklu zdobędzie najwięcej punktów, które są przyznawane za zajęcie poszczególnych miejsc w każdym turnieju, których liczba w historii zawodów wahała się od siedmiu do jedenastu. Turnieje trwają z reguły dwa dni i występuje w nich szesnaście reprezentacji, wyjątkiem jest trzydniowy Hong Kong Sevens. Spośród szesnastu dotychczasowych edycji dwunastokrotnie triumfowała reprezentacja Nowej Zelandii.
  Rimutaka (czasami Rimutakas) - pasmo górskie w Nowej Zelandii na Wyspie Południowej. Położone jest pomiędzy przylądkiem East Cape a Wellington, w północnej części wyspy. Pasmo ma długość 55 kilometrów. Najwyższym szczytem jest Mount Matthews 940m n.p.m..
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Ekonomia – nauka społeczna analizująca oraz opisująca produkcję, dystrybucję oraz konsumpcję dóbr. Słowo „ekonomia” wywodzi się z języka greckiego i tłumaczy się jako oikos, co znaczy dom i nomos, czyli prawo, reguła. Starożytni Grecy stosowali tę definicję do określania efektywnych zasad funkcjonowania gospodarstwa domowego.
  Koń pełnej krwi angielskiej – jedna z podstawowych ras koni gorącokrwistych pochodząca z Anglii. Potocznie nazywany "folblutem" (z niem. voll - pełny, Blut - krew). Obecnie są to najszybsze konie na świecie, a rasa rozpowszechniła się na całym globie, wywierając wielki wpływ na niemalże wszystkie rasy obecnie hodowanych koni sportowych. Konie te hodowane są głównie w Anglii, Irlandii, USA, Japonii i Francji. Często stosowane oznaczenie rasy: "xx". Napisy na tabliczkach imienia są czerwone.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.219 sek.