• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Welf II - książę Bawarii

  Przeczytaj także...
  Welfowie (zwani również Gwelfy lub Gwelfami) – D’Este – dwie dynastie panujące we Włoszech i Niemczech, ściśle ze sobą spokrewnione.Henryk IV (niem. Heinrich IV., ur. 11 listopada 1050 w Goslar, zm. 7 sierpnia 1106 w Liège) – król niemiecki od 1056 (faktycznie od 1065), Święty Cesarz Rzymski od 1084 do swojej abdykacji w 1105 , najstarszy syn cesarza Henryka III i jego drugiej żony Agnieszki z Poitou (Akwitańskiej). Był trzecim cesarzem z dynastii salickiej (zwanej inaczej dynastią frankońską).
  Welf I zwany Bawarskim (ur ?, zm. 3 września ?) – możny frankijski, założyciel starszej dynastii Welfów. W 819 został hrabią, ożenił się z Jadwigą, córką hrabiego saksońskiego. Jego kariera zaczęła się podwójnym małżeństwem obu córek: wyszły one za mąż za przedstawicieli dynastii Karolingów: Judyta, starsza, wyszła za mąż za cesarza Ludwika Pobożnego, a Hemma, młodsza, została żoną syna cesarza – Ludwika Niemieckiego.

  Welf II (ur. 1072 - zm. 24 września 1120) - książę Bawarii z rodu Welfów panujący w latach 1101 - 1120. W chronologii rodu Welfów występuje jako Welf V.

  Welf II był najstarszym synem Welfa I. Wszedł w związek małżeński z Matyldą Toskańską, która była 26 lat starsza. Mariaż zawarto w celu wzmocnienia stosunków pomiędzy rodziną Welfów a papiestwem, podczas sporu o inwestyturę. Podczas kampanii włoskiej w 1090 walczył przeciwko cesarzowi Henrykowi IV.

  Spór o inwestyturę – spór między władcą Świętego Cesarstwa Rzymskiego, Henrykiem IV, a papieżem Grzegorzem VII o mianowanie biskupów. Spór ten w istocie dotyczył hegemonii nad ówczesnym światem chrześcijańskim, ponieważ obozy papieski (gregoriański) i cesarski chciały realizować sprzeczne wizje uniwersalistycznej Europy.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Po śmierci ojca w 1101 roku odziedziczył tron. Po 19 latach sprawowania władzy zmarł bezpotomnie. Jego następcą został Henryk IX Czarny, który był młodszym bratem Welfa II. Księcia pochowano w klasztorze benedyktynów Weingarten Abbey.

  Bibliografia[]

 • Welf V. der Dicke genealogie-mittelalter.de • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Matylda toskańska zwana również Matyldą z Canossy (ur. 1046, zm. 24 lipca 1115 w Bondeno di Roncore) – margrabina Canossy, Toskanii i księżna Spoleto.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.