• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Welcome to the Jungle

  Przeczytaj także...
  Teledysk (wideoklip) – forma sztuki filmowej towarzysząca utworowi muzycznemu, inspirowana filmem reklamowym. Z reguły fabuła teledysku nawiązuje do tematu utworu. Rozpowszechniony od początku lat 80., m.in. za sprawą amerykańskiej telewizji muzycznej MTV.W. Axl Rose (ur. 6 lutego 1962 w Lafayette, w stanie Indiana jako William Bruce Bailey) – amerykański wokalista rockowy, autor tekstów, producent, muzyk, multiinstrumentalista, lider Guns N’ Roses.
  Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.

  Welcome to the Jungle” – utwór otwierający debiutancki album grupy Guns N’ Roses, Appetite for Destruction. Został także zawarty na kompilacji Greatest Hits. Utwór znalazł się w ścieżkach dźwiękowych do animowanego filmu Iniemamocni oraz do gry komputerowej Grand Theft Auto: San Andreas.

  Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.Slash, właśc. Saul Hudson (ur. 23 lipca 1965 w Londynie) – brytyjski gitarzysta rockowy. Zasłynął przede wszystkim z występów z grupą Guns N’ Roses, której był członkiem w latach 1985–1996. Od 2003 roku jest gitarzystą formacji Velvet Revolver. Współpracował także z Michaelem Jacksonem, owocem ich współpracy były utwory: „Black or White”, „Give In to Me”, „D.S.” oraz „Morphine”. Jak sam przyznaje duży wpływ na jego grę na gitarze miał Jimi Hendrix.

  Geneza utworu[]

  „Welcome to the Jungle” został napisany przez Axla Rose’a oraz Slasha. Według Rose’a inspiracją do jego napisania było spotkanie, w którym uczestniczył on, jego przyjaciel oraz bezdomny mężczyzna. Zdarzenie miało miejsce podczas spaceru po Nowym Jorku. Bezdomny chcąc przestraszyć młodzieńców zaczął krzyczeć w ich kierunku „Wiesz gdzie jesteś? Jesteś w dżungli skarbie, ty tu zginiesz!” („You know where you are? You're in the jungle baby, you're gonna die!”). Wypadek wywarł tak wielki wpływ na Axla, że napisał on piosenkę na jego temat. Chociaż incydent ten miał miejsce w Nowym Jorku, utwór napisano w Seattle, a opisuje on Los Angeles. Według Slasha, utwór został napisany w mniej więcej trzy godziny.

  UK Singles Chart – notowania opracowywane przez The Official Charts Company, w oparciu o aktualną sytuację na brytyjskim rynku muzycznym. Obejmują one okres od niedzieli (godz. 0:01) do soboty (północ) każdego tygodnia, a sporządzone na podstawie otrzymanych danych listy drukowane są w magazynie Music Week oraz publikowane w Internecie na stronie internetowej radia BBC Radio 1. Dane dotyczące sprzedaży poszczególnych singli czy albumów pochodzą ze współpracy z ok. 6,500 sklepów oraz części internetowych stron, oferujących muzykę cyfrowo. W przeciwieństwie do amerykańskich zestawień statystyki radiowe i telewizyjne nie są brane pod uwagę przy tworzeniu notowań.Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.

  Teledysk[]

  „Welcome to the Jungle” to także pierwszy teledysk zespołu Guns N’ Roses, został wyreżyserowany przez Nigela Dicka, kręcono go w dniach 1-2 sierpnia 1987 w Park Plaza Hotel i 450 S. La Brea Avenue w Hollywood.

  Popularność[]

 • W 2009 utwór został nazwany przez VH1 „najlepszą piosenka hardrockową wszech czasów”
 • Miejsce #7 w notowaniu Billboard Hot 100
 • Miejsce #2 w rankingu VH1 40 Greatest Metal Songs
 • Miejsce #67 w notowaniu UK Singles Chart.
 • Miejsce #473 w rankingu „The 500 Greatest Songs of All Time” magazynu Rolling Stone.
 • Miejsce #764 w rankingu „1001 Best Songs Ever” Q Magazine
 • Miejsce #26 w rankingu „100 Greatest 80s Songs” stacji VH1 .
 • W ankiecie magazynu Blender uznana za najlepszą piosenkę o Los Angeles.
 • Przypisy

  1. Anthony Bozza, Slash: Slash. New York: Harper Entertainment, 2007, s. 108–109.
  2. spreadit.org music. [dostęp 7 lutego, 2009].
  3. Artist Chart History - Guns N’ Roses. Billboard. [dostęp 2008-12-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-22)].
  4. "VH1 40 Greatest Metal Songs", 1 - 4 maja 2006, VH1 Channel, VH1.com
  5. Guns N’ Roses. Chart Stats. [dostęp 2008-12-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-05)].
  6. Guns N’ Roses, 'Welcome to the Jungle'

  Bibliografia[]

 • Herbert A. Friedman. U.S. Psyop in Panama (Operation Just Cause).
 • Danny Sugerman. Appetite for Destruction: The Days of Guns N’ Roses. St. Martin's Press, 1991. ISBN 0-312-07634-7
 • "20 questions with Steven Adler" [1]
 • Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.VH1 (VH-1: Video Hits One do 1994 roku) jest amerykańskim kanałem telewizji kablowej, utworzonym w styczniu 1985 roku, przez Warner-Amex Satellite Entertainment, oddział Warner Communications, właścicieli MTV. VH1 i MTV są obecnie częścią MTV Networks, oddziału Viacom.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Kompilacja (składanka) – wydawnictwo muzyczne (płyta CD, DVD) składająca się z utworów wydanych już uprzednio – wybór nagrań z wcześniejszych płyt tego samego autora, bądź też nagrań różnych wykonawców połączonych zazwyczaj jakąś wspólną myślą przewodnią.
  Greatest Hits – składanka największych przebojów hardrockowego zespołu Guns N’ Roses wydana w 2004 roku. Znajdują się tutaj utwory z takich płyt jak Appetite for Destruction, Use Your Illusion I & II, The Spaghetti Incident? czy G N’ R Lies. Dodatkową atrakcją jest umieszczenie na płycie covera The Rolling Stones Sympathy for the Devil pochodzącego z filmu Wywiad z wampirem.
  Guns N’ Roses – amerykański zespół hardrockowy, założony w Los Angeles, w stanie Kalifornia w 1985 r. Oryginalny skład, w którym zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Geffen Records w roku 1986 wyglądał następująco: Axl Rose (wokal), Slash (gitara prowadząca), Izzy Stradlin (gitara rytmiczna), Duff McKagan (gitara basowa), Steven Adler (perkusja). W chwili obecnej Rose jest jedyną osobą z tamtego składu, która nadal pozostaje w zespole – uzupełniają go Ron Thal oraz DJ Ashba (gitary prowadzące), Richard Fortus (gitara rytmiczna), Tommy Stinson (gitara basowa), Frank Ferrer (perkusja) oraz Dizzy Reed i Chris Pitman (instrumenty klawiszowe). Guns N’ Roses wydali sześć albumów studyjnych, sprzedając ponad 100 milionów egzemplarzy na całym świecie w tym 45 milionów w USA.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.246 sek.