• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Weissmies - masyw

  Przeczytaj także...
  Masyw górski (ang., fr. massif, niem. massiv; od łac. massa – "bryła") – zwarty górotwór, zbudowany zwykle ze skał pochodzenia magmowego lub metamorficznego, czasami osadowego podobnego typu, występujący samodzielnie lub jako część większego łańcucha górskiego; również wyraźnie wydzielona (np. szerokimi przełęczami) część grzbietu górskiego. Niekiedy jako masyw określa się niewielką grupę górską, np. Masyw Śnieżnika, Masyw Ślęży, Masyw Magury Wątkowskiej.Zwischbergental – dolina w Szwajcarii w kantonie Valais, w Alpach Pennińskich. W miejscowości Gondo odchodzi na zachód od doliny Val Divedro i dochodzi do przełęczy Zwissbergenpass (3268 m).
  Alpy Lepontyjskie (niem. Lepontinische Alpen, wł. Alpi Lepontine) - część Alp Zachodnich na terenie Szwajcarii (kantony: Valais, Ticino, Gryzonia) oraz we Włoszech (region Piemont). Zajmują centralną część Alp.

  Weissmiesmasyw w Alpach Pennińskich. Leży w Szwajcarii w kantonie Valais, na północ od głównego grzbietu Alp Pennińskich. Od leżącego na południu masywu Andolla oddziela go przełęcz Zwissbergenpass (3268 m). Masyw Weissmies znajduje się między doliną Vispertal i jej górną odnogą Saastal (na zachodzie), a dolinami Simplon, Laggintal i Zwischbergental (na wschodzie i południu).

  Lagginhorn - szczyt w Masywie Weissmies w Alpach Pennińskich, części Alp Zachodnich. Leży w Szwajcarii w kantonie Valais, 7 km od granicy z Włochami, na południe od Fletschhorn i na północ od Weissmies. Szczyt można zdobyć od strony zachodniej ze schroniska Weissmieshütte (2726 m) lub z Hohsaas (3142 m), albo od strony wschodniej ze schronu Lagginbiwak (2425 m).Weissmies – szczyt w Alpach Pennińskich w masywie Weissmies. Leży w Szwajcarii, w kantonie Valais, blisko granicy z Włochami. U jego podnóża znajduje się miejscowość Saas Grund w dolinie Saastal. W pobliże szczytu dociera kolejka linowa z Saas Grund. Szczyt można zdobyć też ze schronisk: Weissmieshütte (2726 m) oraz Almagellerhütte (2894 m). Sąsiaduje z Lagginhorn. Szczyt otaczają lodowce Weissmiesgletscher od wschodu i Triftgletscher od zachodu.

  Na północ od przełęczy Zwissbergenpass znajduje się szczyt Weissmies (4023 m). Odchodzą od niego grzbiety:

 • zachodni ze szczytami Rottalhorn (3815 m), Trifthorn (3396 m) i Szwarzmies (3185 m)
 • długi, wschodni oddzielający dolinę Laggintal od doliny Zwischbergental m.in. ze szczytami: Tallihorn (3448 m), Tossenhorn (3225 m), Schijenhorn (2980 m) i Balmahorn (2870 m)
 • główny, północny ze szczytami: Lagginhorn (4010 m) i Fletschhorn (3993 m). Z Fletschhornu odchodzą boczne granie: na zachód m.in. ze szczytami Inner Rothorn (3455 m), Jegiturm (3361 m) i Jegihorn (3206 m), a na wschód m.in. ze szczytami Rothorn (3108 m) i Wenghorn (2587 m). Główny grzbiet idzie dalej na północ. Są tu szczyty Senggchuppa (3606 m) i Gamserchopf (3403 m). Za nim grzbiet rozdziela się na dwie granie między którymi znajduje się niewielka dolina Nanztal. W zachodniej grani są m.in. szczyty Mattwaldhorn (3246 m) i Simelihorn (3124 m), a we wschodniej Boshorn (3269 m), Galehorn (2797 m), Tochuhorn (2661 m) i Staldhorn (2463 m). U podnóża tego ostatniego znajduje się przełęcz Simplonpass (2005 m) będąca umowną granicą między Alpami Pennińskimi i Alpami Lepontyńskimi.
 • Na południu masywu znajdują się m.in. lodowce: Zwissbergengletscher, Weissmiesgletscher, Triftgletscher i Laggingletscher.

  Andolla – masyw górski w Alpach Pennińskich. Leży na granicy między Włochami (region Piemont), a Szwajcarią (kanton Valais). Na północ od masywu znajdują się doliny Saastal i Zwischbergental, a na południe doliny Valle Anzasca, Val di Antrona i Val Bognanco. Valais (niem. Wallis, fr. Valais, wł. Vallese, romansz Vallais) – kanton w południowej Szwajcarii. Jego stolicą jest Sion. Jest to trzeci pod względem powierzchni kanton Szwajcarii. Na całej długości kantonu rozciąga się dolina Rodanu, który wypływa z lodowca, w pobliżu Oberwaldu. Od tej głównej doliny odchodzi wiele bocznych odgałęzień, wśród nich Mattertal, w której leży Zermatt – słynna miejscowość turystyczna, u stóp Matterhornu (4477 m n.p.m.).
  Szczyt Weissmies

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu, tom 3, Góry Europy, Wydawnictwo STAPIS, Katowice, 2007, ​ISBN 978-83-60429-04-4​.
  2. Jan Babicz, Alpy Szwajcarskie, Warszawa: Sklep Podróżnika, 1995, ISBN 83-7136-027-4, OCLC 749441384.
  3. Weissmies Mountain Information, www.mountain-forecast.com [dostęp 2018-07-29] (ang.).
  4. Switzerland Svizzera, Hallwag, Bern, Edition 1993, ​ISBN 3-444-00454-0

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Masyw Weissmies (ang.)
 • Saastal (fr. Vallée de Saas) – dolina w Szwajcarii w kantonie Valais, w Alpach Pennińskich. Jej wylot znajduje się w miejscowości Stalden, gdzie dolina Vispertal rozdziela się na dwie doliny: zachodnią Mattertal i wschodnią Saastal. Stamtąd Saastal biegnie na południe między masywami Mischabel i Allalin, a Weissmies. Masywy Mischabel i Allalin oddzielają ją od doliny Mattertal. Alpy Pennińskie lub Alpy Walijskie (fr. Alpes pennines lub Alpes valaisannes, niem. Walliser Alpen, wł. Alpi Pennine) – pasmo górskie w Alpach Zachodnich. Leży na pograniczu Włoch (regiony Piemont i Dolina Aosty) i Szwajcarii (kanton Valais). Alpy Pennińskie ciągną się z zachodu na wschód, z licznymi i długimi grzbietami bocznymi, wybiegającymi ku północy i południu. Sąsiadują z Alpami Graickimi na zachodzie (przez przełęcz Col Ferret), Alpami Berneńskimi na północy (przez dolinę Rodanu) oraz z Alpami Lepontyńskimi na wschodzie (przez przełęcz Simplon).
  Warto wiedzieć że... beta

  Vispertal (niem. Vispertal, fr. Vallée de Viège) – dolina w Szwajcarii w kantonie Valais, w Alpach Pennińskich. Odchodzi od doliny Rodanu na południe w miejscowości Visp. Po 7 kilometrach, w miejscowości Stalden, rozdziela się na dwie doliny: zachodnią Mattertal i wschodnią Saastal.
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  Fletschhorn - szczyt w Alpach Pennińskich, części Alp Zachodnich. Leży Szwajcarii w kantonie Valais, niedaleko granicy z Włochami. Należy do masywu Weissmies. Leży na na północ od Weissmies i Lagginhorn. Szczyt można zdobyć ze schronisk Weissmieshütte (2726 m) i Laggin Biwak (2425 m).
  Przełęcz Simplon (niem. Simplonpass, wł. Passo del Sempione) – przełęcz położona około 2005 m n.p.m. w Alpach Lepontyńskich. Biegnie przez nią drogowa trasa europejska, jak również szlak kolejowy Orient Expressu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.