• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Weird fiction

  Przeczytaj także...
  Howard Phillips Lovecraft (ur. 20 sierpnia 1890 w Providence, zm. 15 marca 1937 w Providence) – pisarz amerykański, autor fantasy i opowieści grozy (weird fiction), składających się na tzw. mitologię Cthulhu. Jest jednym z prekursorów fantastyki naukowej, opowiadania utrzymane w tej konwencji wprowadzają znaczną część istot znanych z jego mitologii.Algernon Henry Blackwood (ur. 14 marca 1869 w Shooter’s Hill, zm. 10 grudnia 1951 w Bishopsteighton) – brytyjski pisarz, dziennikarz i spiker radiowy. Jego prace, przez krytyków uznawane są „za najbardziej warte wyróżnienia wśród dzieł z gatunku weird fiction, może poza dziełami Lorda Dunsany’ego” .
  Ambrose Gwinett Bierce (ur. 24 czerwca 1842, zm. w grudniu 1913 lub na początku 1914 roku prawdopodobnie w Meksyku) – dziennikarz, satyryk i nowelista amerykański, uczestnik wojny secesyjnej; także aforzysta i filozof sceptyk.

  Weird fiction – podgatunek fantastyki, powstały na pograniczu XIX i XX wieku.

  Tematyka tego podgatunku nie uległa znormalizowaniu, dzieła weird fiction łączą więc tematykę mityczną, nadprzyrodzoną czy nawet naukową. Po wzroście popularności amerykańskich czasopism, takich jak „Weird Tales”, brytyjscy autorzy weird fiction zaczęli publikować swe dzieła w poważniejszych magazynach literackich.

  Joseph Sheridan Le Fanu (ur. 28 sierpnia 1814; zm. 7 lutego 1873) – irlandzki pisarz i dziennikarz, autor opowieści grozy.China Tom Miéville (ur. 6 września 1972 w Norwich) – angielski pisarz fantastyczny i polityk, z wykształcenia antropolog. Jego utwory, łączone z nurtami New Weird, urban fantasy i steampunk, zawierające też elementy noir, były wielokrotnie nagradzane najważniejszymi nagrodami na polu fantastyki. W swoich wypowiedziach określa się mianem socjalisty. Zwolennik marksizmu, działacz Socialist Workers Party.

  Do najpopularniejszych autorów weird fiction należą Howard Phillips Lovecraft, Lord Dunsany, Arthur Machen i M. R. James.

  Pomimo tego, że „weird fiction” jest terminem określającym przede wszystkim dzieła powstałe w latach 30. XX wieku, bywa wciąż stosowany jako określenie utworów z pogranicza horroru, fantasy i science fiction.

  Historia[ | edytuj kod]

  Howard Phillips Lovecraft przejął termin użyty przez Sheridana Le Fanu i spopularyzował go w swych esejach.

  Edward John Moreton Drax Plunkett, 18. Baron Dunsany (ur. 24 lipca 1878, zm. 25 października 1957) – brytyjski pisarz i dramaturg, publikujący jako Lord Dunsany. Wydanych zostało ponad 80 jego książek oraz setki opowiadań. Jego twórczość wpłynęła na wielu pisarzy fantasy, tj. H.P. Lovecraft czy J.R.R. Tolkien.Robert Ervin Howard (ur. 22 stycznia 1906 w Peaster, zm. 11 czerwca 1936 w Cross Plains) – amerykański pisarz fantasy, horrorów oraz opowiadań bokserskich i historyczno-przygodowych, publikowanych głównie w magazynie Weird Tales, w którym był jednym z najpopularniejszych autorów. Jego twórczość miała wielki wpływ na pisarzy podgatunku miecza i magii oraz heroic fantasy. Znany głównie jako twórca postaci Conana Barbarzyńcy.

  W swej książce Nadnaturalny horror w literaturze Lovecraft definiuje gatunek:

  Prawdziwa powieść z gatunku weird fiction, przedstawia coś więcej niż skrytobójstwo, krwawe kości czy prześcieradło dzwoniące łańcuchami. Konieczna jest klaustrofobiczna atmosfera lęku niemożliwego do wytłumaczenia, obecność nieznanych mocy; niezbędna jest sugestia, wskazująca na powagę i złowieszczość tematu, przedstawiającego najbardziej przerażające wyobrażenie ludzkiego umysłu – złośliwe i szczególne zawieszenie lub unieważnienie tych stałych praw natury, które są naszą jedyną ochroną przeciw napastowaniu przez chaos i demony niezgłębionego kosmosu.

  Shirley Jackson (ur. 14 grudnia 1916 w San Francisco, zm. 8 sierpnia 1965 w North Bennington w stanie Vermont) – amerykańska pisarka. Nadnaturalny horror w literaturze (ang. Supernatural Horror in Literature) – esej historyczno- i teoretycznoliteracki H. P. Lovecrafta z lat 1925–1927 (rozszerzony w latach 30. XX wieku). Powstał za namową Paula Cooka, przyjaciela pisarza. Po raz pierwszy ukazał się w czasopiśmie „Recluse”.

  Czasopismo „Weird Tales” opublikowało wiele takich opowiadań od marca 1923 do września 1954. Sunand Tryambak Joshi opisał kilka z podgatunków weird fiction: horror nadnaturalny (fantastique), opowieść o duchach, quasi science fiction, fantasy oraz szeroko pojęty horror. Mimo że Lovecraft był jednym z paru autorów z początku XX wieku opisującym swoje dzieła mianem weird fiction, termin ten odżył we współczesności jako New Weird fiction. Przykładowo China Miéville często odnosi się w swych książkach do weird fiction. Wielu pisarzy grozy usadawia swe prace w tradycji weird fiction, jak Clive Barker, który opisuje swe utwory jako fantastique, czy Ramsey Campbell, którego twórczość pozostaje pod silnym wpływem Lovecrafta.

  Weird Tales (pełny tytuł: „Weird Tales – The Unique Magazine”) – amerykański magazyn pulpowy drukujący powieści z gatunków fantasy, science fiction, weird fiction oraz horror. Pierwsze wydanie nastąpiło w marcu 1923.Clark Ashton Smith (ur. 13 stycznia 1893 r. - zm. 14 sierpnia 1961) - amerykański poeta, rzeźbiarz, malarz, autor fantasy, horroru i krótkich opowiadań science-fiction. Dzięki tym historiom oraz znajomości z H.P.Lovecraftem, trwającej od 1922 do śmierci Lovecrafta, jest dzisiaj pamiętany. Razem z Lovecraftem i Robertem E. Howardem pozostaje jednym z najbardziej znanych współpracowników magazynu Weird Tales publikującego horrory. Przez całe życie cierpiał na problemy ze wzrokiem. Zmarł we śnie 14 sierpnia 1961 roku. Większość życia był biedny i chwytał się różnych robót: zrywał owoce, był drwalem.

  Najpopularniejsi autorzy[ | edytuj kod]

 • Ambrose Bierce
 • Algernon Blackwood
 • Walter de la Mare
 • E.R. Eddison
 • C.M. Eddy Jr.
 • L.P. Hartley
 • William Hope Hodgson
 • Robert E. Howard
 • Shirley Jackson
 • T.E.D. Klein
 • Thomas Ligotti
 • Howard Phillips Lovecraft
 • Oliver Onions
 • M.P. Shiel
 • Clark Ashton Smith
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • China Miéville's top 10 weird fiction books (ang.). The Guardian, 2002-05-16. [dostęp 2013-06-06].
 • Piotr Maksymowicz: Opowiadania weird fiction, które warto przeczytać. Fantasmarium. [dostęp 2019-08-31].
 • Horror – fantastyka grozy – odmiana fantastyki polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią rządzących po to, aby wprowadzić w jego obręb zjawiska kwestionujące te prawa i nie dające się wytłumaczyć bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych. Źródła takiego postrzegania horroru związane są bezpośrednio z samym powstaniem literackiego gatunku horroru i zasadniczo do niego się odnoszą. W horrorze filmowym definicja ta ewoluowała na przestrzeni ostatniego stulecia, głównie przez rozkwit kina eksploatacji, które miało miejsce w latach 70. ubiegłego wieku.Thomas Ligotti (ur. 9 lipca 1953 w Detroit w stanie Michigan w USA)- amerykański pisarz, autor opowiadań grozy . Wychwalany przez krytyków za przekraczanie granicy gatunku literackiego horroru, porównywany do Edgara Allana Poe, Jorge Luisa Bogesa, Franza Kafki i H. P. Lovecrafta zdobył wiele nagród m. in. Nagrodę Brama Stokera czy International Horror Guild Award. Twórczość Ligottiego przepełniona jest dawką nihilizmu i pesymizmu. Autor unika wszelkiej przemocy, skupiając się na filozoficznym tle swoich dzieł. Obecnie mieszka na Florydzie w USA.
  Warto wiedzieć że... beta

  Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.
  Montague Rhodes James (ur. 1 sierpnia 1862 r. w Goodnestone Parish (Dover), Kent, zm. 12 czerwca 1936 r. w Eton) – brytyjski naukowiec i pisarz, twórca opowieści niesamowitych.
  Clive Barker (ur. 5 października 1952 w Liverpoolu) – angielski, malarz, ilustrator, scenarzysta i pisarz horrorów i dark fantasy.
  William Hope Hodgson (ur. 15 listopada 1877, zm. w kwietniu 1918) - poeta i powieściopisarz angielski. Jego powieści zawierają elementy fantasy, horroru i science fiction.
  S.T. Joshi (w pełnym brzmieniu Sunand Tryambak Joshi; ur. 1958 w Pune) – amerykański krytyk literacki hinduskiego pochodzenia, znany z analiz literatury fantasy oraz weird fiction.
  The Guardian – dziennik brytyjski o poglądach liberalno-lewicowych, przez wiele lat zbliżony do Partii Pracy, wydawany przez Guardian News & Media (część Guardian Media Group plc).
  Arthur Machen (Arthur Llewellyn Jones) (ur. 3 marca 1863 w Caerleon w Monmountshire, zm. 15 grudnia 1947 w Beaconsfield) – walijski pisarz i eseista.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.751 sek.