Weida
Turyngia, Wolny Kraj Turyngia (niem. Freistaat Thüringen) – kraj związkowy w Niemczech. Stolicą kraju związkowego jest miasto Erfurt.Królestwo Czech (czes. České království) – historyczne państwo istniejące od momentu koronacji Wratysława II na króla Czech. Po jego śmierci Czechy znów stały się księstwem. Ponownie istniało królestwo w czasie panowania Władysława II. Od czasów Przemysła Ottokara I tytuł królewski był dziedziczny. Po wygaśnięciu dynastii Przemyślidów w 1306 r. Czechy przeszły pod panowanie Luksemburgów. Od 1356 r. król Czech był jednym z elektorów Rzeszy. Po bezpotomnej śmierci Ludwika II Jagiellończyka w 1526 r. Czechy dostały się pod panowanie Habsburgów. Od 1849 r. kraj koronny Cesarstwa Austrii, obejmujący obszar Czech właściwych. W wyniku rozpadu Austro-Węgier po I wojnie światowej Królestwo Czech weszło w skład Czechosłowacji.
Wczesne średniowiecze – okres średniowiecza, trwający od końca V do połowy (lub końca) XI wieku. Powszechnie za początek okresu uważa się detronizację Romulusa Augustulusa w 476, ostatniego cesarza cesarstwa zachodniorzymskiego. Mniej zwolenników mają: klęska cesarza Walensa pod Adrianopolem w 378 roku lub początek rządów Teodozjusza Wielkiego na Zachodzie (394). Za koniec dość powszechnie obiera się rok 1000, ta data, nie związana z żadnym konkretnym wydarzeniem, symbolizuje proces przemian zapoczątkowany w czasach karolińskich (rozwój feudalizmu, odrodzenie Kościoła), a rozpoczynających nową epokę pełnego średniowiecza.
Weida (cz. Vidava) – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, w powiecie Greiz, nad rzeką Weidą.
Miasto pełni funkcję „gminy realizującej” (niem. erfüllende Gemeinde) dla gminy wiejskiej Crimla.
Historia[ | edytuj kod]
We wczesnym średniowieczu obszar zamieszkiwali Słowianie. Miejscowość po raz pierwszy wzmiankowana w XII w. Stanowiła część Vogtlandu, znajdującego się w późnym średniowieczu pod zwierzchnictwem Czech jako lenno. Pomiędzy 1163 a 1193 wzniesiono tu zamek, w którym rezydowali lokalni wójtowie do 1427. W XV w. miasto włączone zostało do Saksonii. W XVII w. działała tu mennica. W latach 1657–1718 miasto przynależało do księstwa Saksonii-Zeitz, po czym od 1718 do 1763 znajdowało się we władaniu Augusta II i Augusta III. Od 1806 część Królestwa Saksonii, a od 1815 Księstwa Saksonii-Weimar-Eisenach, wraz z którym w 1871 znalazło się w granicach Niemiec.
31 grudnia 2013 do miasta przyłączono trzy gminy: Hohenölsen, Schömberg i Steinsdorf, które stały się automatycznie jego dzielnicami.
Zabytki[ | edytuj kod]
Współpraca[ | edytuj kod]
Miejscowości partnerskie:
Galeria[ | edytuj kod]
Weida z lotu ptaka
Kamienica przy rynku
Przypisy[ | edytuj kod]
- Thüringer Landesamt für Statistik, statistik.thueringen.de [dostęp 2018-11-17] (niem.).
- Współpraca