• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Weezer  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Weezeramerykańska grupa rockowa z Los Angeles w Kalifornii.

  Historia[ | edytuj kod]

  Zespół powstał w 1992 roku w Los Angeles. Jego założycielami byli Rivers Cuomo, Patrick Wilson, Matt Sharp i Jason Cropper. W 1993 roku podpisali kontrakt z wytwórnią DGC (później Interscope), w której wydali większość swoich płyt. Podczas nagrań pierwszego albumu („The Blue Album”) z zespołu został wyrzucony Jason Cropper. Jego miejsce zajął Brian Bell. Debiutancki album okazał się wielkim sukcesem głównie dzięki teledyskowi stylizowanemu na popularny w USA sitcom Happy Days do piosenki Buddy Holly, który był również dodawany do każdej płyty z Windowsem 95.

  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Drugi album, Pinkerton, został przyjęty chłodno, głównie z powodu zmiany brzmienia na mroczniejsze i momentami trudniejsze pod względem treści. W związku z porażką komercyjną i śmiercią dwóch bliskich przyjaciółek zespołu kierujących także ich fanklubem, zespół w latach 1997–2000 miał przerwę. W tym czasie z zespołu odszedł basista i jeden z założycieli Matt Sharp, jego miejsce zajął Mikey Welsh, a Rivers Cuomo planował wydanie solowej płyty jako Homie, która ostatecznie się nie ukazała. Jedynym znakiem aktywności była wydana na składance-hołdzie dla zespołu Pixies ich wersja piosenki Velouria. W 2000 roku Weezer wrócił by zagrać kilka koncertów w Japonii, które wypadły tak dobrze, że podjęto decyzję o zarejestrowaniu nowego albumu. Weezer („The Green Album”), znany też jako zielony album z powodu koloru okładki, wyszedł w roku 2001 i był kolejnym wielkim sukcesem zespołu na skalę międzynarodową. Podczas trasy promocyjnej Welsh został usunięty z zespołu z powodu kłopotów psychicznych, a jego miejsce zajął Scott Shriner, grający w zespole do dziś. Z nim w składzie zespół nagrał 5 albumów. W 2010 roku ukazał się album Hurley.

  Brian Bell (ur. 9 grudnia 1968 w Iowa City) – amerykański muzyk, członek amerykańskiego zespołu Weezer, w którym gra na gitarze oraz śpiewa. Występuje również w założonym przez siebie zespole Space Twins oraz w projekcie o nazwie The Relationship.Weezer, znany tez jako The Red Album – szósty studyjny album zespołu Weezer. Początkowo album miał inną listę utworów, ale zarówno zespół jak i wytwórnia uznały, że nie ma na nim materiału na single i dograno „Pork and Beans” oraz „Troublemaker”, a utwory które zostały przez nie zastąpione jak i te niewykorzystane trafiły na specjalną edycję płyty. Piosenka „Pork and Beans” zdobyła sporą popularność dzięki teledyskowi odnoszącemu się do zabawnych klipów z serwisu YouTube. Jest to pierwszy album zespołu, na którym znajdują się utwory w całości napisane i zaśpiewane przez innych członków zespołu.

  Dziewiąty i dziesiąty album zespołu, „Everything Will Be Alright in the End” (2014) i „White Album” (2016), powróciły do stylu rockowego i uzyskały bardziej pozytywne recenzje. Ich jedenasty album pt. „Pacific Daydream” (2017), zawierał bardziej popularne popowe brzmienie. W 2019 roku Weezer wydali album z coverami: „Teal Album”, a następnie„ Czarny Album”.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Weezer (znany też jako The Blue Album) – debiutancki studyjny album zespołu Weezer. Większości nagrań dokonano w składzie z Jasonem Cropperem, pierwszym gitarzystą zespołu. W połowie sesji został on usunięty z zespołu, a jego partie nagrał na nowo w ciągu jednego dnia Rivers Cuomo. Brian Bell, nowy gitarzysta zespołu, dograł jedynie chórki, jako, że nie miał wystarczająco dużo czasu by nauczyć się swoich partii instrumentalnych. Do 2008 roku był to jedyny album zespołu z piosenkami napisanymi nie tylko przez Riversa Cuomo.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Pinkerton – drugi studyjny album zespołu Weezer. Wydany został w 1996 roku. Album charakteryzuje zmiana brzmienia z wygładzonego na bardziej agresywne i brudne, współgrające z bardziej osobistymi niż na debiucie piosenkami autorstwa Riversa Cuomo. Pojawiają się też motywy zaczerpnięte z kultury japońskiej oraz odniesienia do Madama Butterfly, opery Giacomo Pucciniego (z której zaczerpnięto też tytuł). Złe recenzje, kiepska sprzedaż i śmierć Mykel i Karli Allen, prowadzących fanklub zespołu, doprowadziły do rozłamu, w wyniku którego nastąpiła przerwa w działalności zespołu w latach 1997-2000. Z czasem opinie na temat Pinkerton znacznie się polepszyły, jego popularność wzrosła i jest on dzisiaj uważany przez fanów i krytyków muzycznych za artystyczny sukces zespołu, a nawet jedną z najlepszych płyt lat 90. Planowane jest wydanie dwupłytowej wersji deluxe, na której znajdą się niesłyszane wcześniej nagrania studyjne i na żywo, oraz drugie strony singli i inne oficjalnie wydane nagrania z tego okresu. Serwisy takie jak Pitchfork.com podają datę wydania 5 października 2010.
  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Make Believe jest to piąty studyjny album zespołu Weezer. Nagrywany był w Cello Studios, Grandmaster Recorders, Henson Studios i w domowym studio Ricka Rubina.
  Maladroit, to czwarty album zespołu Weezer. Proces jego produkcji był wyjątkowy, ponieważ zespół udostępniał poprzez swoją oficjalną stronę pliki z nowymi nagraniami ze studia i koncertów, prosząc fanów o opinię. Rivers Cuomo (jako Ace) i historyk zespołu Karl Koch brali aktywny udział w dyskusjach z fanami na forach internetowych odnośnie zespołu oraz wymieniali maile. Fani byli odpowiedzialni za przywrócenie takich piosenek jak "Slob" i "Dope Nose", które zespół grał na koncertach w roku 2000. Zespół korzystał też z ich sugestii odnośnie aranżacji. Taka wymiana zdań prowadziła do wielu kontrowersji, czego wyraz można znaleźć w tekstach do "American Gigolo" i "Space Rock". Rivers posunął się nawet do tego, że obrażał fanów w jednym z wywiadów. Ostatecznie utwory do albumu wybrał menadżer zespołu. Mimo porażki eksperymentu z interaktywnym nagrywaniem albumu, zespół umieścił na książeczce dołączonej do płyty podziękowania dla osób biorących aktywny udział w internetowej dyskusji. Tytuł albumu został wymyślony przez jedną z fanek. Jest to pierwsza płyta ze Scottem Shrinerem na basie, który gra na wszystkich kolejnych albumach zespołu.
  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.908 sek.