• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Webometryczny ranking uniwersytetów świata

  Przeczytaj także...
  Plik (ang. file) – uporządkowany zbiór danych o skończonej długości, posiadający szereg atrybutów i stanowiący dla użytkownika systemu operacyjnego całość. Nazwa pliku nie jest częścią tego pliku, lecz jest przechowywana w systemie plików.Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.
  Ranking – klasyfikacja w kolejności wartości liczbowych, przyporządkowanych według określonych kryteriów. Rankingi sportowe dotyczą zawodników, drużyn, krajów w różnych dyscyplinach sportowych i są sporządzane na podstawie osiągnięć w zawodach, zazwyczaj w określonym okresie. W niektórych dyscyplinach sportowych rankingi poza wartością czysto informacyjną odgrywają również istotną rolę przy kwalifikowaniu zawodników i drużyn do zawodów sportowych lub ustalaniu początkowej kolejności w zawodach, w których taka kolejność ma znaczenie.

  Webometryczny ranking uniwersytetów świata (ang. Webometrics Ranking of World Universities) – ranking uczelni na świecie tworzony w oparciu o złożony wskaźnik, który bierze pod uwagę zarówno ilość treści internetowych (liczba stron internetowych i plików umieszczonych w Internecie) oraz widoczność i wpływ tych publikacji internetowych według liczby linków zewnętrznych (otrzymane cytowania stron). Ranking jest publikowany przez Cybermetrics Lab, grupę badawczą z Hiszpańskiej Krajowej Rady Badawczej (CSIC) z siedzibą w Madrycie.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  Celem rankingu jest poprawa obecności instytucji akademickich i badawczych w Internecie i promowanie otwartego dostępu do publikacji wyników naukowych. Ranking powstał w 2004 i jest uaktualniany dwa razy w roku: w styczniu i w lipcu. Obecnie publikuje wskaźniki webometryczne dla ponad 12 000 szkół wyższych.

  Ameryka Łacińska, Iberoameryka – termin obejmujący 20 krajów i 9 autonomii Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej, w których mówi się językami romańskimi, tj. po hiszpańsku, portugalsku lub francusku.Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).

  Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.

  Uzasadnienie i cele rankingu[]

  Centralną hipotezą metody webometrycznej jest to, że obecność w Internecie jest wiarygodnym wskaźnikiem globalnej wydajności i prestiżu uczelni i jako taka, jest pośrednim sposobem pomiaru wszystkich misji uniwersytetu (dydaktycznej, badań naukowych, transferu z biznesem). Chociaż internet jest powszechnie uznawany za jeden z najważniejszych narzędzi w komunikacji naukowej, nadal bardzo rzadko wskaźniki odnoszące się do niego są stosowane w ocenie badań naukowych i działalności akademickiej uczelni. Wskaźniki webometryczne istnieją by pokazać zaangażowanie instytucji akademickich w istnieniu w sieci Web.

  Strona internetowa, strona WWW (ang. web page) – dokument HTML udostępniony w Internecie przez serwer WWW. Po stronie hosta użytkownika, strona WWW jest otwierana i wyświetlana za pomocą przeglądarki internetowej. Autorem pierwszych stron WWW jest Tim Berners-Lee.Australia i Oceania - nazwa najmniejszej części świata, używana w polskim nazewnictwie geograficznym, a obejmująca wyspy Oceanu Spokojnego, czyli Oceanię, oraz kontynent Australii.

  Pierwsze 50 najlepszych uczelni świata[]

  Poniższa tabela przedstawia 50 najlepszych uczelni świata (8 grudnia 2013):

  Zmiany w rankingu[]

  Oto zmiany powstające na pierwszych 10 miejscach rankingu od 2009 roku:

  Polskie uczelnie w rankingu[]

  10 najlepszych polskich uczelni w rankingu webometrycznym:

  Rankingi kontynentalne[]

  Ranking uczelni w Europie[]

  Oto 10 najlepszych uczelni w rankingu webometrycznym w Europie:

  Cytowanie piśmiennictwa – przytaczanie w tekście cudzych wywodów, powoływanie się na fakty naukowe, informacje zawarte w innych publikacjach. W naukach humanistycznych cytowanie bywa czasem określane terminem „powołania” . Cytowanie polega na:

  Ranking uczelni w Afryce[]

  Oto 10 najlepszych uczelni w rankingu webometrycznym w Afryce:

  Ranking uczelni w Azji[]

  Oto 10 najlepszych uczelni w rankingu webometrycznym w Azji:

  Ranking uczelni w Ameryce Łacińskiej[]

  Oto 10 najlepszych uczelni w rankingu webometrycznym w Ameryce Łacińskiej:

  Ranking uczelni Australii i Oceanii[]

  Oto 10 najlepszych uczelni w rankingu webometrycznym w Australii i Oceanii:

  Rankingi według poszczególnych parametrów[]

  Ranking Widoczności[]

  Ranking Otwartości[]

  Ranking Prestiżu[]

  Przypisy

  1. In The Know: Webometrics Ranking of World Universities (ang.). Philippine Daily Inquirer, 6.09.2011. [dostęp 2014-02-09].
  2. Comparing university rankings. W: Scientometrics [on-line]. [dostęp 19.01.2012].
  3. Webometrics – Europe: Poland 2014 (ang.). [dostęp 2014-03-12].
  4. Ranking Europa 2013 (ang.). [dostęp 2013-12-23].
  5. Ranking Web of World Universities: Africa (ang.). Ranking Web of World Universities. [dostęp 2014-03-03].
  6. Webometrics: Asia (ang.). [dostęp 2014-02-05].
  7. Ranking Web of World Universities: Latin America (ang.). Ranking Web of World Universities. [dostęp 2014-03-03].
  8. Webometrics: Oceania (ang.). [dostęp 2014-02-03].

  Bibliografia[]

 • Ranking Web of Universities (ang.). [dostęp 2014-02-07]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.