• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wełnowiec-Józefowiec

  Przeczytaj także...
  Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka (WPKiW) również Park Śląski – park znajdujący się w całości w granicach administracyjnych Chorzowa, zajmujący obecnie powierzchnię 620 ha lub, według innego źródła, 520 ha. Jest to jeden z największych parków miejskich w Europie. Park nazywany jest zielonym płucami Górnego Śląska, stanowi także kulturalne centrum otaczającej go aglomeracji.Ulica Gnieźnieńska w Katowicach − jedna z historycznych i zabytkowych ulic w katowickiej dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec. Swą nazwę wzięła od miasta Gniezna.
  Kolonia Alfred − osada robotnicza, założona w połowie XIX wieku dla pracowników nieistniejącej już kopalni "Alfred", założonej w 1834 (w 1859 połączonej z kopalnią "Hohenlohe"). W 1951 tereny kolonii weszły w skład miasta Katowice. W sierpniu 1978 kolonia, zlokalizowana przy placu Alfreda 1−13, została wpisana do rejestru zabytków. Obecnie są to tereny Wełnowca-Józefowca − dzielnicy Katowic, zlokalizowane przy Lasku Alfreda, placu Alfreda i al. Wojciecha Korfantego.

  Wełnowiec - Józefowiec (niem. Hohenlohehütte-Josephsdorf) to dzielnica Katowic położona w zespole dzielnic północnych. Zajmuje ona powierzchnie 3,15 km², a liczba ludności wynosi 15 924 (stan 2007). Sąsiaduje z WPKiW. Wełnowiec jako historyczna dzielnica wraz z osiedlem Józefowiec tworzy dzielnicę Wełnowiec−Józefowiec.

  Ulica księdza Piotra Ściegiennego w Katowicach − jedna z ulic w katowickich dzielnicach Dąb i Wełnowiec-Józefowiec. Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ul. Krzyżową i ul. Szczecińską w rejonie osiedla Józefowiec. Następnie biegnie południkowo krzyżując się między innymi z ulicą Słoneczną, ulicą Błękitną i ulicą Johna Baildona. Kończy swój bieg przy skrzyżowaniu z ulicą Chorzowską (DTŚ, DK 79, DW 902). Droga pełni funkcję łączącą osiedle Dębowe Tarasy i centrum handlowe Silesia City Center z ulicą Chorzowską (DTŚ).Ulica Telewizyjna w Katowicach − jedna z ważniejszych ulic w katowickiej dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec. Jest granicą między miastami Siemianowice Śląskie i Katowice.

  Powstała z połączenia historycznych dzielnic Wełnowiec i Józefowiec.

  Hohenlohehütte w Wełnowcu. Litografia Ernesta Knippla z połowy XIX wieku

  Na jej terenach znajdują się takie obiekty jak: Archiwum Państwowe, kościół św. Józefa (zwany dużym kościołem), kościół NMP Wspomożenia Wiernych (zwany małym kościołem), supermarkety, dom kultury "Józefinka", targ, szpital im. Stanisława Leszczyńskiego, zabytkowa Kolonia Alfred.

  Wełnowiec – część dzielnicy Katowic Wełnowiec-Józefowiec, graniczy z Siemianowicami Śląskimi, Chorzowem oraz dzielnicami Katowic: Koszutką i Dębem.Plac Alfreda w Katowicach − plac na granicy katowickiej dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec i Osiedla Juliana Tuwima w Siemianowicach Śląskich, przy skrzyżowaniu ulicy Telewizyjnej z aleją Wojciecha Korfantego, obok Lasku Alfreda. Wziął swoją nazwę od szybu Alfred w kolonii Alfred.

  Wełnowiec-Józefowiec graniczy z Koszutką, Dębem, Siemianowicami Śląskimi i Chorzowem oraz leży w sąsiedztwie WPKiW.

  Zobacz też[]

 • Ulica Bytkowska w Katowicach
 • Ulica Bytomska w Katowicach
 • Dobra Myśl
 • Plac Alfreda w Katowicach
 • Plac Walentego Fojkisa w Katowicach
 • Lasek Alfreda
 • Ulica Gnieźnieńska w Katowicach
 • Ulica Józefowska w Katowicach
 • Aleja Wojciecha Korfantego w Katowicach
 • Ulica Słoneczna w Katowicach
 • Ulica Piotra Ściegiennego w Katowicach
 • Ulica Telewizyjna w Katowicach
 • Przypisy

  1. Urząd Miasta Katowice: Katowice - Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (pol.). www.bip.um.katowice.pl. [dostęp 2011-05-16].
  2. Michał Bulsa: Ulice i place Katowic. Katowice: Prasa i Książka, 2012, s. 98. ISBN 978-83-933-665-8-3. (pol.)

  Bibliografia[]

 • Broszkiewicz Jacek; Katowice - reflektorem po mieście, wydawca: Urząd Miejski w Katowicach, ISBN 83-901884-0-6, ss. 60, 61.
 • Plac Walentego Fojkisa w Katowicach − jest to plac, położony w katowickiej dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec pomiędzy ul. Gnieźnieńską, ul. Modelarską, ul. M. Karłowicza i al. Wojciecha Korfantego.Dąb (niem. Domb) − najstarsza dzielnica Katowic, położona w północnej części miasta, ciągnąca się wzdłuż ulicy Dębowej. Od zachodu graniczy z Parkiem Śląskim, od wschodu z Koszutką, od północy z Wełnowcem - Józefowcem, a od południa z dzielnicą Załęże.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Koszutka (niem. Kossutka) – północna, najmniejsza (1,38 km²) dzielnica Katowic, której nazwa pochodzi od nazwiska młynarza Koczota, który w XVIII wieku założył młyn nad nieistniejącym już potokiem, dopływem rzeki Rawy. Graniczy ze Śródmieściem, Wełnowcem, Bogucicami i Dębem.
  Szpital im. Stanisława Leszczyńskiego w Katowicach − wieloprofilowy szpital w Katowicach, w którego skład wchodzą dwa zespoły: dawny Szpital Miejski Nr 6 na ul. Raciborskiej 27 oraz dawny Szpital Przemysłowy na ul. Józefowskiej 119.
  Siemianowice Śląskie (śl. Śymjanowicy, niem. Siemianowitz, Laurahütte; 1923-27 Huta Laura-Siemianowice) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, położone na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, położone nad rzeką Brynicą, na Wyżynie Śląskiej, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP). Jest jednym z ośrodków centralnych konurbacji górnośląskiej.
  Dobra Myśl − część dzielnicy Józefowiec w Katowicach. Powstała na przełomie XIX i XX wieku w pobliżu Kolonii Agnieszka jako kolonia wsi Józefowiec. W okresie kryzysu gospodarczego lat trzydziestych wznoszono tu baraki dla bezrobotnych. Dziś jeszcze istnieją po nich pozostałosci. W roku 1924 kolonia została włączona do gminy Wełnowiec, w 1951 roku do Katowic. Obecnie na terenie Dobrej Myśli powstały bloki mieszkalne osiedla Józefowiec. Główne ulice to ul. prof. Jana Mikusińskiego i ul. Bytkowska.
  Ernst Wilhelm Knippel (ur. 24 kwietnia 1811 w Ściegnach, zm. 26 kwietnia 1900 w Kowarach) − niemiecki grafik, rysownik, rytownik, tworzący litografie, przedstawiające górnośląskie pejzaże przemysłowe.
  Ulica Bytomska w Katowicach − jedna z historycznych uliczek w katowickiej dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec. Swą nazwę wzięła od miasta Bytom.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.