• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wayne Gretzky  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Montreal (fr. Montréal) – miasto w Kanadzie, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844-1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady.Sidney Patrick Crosby (ur. 7 sierpnia 1987 w Cole Harbour, Nowa Szkocja) – kanadyjski hokeista, reprezentant Kanady, dwukrotny olimpijczyk.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Umiejętności[ | edytuj kod]

  Dominująca pozycja Gretzky’ego w okresie jego kariery hokejowej była przypisywana jego poświęceniu się treningowi (zgodnie z jego własnymi słowami – co najmniej 4-5 godzin dziennie), a także temu, że był hokejowym cudownym dzieckiem. Już w wieku lat 16 umiejętności Gretzky’ego były opisywane jako „magiczny dotyk”, jako że miał dobry strzał, prowadził krążek bardzo dobrze, a także nigdy nie przestawał grać w „obie strony” (czyli zarówno w obronie, jak i w ataku). Uważany był za gracza, który mógł być motorem każdej drużyny hokejowej, czego bezpośrednio dowodzi wpływ, jaki miał Gretzky na wyniki zespołu Los Angeles Kings po tym, jak do niego dołączył.

  Guy Lafleur - (ur. 20 września 1951 w Thurso) – były kanadyjski hokeista występujący na pozycji prawoskrzydłowego.Gordon „Gordie” Howe (ur. 31 marca 1928 roku w Floral w Kanadzie) – były kanadyjski zawodowy hokeista, który grał na pozycji prawoskrzydłowego. Grał w ligach: NHL, WHA i IHL. Jest uznawany za jednego z najlepszych hokeistów wszech czasów. Do tej pory jest to zawodnik, który zaliczył najwięcej meczów i najwięcej sezonów w NHL. Od 1972 członek Hockey Hall of Fame.

  Jeśli chodzi o podstawowe zdolności atletyczne Gretzky nie był pod tym względem szczególny. Miał 180 centymetrów wzrostu i, jako 18-latek, zaczynał karierę w NHL z wagą zaledwie 72 kilogramów. Kończył ją w 1999 roku z wagą 83 kilogramów. Na początku przygody z NHL wielu krytyków tego młodego gracza twierdziło, że jest „za mały, giętki i za wolny aby dać sobie radę w NHL”. Z drugiej strony, nikt nie był w stanie mu dorównać pod względem inteligencji i czytania gry. Nikt tak jak on nie wiedział, w którym miejscu w danym momencie znajduje się krążek ani nie potrafił wykonać odpowiedniego ruchu, zagrania w najlepszym do tego momencie. Mówiło się, że ma oczy z tyłu głowy i że z łatwością ustawia się do uderzeń przeciwników, „tocząc się z nimi”.

  John Candy (ur. 31 października 1950 w Toronto w prowincji Ontario, zm. 4 marca 1994 w Durango w Meksyku) – amerykański aktor komediowy pochodzenia kanadyjskiego.NHLPA (ang.National Hockey League Players Association) - jest to związek zawodowy, który zajmuje się sprawami graczy National Hockey League. Związek ten został założony w czerwcu 1967 roku. Pierwszym prezydentem był Bob Pulford. Obecnie jest nim Ted Saskin. To właśnie on stoi na czele rady w której skład wchodzą gracze NHL reprezentujących swoje zespoły. Lockout w NHL był spowodowany przez brak porozumienia między władzami NHL a NHLPA. Siedziba związku znajduje się w Toronto w Kanadzie.

  Pod koniec kariery Gretzky stał się znany z umiejętności ustawiania się za bramką rywala. To miejsce dostało przydomek „Biuro Gretzky’ego”, gdyż to właśnie tam „chodził do pracy”, podając kolegom, takim jak Luc Robitaille czy Jari Kurri lub wyskakując zza siatki i zawijając krążek do bramki. Na cześć tej umiejętności w ostatnim meczu Gretzky’ego za bramkami, na lodzie namalowano dwie duże „99”. Bobby Orr pochwalił Gretzky’ego, że na lodzie „patrzy tak bardzo w przyszłość”, a sam Wayne powiedział, że ma”... przeczucie gdzie znajdzie jakiegoś kolegę z zespołu i często mogę podać w to miejsce bez patrzenia”.

  Hockey Hall of Fame (pl. Galeria Sławy Hokeja – znajdująca się w Toronto w Kanadzie galeria sławy, a zarazem muzeum poświęcone historii hokeja na lodzie. Są w niej wystawiane trofea National Hockey League.Commonwealth Stadium – stadion sportowy w mieście Edmonton (Alberta) w Kanadzie. Stadion powstał w 1978 roku. W 2001 roku nastąpiła jego renowacja. Rekordowa frekwencja wynosiła 62 531 widzów dnia 24 listopada 2002 roku. Stadion jest głównie używany do rozgrywania meczy zespołu Edmonton Eskimos w kanadyjskiej lidze piłki nożnej. Stadion był głównym obiektem Igrzysk Wspólnoty Narodów 1978 oraz Letniej Uniwersjady 1983. Obiekt był także jedną z aren m.in. piłkarskich Mistrzostw Świata U-19 kobiet 2002, Mistrzostw Świata U-20 2007 i Pucharu Świata w Rugby kobiet 2006, rozegrano na nim również lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata w 2001 roku. Na stadionie odbyło się ponadto kilka edycji Grey Cup.

  Punkty z całej kariery Gretzky’ego, 2857 w sezonie regularnym i 382 w playoffach (w sumie 3239), dają trochę więcej niż dorobek wszystkich sześciu braci Sutter (2934+275=3209).

  Po zakończeniu kariery sportowej[ | edytuj kod]

  Gretzky został przyjęty do Galerii Sław Hokeja 22 listopada 1999 roku, jako dziesiąty zawodnik w historii, który nie musiał odczekać 3-letniego okresu przejściowego. NHL wydała oświadczenie, że jest to ostatni taki przypadek. Następnie, w 2000 roku, został przyjęty do Galerii Sławy IIHF. Dodatkowo, podczas Meczu Gwiazd 2000, jego numer, 99, został zastrzeżony w całej lidze. W tym samym roku został ważnym członkiem zarządu klubu NHL Phoenix Coyotes. Powstałe wtedy plotki, jakoby Gretzky miał zostać trenerem Kojotów, zdusił w zarodku zarówno sam Gretzky, jak i właściciele klubu. Pomimo wcześniejszego odżegnywania się od tego pomysłu, Gretzky dostał jednak tę posadę 8 sierpnia 2005 roku. Tę decyzję ogłoszono pod koniec lokautu, który spowodował roczną przerwę w rozgrywkach w sezonie 2004/05, i mogła ona być jednym z chwytów marketingowych, mających na celu poprawienie nieciekawej sytuacji finansowej ligi.

  Paul Coffey (ur. 1 czerwca 1961 w Toronto) – kanadyjski hokeista, obrońca, reprezentant Kanady, od 2004 w Hockey Hall of Fame.Play-off – system rozgrywek sportowych, odmiana systemu pucharowego, mający na celu wyłonienie drużyny mistrzowskiej. Stosowany najczęściej po zakończeniu znacznie dłuższej rundy zasadniczej (nazywanej czasem - głównie w odniesieniu do rozgrywek w USA - sezonem regularnym lub zasadniczym), która wyłania uczestników play-offów oraz określa ich rozstawienie.

  Przed tą decyzją, kilku wartościowych zawodników przyszło do Phoenix z rynku wolnych agentów, mówiąc o szansie grania pod skrzydłami Gretzky’ego. Był wśród nich Brett Hull, który w trakcie kariery Wayne’a był przez krótki czas prawoskrzydłowym w jego linii. Hull zagrał jednak tylko pięć spotkań, w których zaliczył jedną asystę, po czym zakończył karierę. Ciekawostką jest, że Brett Hull byłby posiadaczem rekordu największej ilości bramek zdobytych przez trzy kolejne sezony (228; 1989-1992), gdyby nie wynik Gretzky’ego w okresie 1981-84 (254 bramki).

  Luc Jean-Marie Robitaille (ur. 17 lutego 1966 w Montrealu) – kanadyjski hokeista. Reprezentant Kanady. Działacz hokejowy.Edmonton – miasto położone w zachodniej Kanadzie, leżące na preriach kanadyjskich, nad rzeką Saskatchewan Północny. Edmonton stało się stolicą kanadyjskiej prowincji Alberta 1 września 1905 r.

  Gretzky zadebiutował jako trener 5 października, lecz przegrał 2:3 z Vancouver Canucks. Pierwsze zwycięstwo za ławką zdobył 3 dni później w meczu z Minnesota Wild (2:1). 17 grudnia Gretzky wziął bezterminowy urlop, aby móc opiekować się chorą mamą w Brantford, w prowincji Ontario. Jego matka przegrała walkę z rakiem dwa dni później. Asystent Rick Tocchet kierował ławką Kojotów do powrotu Gretzky’ego, 28 grudnia. 5 czerwca 2006 roku prezes Coyotes, Jeff Shumway, poinformował, że Gretzky podpisał nowy, pięcioletni kontrakt z klubem i będzie przez ten czas jego trenerem.

  69. Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2005 organizowane przez IIHF odbyły się w Wiedniu i Innsbrucku w dniach 30 kwietnia - 15 maja. Oto miejsca pozostałych rozgrywek:Quebec Nordiques, (franc. Nordiques de Québec) – nieistniejący kanadyjski klub hokejowy z siedzibą w Québec. Drużyna występowała w latach w rozgrywkach WHA (1972–1979) i w NHL (1979–1995). W 1995 roku klub został przeniesiony do Denver.

  Zimowe Igrzyska Olimpijskie[ | edytuj kod]

  Gretzky był też menadżerem męskiej reprezentacji hokeja na lodzie Kanady podczas igrzysk w Salt Lake City. Hokejowa reprezentacja Kanady zdobyła na tych igrzyskach złoty medal.

  Tę samą funkcję powierzono Gretzky’emu cztery lata później w Turynie. Zespół odpadł w ćwierćfinale. W 2005 był poproszony o bycie menadżerem drużyny Kanady przed Mistrzostwami Świata w 2005 roku. Ze względu na ciężką chorobę matki zmuszony był odmówić tej funkcji.

  Na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver brał udział w ceremonii otwarcia igrzysk. Był jedną z czterech osób zapalających znicz olimpijski.

  Wolny agent (ang. free agent) – termin używany w profesjonalnym sporcie, oznaczającym zawodnika, któremu wygasł kontrakt z dawnym zespołem i może podpisać kontrakt z innym. Wyrażenie to ma swoje korzenie w sportach północnoamerykańskich i tam jest najszerzej stosowane.Brian Joseph Leetch (ur. 3 marca 1968 w Corpus Christi, Teksas) – były amerykański hokeista. Reprezentant Stanów Zjednoczonych. Trzykrotny olimpijczyk.

  Heritage Classic[ | edytuj kod]

  Chociaż Gretzky mówił, że nie ma zamiaru występować w żadnych grach pokazowych byłych zawodników, 22 listopada 2003 roku założył jeszcze raz łyżwy i zagrał w pokazowym spotkaniu na obchody 25-lecia Edmonton Oilers. „Heritage Classic” był pierwszym meczem NHL, który został rozegrany na świeżym powietrzu, na Commonwealth Stadium w Edmonton. Przed meczem NHL odbył się mecz Mega Gwiazd, w którym Gretzky spotkał się ponownie ze starymi znajomymi z Oilers (Messierem, Fuhrem, Kurrim, Lowem itp.). Ich przeciwnikami byli dawni gracze Montreal Canadiens jak Claude Lemieux czy Guy Lafleur. Mecz obejrzało 57 167 kibiców (rekord NHL) na stadionie, jak i miliony przed telewizorami. Zespół oldboyów Oilers wygrał 2:0 a Canadiens wygrali już prawdziwy mecz NHL, pokonując Oilers 4:3. Spotkanie to zostało potem wydane na DVD pod tytułem „Heritage Classic: A November to Remember” („Heritage Classic: Pamiętny Listopad”).

  Boston Bruins – amerykański klub hokejowy z siedzibą w Bostonie (stan Massachusetts), występujący w National Hockey League.Trofeum Harta (ang. Hart Memorial Trophy, fr. Trophée Hart) – coroczny tytuł przyznawany najbardziej wartościowemu zawodnikowi (MVP) w rozgrywkach NHL w sezonie zasadniczym. Wyboru dokonują członkowie stowarzyszenia Zawodowych Dziennikarzy Hokejowych.

  Poza lodem[ | edytuj kod]

  W 1984 roku Gretzky, podczas programu telewizyjnego Dance Fever (Taneczna gorączka), poznał amerykańską aktorkę Janet Jones (Gretzky był sędzią, Jones była tancerką). Zaczęli ze sobą chodzić po ponownym spotkaniu na meczu Los Angeles Lakers w 1987 roku. 17 lipca 1988 wzięli ślub. Ślub miał iscie królewską oprawę i był transmitowany na żywo w całej Kanadzie z St. Joseph’s Basilica w Edmonton (choć ani Gretzky ani Jones nie są katolikami). Strażacy brali udział w ceremonii jako strażnicy na schodach kościoła. Wayne i Janet mają 5 dzieci: Paulina Mary Jean (ur. 19 grudnia 1988), Ty Robert (ur. 9 lipca 1990), Trevor Douglas (ur. 14 września 1992), Tristan Wayne (ur. 2 sierpnia 2000) i Emma Marie (ur. 28 marca 2003). Na stałe mieszka w USA. Podczas sezonu 2005/06 Wayne mieszkał razem z synem, Ty, w Arizonie, podczas gdy żona i reszta dzieci przebywali w Thousand Oaks, w Kalifornii. Ty gra w Shattuck-Saint Mary’s Midget AA hockey team – do tej samej szkoły uczęszczał Sidney Crosby.

  Canadian Football League, (fr.) Ligue canadienne de football (skrót: CFL, LCF Kanadyjska Liga Futbolu) – zawodowa liga futbolu kanadyjskiego, drugiego co do popularności sportu w Kanadzie. Osiem zespołów zlokalizowanych w ośmiu miastach jest podzielonych na dwie dywizje: wschodnią i zachodnią po cztery zespoły każda.XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w kanadyjskim mieście Vancouver w dniach 12-28 lutego 2010 roku. Zawody, oprócz Vancouver, przeprowadzono również w Whistler oraz w Richmond.

  W 1991 roku Gretzky, razem z Bruce McNall i John Candy kupili klub CFL Toronto Argonauts. Razem z McNall kupił też kartę Honusa Wagnera z serii T206 (różnego rodzaju karty były dodawane do papierosów, w celu usztywnienia pudełek). Ta konkretna karta jest uważana za „Świętego Graala” wśród kolekcjonerów, a jej wartość przekracza 2 miliony dolarów. Gretzky był gospodarzem programu Saturday Night Live w 1989 roku (jako pierwszy, i jedyny do tej pory, hokeista).

  Ontario – prowincja Kanady. Ontario jest najludniejszą i najprężniejszą ekonomicznie częścią Kanady. W granicach Ontario znajduje się stolica Kanady Ottawa, największe miasto Kanady Toronto, a także największa aglomeracja tzw. Golden Horseshoe. W 1855 stacjonujący tam żołnierze angielskiej armii wymyślili hokej na lodzie.Detroit Red Wings – amerykański klub hokejowy z siedzibą w Detroit (Michigan), występujący w lidze NHL. Jeden z najbardziej utytułowanych klubów NHL (do tej pory zdobył jedenaście razy Puchar Stanleya oraz 25 innych drużynowych trofeów ligi NHL). Red Wings 55 razy grali w play-offach NHL, należy do nich też rekord największej ilości zwycięstw: 62 w sezonie 1995–1996. Zespół należy do Oryginalnej Szóstki.

  Gretzky nie unika też reklamowania różnych produktów. W czasie pobytu w Edmonton Gretzky reklamował jeansy, własną linię tapet ściennych, poszwy na poduszki, płatki śniadaniowe, czekoladę, zegarki, pudełka śniadaniowe i lalki firmy Mattel. Inne produkty, wspierane nazwiskiem Gretzky’ego to kije hokejowe firm Koho, Tita i Easton, wypożyczalnia samochodów Thrifty, odmrażacz Peak, Ford-Kanada, Coca-Cola, Esso, McDonald’s, zupa Campbealla, All-Star Café, Primestar TV, Upper Deck, Nike, Ultra Wheels, karty Hallmark, ubezpieczenia Zürich, 7 Up, Tylenol, Canadian Imperial Bank i Power Automotive Group. Razem z synem reklamował też kamerę Sharp Viewcam. Gretzky użyczył swojego wizerunku (razem z Michaelem Jordanem i Bo Jacksonem) w 1992 roku programowi animowanemu ProStars, a także grom komputerowym w latach 1991, 1996, 2004 i 2006. Magaznyn Forbes oszacował, że Gretzky zarobił, w latach 1990-1998, 93.8 milionów dolarów. W 1998 Gretzky uruchomił własną linię ubrań męskich i podpisał umowę licencyjną z firmą zajmującą się kartami telefonicznymi. Model kasku, w którym przez całą karierę grał Gretzky, Jofa VM, jest znany jako „kask Gretzky’ego”, chociaż był też noszony przez innych graczy NHL. Kaski te są dzisiaj zbierane przez kolekcjonerów. W 2004 roku powstała figurka z Gretzkym, stworzona przez McFarlane Toys, którą prowadzi współwłaściciel Oilers i twórca serii Spawn Todd McFarlane.

  Robert Gordon "Bobby" Orr (ur. 20 marca 1948 w Parry Sound) – były kanadyjski hokeista występujący na pozycji obrońcy, reprezentant Kanady, kawaler Orderu Kanady.Lester Patrick Trophy – nagroda przyznawana każdego sezonu przez ligę National Hockey League i USA Hockey osobie, która wyróżniła się wybitnym wkładem w popularyzację hokeja na lodzie w Stanach Zjednoczonych. Nagroda została nazwana na cześć Lestera Patricka, zawodnika i trenera New York Rangers.

  W 2005 wystąpił w teledysku do piosenki grupy Nickelback pt. Rockstar.

  Kontrowersje dotyczące hazardu[ | edytuj kod]

  7 lutego 2006 drugi trener Coyotes, Rick Tocchet, został powiązany z nielegalnym działaniami hazardowymi w New Jersey. Zakłady miały być przyjmowane od zawodników NHL, Janet Jones i generalnego menadżera Coyotes Michaela Barnetta, który przyznał się policji, że postawił zakład na wynik Superbow XL razem z Tocchetem. Gretzky wydał oświadczenie takiej treści: Nie zrobiłem nic złego ani nic co ma cokolwiek związanego z zakładami. To nigdy nie miało miejsca... Powtórzę to jeszcze raz: Nie stawiałem zakładów, nie miało to miejsca, nie będzie miało, nigdy, nie zrobiłem tego.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. NHL Entry Draft 1991 był 29. draftem NHL w historii. Odbył się w dniach 22-23 czerwca w Buffalo Memorial Auditorium w Buffalo. Rozlosowano 12 rund. Z numerem 1 został wydraftowany Kanadyjczyk Eric Lindros do Quebec Nordiques.

  Doniesienia gazety Newark Star-Ledger mówiły, że policja stanowa z New Jersey posiada kasety z podsłuchami, na których Gretzky rozmawia z Tocchetem. Źródła gazety mówiły jednak, że nie ma żadnych dowodów na to, że Gretzky brał osobiście udział w stawianiu zakładów, lecz policja starała się dowiedzieć, czy nie robił tego przez swoją żonę. 16 lutego 2006 podano do wiadomości informację, że Gretzky’emu ani jego żonie raczej nie zostaną postawione żadne zarzuty.

  XVIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się na terenie Japonii (głównie w miejscowości Nagano) w 1998 roku. Startowało 2117 zawodników z 72 krajów.Jari Kurri (ur. 18 maja 1960 w Helsinkach) – były fiński hokeista, reprezentant Finlandii. Trener i działacz hokejowy.

  15 marca prokurator generalny z New Jersey poinformował, że wezwie Jones, aby zeznawała, jak zbierze się ława przysięgłych, mająca stwierdzić czy sprawa ma wystarczającą liczbę dowodów, aby pójść z nią do sądu. 8 maja Tocchet i Jones przedstawili, osobno, powiadomienia, że zamierzają pozwać stan New Jersey o 50 milionów dolarów za oszczerstwo, twierdząc, że dochodzenie popsuło im reputację i pozbawiło ich kilku możliwości biznesowych. Były policjant James Harney 3 sierpnia przyznał się do zarzutów w sprawie działań przestępczych i promocji hazardu i przyrzekł pomóc władzom w ich sprawie przeciwko Tocchetowi.

  Art Ross Memorial Trophy – nagroda przyznawana corocznie zawodnikowi NHL, który w sezonie zasadniczym zdobędzie największą liczbę punktów w tzw. punktacji kanadyjskiej (łączna suma goli i asyst).Ted Lindsay Award, wcześniej: Lester B. Pearson Award – nagroda przyznawana każdego sezonu najlepszemu zawodnikowi National Hockey League, który jest wybierany przez członków NHLPA.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Sault Ste. Marie (fr. Sault-Sainte-Marie) – miasto w Kanadzie, w prowincji Ontario, w dystrykcie Algoma. Leży nad graniczną rzeką St. Marys, naprzeciwko amerykańskiego miasta o tej samej nazwie.
  Pittsburgh Penguins – amerykański klub hokejowy z siedzibą w Pittsburghu (Pensylwania), występujący w lidze NHL. Zespół występuje w dywizji Metropolitalnej w konferencji Wschodniej. Drużyna została założona w 1967 roku jako jedna z sześciu drużyn, które przystąpiły do ligi NHL w ramach pierwszego rozszerzenia ligi w sezonie 1967/1968. Od momentu powstania do końca sezonu 2009/2010 swoje mecze rozgrywała w hali Mellon Arena nazywanej przez fanów tej drużyny Igloo. Następnie przenieśli się do hali Consol Energy Center w której jako gospodarze graja do dziś. Jest trzykrotnym zdobywcą Pucharu Stanleya w latach: 1991, 1992, 2009.
  XIX Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w amerykańskiej miejscowości Salt Lake City w 2002. Startowało 2527 zawodników z 78 krajów. Igrzyska otworzył prezydent USA George W. Bush.
  Puchar Stanleya (ang. Stanley Cup, fr. Coupe Stanley) – puchar będący przechodnim trofeum w National Hockey League, amerykańsko-kanadyjskiej lidze hokejowej. Ufundowany został w 1893 r. przez lorda Stanleya. Do tej pory najczęściej zdobywała go drużyna Canadiens de Montréal. Ostatnim zwycięzcą w roku 2013 została drużyna Chicago Blackhawks, która w finale pokonała Boston Bruins 4:2.
  National Hockey League (NHL) albo Ligue nationale de hockey (LNH) (pl. Narodowa Liga Hokeja) – zawodowa organizacja zrzeszająca 30 drużyn hokejowych z Ameryki Północnej. Drużyny należące do NHL każdego sezonu walczą o Puchar Stanleya. Cechuje ją wysoki poziom gry oraz wysokie zarobki graczy (średnia pensja w sezonie 2000/2001 wyniosła 1 400 000 $). Liga ta została założona w 1917 roku w Montrealu w Kanadzie. Obecnie w NHL większość stanowią zespoły ze Stanów Zjednoczonych, a ponad połowa graczy pochodzi z Kanady. Składa się z dwóch konferencji oraz sześciu dywizji. Od kilku lat jedynym Polakiem występującym w NHL jest Wojtek Wolski, Kanadyjczyk polskiego pochodzenia.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.069 sek.