• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wawrzyn Akademicki

  Przeczytaj także...
  II Rzeczpospolita (II RP) – Rzeczpospolita Polska w latach 1918–1945, od odzyskania suwerenności państwowej w 1918 do wycofania uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie w konsekwencji wykonania porozumień między mocarstwami wielkiej trójki na konferencji jałtańskiej w 1945.Kornel Makuszyński (ur. 8 stycznia 1884 w Stryju, zm. 31 lipca 1953 w Zakopanem) – polski prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, członek Polskiej Akademii Literatury. Przed II wojną światową był jednym z najpoczytniejszych, najbardziej popularnych i najbardziej płodnych literacko polskich pisarzy.
  Lista osób odznaczonych Złotym "Wawrzynem Akademickim" – obejmuje osoby uhonorowane "Wawrzynem Akademickim" I stopnia, polskim odznaczeniem, które ustanowione zostało Zarządzeniem Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 21 lutego 1934 r., a przyznawane było corocznie osobom zasłużonym dla literatury na wniosek Polskiej Akademii Literatury w okresie II Rzeczypospolitej.
  Dyplom przyznania dnia 5 listopada 1935 roku Złotego Wawrzynu Polskiej Akademii Literatury Kornelowi Makuszyńskiemu

  Wawrzyn Akademicki – polskie odznaczenie ustanowione w 1934 r., w okresie II Rzeczypospolitej przyznawane corocznie osobom zasłużonym dla literatury na wniosek Polskiej Akademii Literatury.

  Odznaczenie – honorowe wyróżnienie o określonym znaku nadawane za szczególne zasługi lub wybitne osiągnięcia w różnych dziedzinach pracy zawodowej lub społecznej, za akty odwagi i poświęcenia, w celu upamiętnienia wydarzeń, udziału w wojnie, itp.Polska Akademia Literatury – istniejąca w latach 1933-1939 jedna z najważniejszych instytucji życia literackiego II Rzeczypospolitej.

  Ustanowienie odznaczenia[ | edytuj kod]

  Odznaczenie zostało ustanowione Zarządzeniem Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 21 lutego 1934 r.

  Minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego (MWRiOP) – centralny organ administracji rządowej, powołany 1 lutego 1918 r. do zarządu szkolnictwa wszelkich stopni i typów, opieki nad nauką, literaturą i sztuką, nad archiwami, bibliotekami, czytelniami, muzeami i teatrami oraz do realizacji zadań państwa w sprawach wyznaniowych. Ministerstwo powstało z przekształcenia Departamentu Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego tymczasowej Rady Stanu z dniem 1 lutego 1918 r. w ministerstwo.

  Zasady nadawania[ | edytuj kod]

  Wawrzyn był nadawany osobom, które zasłużyły się dla polskiej literatury przez:

  1. wybitną twórczość literacką,
  2. wybitną działalność w dziedzinie opieki nad piśmiennictwem polskim,
  3. wybitną pracę wydawniczą, organizacyjną itp. w dziedzinie literatury pięknej,
  4. szerzenie zamiłowania do literatury polskiej,
  5. krzewienie czytelnictwa,
  6. przyczynianie się do wzrostu zainteresowania polską twórczością literacką.

  Odznaczenie nadawał Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego na wniosek Polskiej Akademii Literatury.

  Osoby odznaczone Wawrzynem otrzymywały – oprócz odznaki – dyplom stwierdzający nadanie odznaczenia z wyszczególnieniem nagrodzonych zasług.

  Osoby odznaczone Wawrzynem pokrywały rzeczywiste koszty wykonania odznaczenia.

  Odznaczenie było dwustopniowe:

 • I stopień – Złoty Wawrzyn Akademicki
 • II stopień – Srebrny Wawrzyn Akademicki
 • Opis odznaczenia[ | edytuj kod]

  Odznaka złotego Wawrzynu, o średnicy 38 mm, składała się z sześciu złotych ramion złączonych ażurowymi polami; w środku na skrzyżowaniu ramion eliptyczne pole pokryte czerwoną emalią, na emalii znajdował się srebrny monogram „AL”, odwrotna strona była złota i gładka.

  Odznaka srebrnego Wawrzynu, o średnicy 38 mm, składała się z sześciu srebrnych ramion złączonych ażurowymi polami; w środku na skrzyżowaniu ramion eliptyczne pole pokryte żółtą emalią, na emalii znajdował się srebrny monogram „AL”, odwrotna strona była srebrna i gładka.

  Wstążka obu stopni Wawrzynów była zielona z białymi paskami. Miała szerokość 37 mm. Wawrzyn był przymocowany do wstążki za pomocą złotego lub srebrnego kółka.

  Baretka miała analogiczny kolor i była taka sama dla obu stopni odznaczenia.

  Odznaczeni[ | edytuj kod]

  Pełna lista odznaczonych Złotym Wawrzynem w układzie chronologicznym i z podziałem na kategorie zob. Odznaczeni Złotym Wawrzynem Akademickim.

  Układ alfabetyczny:

   Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Złotym Wawrzynem Akademickim.
   Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Srebrnym Wawrzynem Akademickim.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Złoty i Srebrny Wawrzyn Akademicki (nr 9 i 10), ze zbiorów Stefana Oberleitnera
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.