• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wawer - osiedle

  Przeczytaj także...
  Wawer - dzielnica Warszawy położona w południowo-wschodniej części miasta nad prawym brzegiem Wisły. Dzielnica położona jest na obszarze Niżu Środkowopolskiego, znaczną jej część stanowią tereny zielone. Do 1951 roku miejscowość należała do gminy Wawer. Jest największą pod względem powierzchni dzielnicą Warszawy i drugą od końca (po Wilanowie) pod względem gęstości zaludnienia. Dzielnicę charakteryzuje niska zabudowa głównie willowa (Anin), brak dużych blokowisk i skupisk osiedli.Murowanka to potoczna nazwa zbudowanego w 1903 roku małego parterowego budynku pierwszej w Wawrze murowanej szkoły działającej do 1948 roku - najpierw powszechnej (w różnych okresach kolejno od jednoklasowej poprzez czteroklasową aż do siedmioklasowej), a potem nawet zawodowej. Obecnie budynek stoi pusty, jest w dramatycznym stanie i wymaga remontu.
  Wawer – kryptonim konspiracyjnej organizacji młodzieżowej (opartej przede wszystkim o konspiracyjne struktury Szarych Szeregów), założonej przez Aleksandra Kamińskiego na początku 1940 w Warszawie, podporządkowana Komendzie Głównej Związku Walki Zbrojnej. Stawiała sobie za cel prowadzenie propagandy antyhitlerowskiej i zwalczanie propagandy niemieckiej, stosowała głównie techniki małego sabotażu.
  Typowa zabudowa Wawra

  Wawer – osiedle w dzielnicy Warszawy Wawer, położone w okolicach ulicy Płowieckiej i Widocznej na wschód od Pragi-Południe, na północ od Anina i na południe od Marysina Wawerskiego.

  Karczma (austeria) wawerska – budynek znajdujący się w Wawrze (Warszawa), obecnie mieszczący hotel Zajazd Napoleoński.Krzyż powstańczy w Wawrze – krzyż i znajdujący się u jego stóp kamień postawione w 1919 roku ku czci poległych podczas powstania listopadowego w zwycięskich bitwach z Rosjanami 19 lutego (I bitwa pod Wawrem) i 31 marca 1831 (II bitwa pod Wawrem).

  Ważniejsze obiekty:

  Parafia Świetego Benedykta Patrona Europy w Warszawie – parafia rzymskokatolicka w Warszawie (dekanat aniński). Obsługiwana przez księży diecezjalnych.Pomnik Józefa Piłsudskiego znajduje się przed budynkiem dawnej "Murowanki" w Warszawie w Wawrze. Jest poświęcony pamięci marszałka oraz poległych w obronie ojczyzny w latach 1918-1920, czyli podczas wojny polsko-bolszewickiej.
 • dawna stacja kolejki wąskotorowej Jabłonna–Karczew;
 • stacja kolejowa Warszawa Wawer;
 • cmentarz i pomnik upamiętniający pierwszą masową egzekucję w Polsce z czasów II wojny światowej (ul. 27 grudnia); w 1939 roku Niemcy rozstrzelali tu 107 osób; na pamiątkę tego wydarzenia Organizacja Małego Sabotażu, działająca w czasie wojny, nosiła nazwę „Wawer”;
 • karczma wawerska (obecnie Zajazd Napoleoński)
 • pomnik „Poległym za Ojczyznę 1831” przy ul. Płowieckiej;
 • Murowanka (dawna szkoła nr 1)
 • pomnik Józefa Piłsudskiego
 • szkoła podstawowa (nr 86), gimnazjum (nr 102) i kościół parafii pw. św. Benedykta.
 • Anin jest osiedlem południowo-wschodniej (prawobrzeżnej) Warszawy w dzielnicy Wawer. Powstałe wśród starych, ogromnych drzew na początku XX w. W tym samym czasie powstawały osiedla sąsiednie takie jak: Wawer, Glinki, Nowy Wawer, Marysin Wawerski.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.005 sek.