Watzmann

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

WatzmannMasyw górski w Alpach Berchtesgadeńskich, części Alp Bawarskich. Leży w Niemczech, w Bawarii, przy granicy z Austrią. Masyw ma cztery wierzchołki: Mittelspitze (2713 m), Südspitze (2712 m), Hocheck (2651 m) i Kleiner Watzmann ("Watzmannfrau", 2307 m). Sąsiaduje z masywem Hochkönig. Jego wschodnia ściana liczy 1750 metrów i jest jedną z najwyższych w Alpach.

Alpy Berchtesgadeńskie (niem. Berchtesgadener Alpen) - pasmo górskie, część Alp Bawarskich, w Północnych Alp Wapiennych. Leży w Austrii (Salzburg) i Niemczech (Bawaria). Pasmo to leży między Saalach, Salzach i Zeller See, okala miejscowość Berchtesgaden; najwyższym szczytem jest Hochkönig, który osiąga 2941 m. Główne miasta regionu to Salzburg i Kufstein.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Od schroniska Watzmannhaus przez wierzchołki Hocheck i Mittelspitze do wierzchołka Südspitze biegnie 3-kilometrowa graniowa via ferrata o trudnościach B.

Masyw leży na terenie Parku Narodowego Berchtesgaden.

Galeria[ | edytuj kod]

 • Główny wierzchołek

 • 20160831 Watzmann aus dem Steinernen Meer, Nationalpark Berchtesgaden (DSC06747).jpg
 • Kościół św. Bartłomieja nad Königssee, położony u podnórza góry

  Grań (ang. arête, niem. Gebirgsgrat, czes. areta) – zazwyczaj stromy, ostry i skalisty grzbiet górski, ostra krawędź utworzona przez stykające się zbocza lub ostra, często silnie poszarpana, szczytowa partia pasma lub grzbietu górskiego.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
 • 20150823 Watzmann-Ostwand, Nationalpark Berchtesgaden (DSC01925).jpg
 • Watzmann NO Ansicht Lockstein.jpg
 • 20150824 Watzmann, Berchtesgaden (01982).jpg
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • von Frerichs, Wilhelm: Der Watzmann. In: Hess, Heinrich (Red.): Zeitschrift des Deutschen und Österreichischen Alpen-Vereines 1903, Band XXXIV, München 1903, S. 298-330
 • Höfler, Horst: Watzmann. Mythos und wilder Berg. Zürich 2001, ​ISBN 3-905111-61-6
 • Rasp, Franz: Watzmann-Ostwand. München 3. Aufl. 2007, ​ISBN 978-3-7633-4141-2
 • Góra – wypukła forma ukształtowania terenu o silnie urozmaiconej rzeźbie, wysokościach względnych w stosunku do najbliższych den dolinnych powyżej 300 m i dużym nachyleniu stoków. Ze względu na wysokości względne i stromość stoków wyróżnia się góry niskie, średnie i wysokie. Ze względu na sposób powstania wyróżnia się góry fałdowe, zrębowe, wulkaniczne i ostańce.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Park Narodowy Berchtesgaden (niem. Nationalpark Berchtesgaden) - znajduje się w południowo-wschodniej części Niemiec w Alpach (Bawaria), od południa graniczy z Austrią. Park został utworzony 1 sierpnia 1978. Całkowita powierzchnia parku wynosi 21 000 ha. Najwyższym szczytem na terenie Parku jest Watzmann 2 713 m n.p.m. Od roku 1990 Park jest częścią Rezerwatu Biosfery Berchtesgaden zgłoszonego w UNESCO.
  Alpy Bawarskie (niem. Bayerische Alpen) – pasmo górskie w łańcuchu Północnych Alp Wapiennych. Rzeka Lech dzieli je na Alpy Algawskie na zachodzie, rzeka Loisach – na Alpy Berchtesgadeńskie na wschodzie. Administracyjnie Alpy Bawarskie leżą w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria. Dzielą się na wiele pomniejszych pasm, spośród których najwyższe to Wettersteingebirge ze szczytem Zugspitze (2962 m n.p.m.).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.
  Hochkönig (pl. Wysoki Król) - masyw górski i szczyt w Alpach Berchtesgadeńskich, części Alp Bawarskich. Leży w Austrii, w kraju związkowym Salzburg, przy granicy z Niemcami. Jego najwyższy szczyt jest najwyższym w całych Alpach Berchtesgadeńskich.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama