• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Watling Street

  Przeczytaj także...
  Drogi rzymskie – system dróg wybudowany przez Rzymian o łącznej długości przekraczającej 70 tys. kilometrów. Drogi miały na celu głównie ułatwienie przemieszczania się legionów oraz kupców. Pozwalały również na szybsze przekazywanie informacji dzięki zorganizowanej wzdłuż dróg poczty państwowej (cursus publicus). Była to jednak broń obosieczna: Tak samo przeciwko imperium mogli je wykorzystać barbarzyńcy.St Albans (czasem jako Saint Albans, łac. Villa Albani lub Villa Sancti Albani) – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w południowej części hrabstwa Hertfordshire.
  Verulamium – rzymskie miasto znajdujące się na obszarze obecnego miasta St Albans w hrabstwie Hertfordshire w Anglii (Wielka Brytania). Miasto położone było nad rzeką Ver. Verulamium to było największym obok Londinium ośrodkiem rzymskim w Brytanii i od ok. 60 było stolicą (municipium) rzymskiej Brytanii.
  Przebieg Watling Street na mapie

  Watling Street – jedna z ważniejszych rzymskich dróg w Brytanii, łącząca porty (Dover, Richborough, Lympne i Reculver) z Londynem i St Albans.

  Droga pierwotnie była traktem wykorzystywanym przez ludy tubylcze Brytanii jeszcze przed przybyciem Rzymian. Jej najczęściej używany odcinek łączył dzisiejsze Canterbury z St Albans. Po podboju Brytanii drogę utwardzono od Richborough (Latin Rutupiae), gdzie wylądowały wojska rzymskie. Biegła przez Canterbury, Rochester do Thorney Isle. Pierwotnie droga nie docierała do Londynu ze względu na brak mostu.

  Opactwo westminsterskie, opactwo Westminster (ang. Westminster Abbey; nazwa oficjalna Collegiate Church of St Peter at Westminster, kolegiata św. Piotra w Westminsterze) – najważniejsza, obok katedry w Canterbury i katedry św. Pawła w londyńskim City, świątynia anglikańska. Wessex - jedno z siedmiu państw heptarchii anglosaskiej. Położone na południowym krańcu Brytanii, graniczyło od wschodu z Susseksem, północy z Mercją, od południowego zachodu z Kornwalią. Od południa Wessex otaczało morze. W IX wieku Wessex objął przewodnictwo w heptarchii, zawdzięczając to w dużej mierze inwazji wikingów na państwa anglosaskie. Za panowania króla Alfreda Wielkiego (871-899) Wessex jako jedyny nie został podbity przez duńskich najeźdźców. Do 1066 roku Wessex był przewodnim królestwem anglosaskim i jako takie Królestwo Wessex utożsamiane było z Królestwem Anglii. Dopiero w 1066 roku po podboju dokonanym przez Wilhelma I Zdobywcę potęga Wessex została zniszczona, a Królestwo Anglii stało się oficjalną nazwą państwa.

  Dalej droga biegła do St Albans (rzymskie Verulamium), krzyżując się w międzyczasie z Fosse Way w High Cross. Następnie kierowała się do Wroxeter (Viroconium).

  Nazwa drogi wzięła się od anglosaskiej nazwy Wæcelinga Stræt (droga ludu Wæcel) – a więc od plemienia Waeclingas.

  W 60 lub 61 r. n.e. prawdopodobnie na Watling Street stoczona została krwawa bitwa pomiędzy rzymskimi wojskami Swetoniusza Paulinusa a zbuntowanymi Brytami dowodzonymi przez Boudikę.

  Fosse Way – jedna z ważniejszych rzymskich dróg w Brytanii. Wiodła z Isca Dumnoniorum (dzisiejsze Exeter) do Lindum Colonia (dzisiejsze Lincoln), przez Lindinis (Ilchester), Aquae Sulis (Bath), Corinium (Cirencester) i Ratae Corieltauvorum (Leicester). Jej długość wynosi około 300 km. Reculver – osada w Anglii, w hrabstwie Kent, w dystrykcie Canterbury. Leży 14 km na północny wschód od miasta Canterbury i 94 km na wschód od centrum Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 135 mieszkańców. Za czasów imperium rzymskiego służyła jako port, leżący po północnej strony kanału Wantsum.

  Droga była wykorzystywana również w średniowieczu, stanowiąc m.in. granicę pomiędzy Danelagh a Wessex w traktacie pomiędzy Alfredem Wielkim a Guthrumem Starym.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Patricia Bracewell, English Historical Fiction Authors: The Royal Roads of England Part II: Watling Street, English Historical Fiction Authors, 7 września 2014 [dostęp 2019-02-26].
  2. The Battle of Watling Street., www.englishmonarchs.co.uk [dostęp 2019-02-26].

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Sześćset lat później w tym miejscu wybudowano opactwo westminsterskie.
  Lympne – wieś w Anglii, w hrabstwie Kent, w dystrykcie Shepway. Leży 42 km na południowy wschód od miasta Maidstone i 94 km na południowy wschód od centrum Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 1516 mieszkańców.Canterbury – miasto o statusie city w Anglii, w hrabstwie Kent, będące siedzibą arcybiskupstwa. Arcybiskupstwo w tym mieście jest centralnym dla anglikańskiego Kościoła Anglii. Liczba mieszkańców wynosi 42 258 (2001), a powierzchnia 23,54 km².
  Warto wiedzieć że... beta

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Dover – miasto w Anglii, w hrabstwie Kent, brytyjski port nad kanałem La Manche. Punkt Anglii najbliższy Francji – jest oddalony od francuskiego portu Calais o 34 kilometry, dlatego też Dover nazywane jest Bramą Anglii.
  Brytania (łac. Britannia lub Insula Albionum) – nazwa stosowana przez Rzymian w odniesieniu do dwóch największych Wysp Brytyjskich.
  Richborough – miejscowość w Anglii, w hrabstwie Kent, w dystrykcie Dover. Leży 17 km na wschód od miasta Canterbury i 104 km na wschód od centrum Londynu. Za czasów imperium rzymskiego leżało po południowej stronie kanału Wantsum. Uznane jako miejsce lądowania Rzymian podczas inwazji Brytanii w 43 n.e., później stało się portem z fortyfikacjami.
  Alfred Wielki (ur. 849, zm. 26 października 899 pochowany został w Newminister Abbey w Winchester ) - syn Aethelwulfa, szósty król Wesseksu. Jeden z najwybitniejszych królów wczesnej historii Anglii. Panował od 871 w mało sprzyjających okolicznościach przejmując władzę po swoim bracie, Aethelredzie I, który zginął z rąk Duńczyków pustoszących kraj. Mimo że wojna doprowadziła rolnictwo do upadku, zdołał skonsolidować grupę małych państewek w państwo zdolne stawić im silny opór zbrojny. Jego życie i polityka były opisywane przez wielu kronikarzy (np. Kronika anglosaska), ale najdokładniej opisuje je Asser, jego osobisty biograf.
  High Cross – nazwa nadana miejscu, w którym krzyżowały się dwie ważne drogi rzymskie: Fosse Way i Watling Street. Znajduje się w Leicestershire w Anglii, około 1,5 km na wschód od wsi Claybrooke Magna. W czasach rzymskich w tym samym miejscu znajdował się prawdopodobnie rzymski fort Venonae lub Venonis.
  Rochester - miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w hrabstwie ceremonialnym Kent, na terenie jednolitej jednostki administracyjnej (unitary authority) Medway, położone ok. 45 km od Londynu, nad estuarium rzeki Medway. W przeszłości miasto posiadało status city. Przez wiele lat w Rochester mieszkał angielski pisarz Charles Dickens. W 2001 roku miasto liczyło 27 125 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.