• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Watford Junction

  Przeczytaj także...
  St Albans (czasem jako Saint Albans, łac. Villa Albani lub Villa Sancti Albani) – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w południowej części hrabstwa Hertfordshire.Abbey Line (także: St Albans Abbey Branch Line, popularnie Abbey Flyer) – linia kolejowa w hrabstwie Hertfordshire w Anglii. Linia ma 10,5km długości i obsługiwana jest przez London Midland.
  Tramwaj (z ang. tramway – linia tramwajowa, tram – tramwaj) – pasażerski lub towarowy pojazd szynowy zaprojektowany do eksploatacji na linii tramwajowej.

  Watford Junction – stacja kolejowa w Watford, w hrabstwie Hertfordshire, w Anglii. Stacja posiada 5 peronów. Stacja objęta jest projektem Transport for London, gdzie obowiązują londyńskie opłaty za przejazd. Nie jest też wymagana karta komunikacyjna ze zdjęciem na bilety sezonowe (od 7 dni do roku), jeśli podróżuje się do/z Londynu.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Stacja kolejowa St Albans Abbey (ang. St Albans Abbey railway station) – jedna z dwóch czynnych stacji kolejowych w St Albans (Hertfordshire, Anglia). Kod stacji: SAA.

  Pierwsze połączenie kolejowe z Watford Junction otwarto 5 maja 1858. Pierwsza linia wiodła do St Albans Abbey. Stację przebudowano w 1909 oraz w latach 80. Z Watford Junction odbywała się najliczniejsza ewakuacja dzieci z Londynu podczas II wojny światowej.

  Planowane połączenia[ | edytuj kod]

  Do roku 2011 zostanie przeprowadzona modernizacja trasy Abbey Line. Pociągi zostaną zastąpione tramwajami i uruchomione zostaną dodatkowe kursy do St Albans (2-3 na godzinę), co pozwoli na przewóz 450 000 pasażerów rocznie na tej trasie. Planowane jest także przedłużenie przyszłej linii tramwajowej do centrum St Albans oraz do Hatfield.

  Watford – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w hrabstwie Hertfordshire, nad rzeką Colne (dopływ Tamizy), w regionie miejskim Londynu. Około 80 tys. mieszkańców, w tym ponad 3 tys. Polaków.Hertfordshire (popularnie Herts) – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, położone na północ od Londynu, będące jednym z tzw. Home Counties.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. On track for better transport. „Horizons”, s. 18, Zima 2010. Hertfordshire County Council (ang.). 
  2. St Albans Abbey tram-train announced (ang.). W: Railway Gazette International [on-line]. 30 października 2009. [dostęp 2010-01-08].
  Railway Gazette International - miesięcznik, wydawany od 1835, zajmujący się tematyką transportu szynowego (kolej, tramwaje, metro). Czasopismo dostępne jest wyłącznie w prenumeracie.Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.832 sek.