Waterloo
Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg; niem. Luxemburg, Großherzogtum Luxemburg; fr. Luxembourg, Grand-Duché de Luxembourg) – państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.Bitwa pod Waterloo – starcie zbrojne, do którego doszło 18 czerwca 1815 roku i było ostatnią bitwą Napoleona Bonaparte. Były cesarz Francuzów powrócił niespodziewanie z wygnania na Elbie i objął rządy na okres 100 dni. W krótkim czasie zebrał ponad 70-tysięczną armię, z którą ruszył w kierunku Brukseli, gdzie stały nierozwiązane jeszcze armie VI koalicji: angielska Wellingtona i pruska Blüchera. Po dwóch zwycięskich starciach 16 czerwca pod Quatre Bras i Ligny Napoleon stanął oko w oko z Wellingtonem pod Waterloo. Zwycięska początkowo bitwa po nadejściu armii Blüchera przemieniła się w klęskę, a armia francuska przestała istnieć. Napoleon musiał ponownie abdykować w dniu 22 czerwca.
Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis.
Waterloo (waloński: Waterlô) − miejscowość i gmina w Belgii, w prowincji Brabancja Walońska, w pobliżu Brukseli.
Waterloo to miejsce słynnej bitwy, będącej ostateczną klęską Napoleona. Rozegrała się 18 czerwca 1815 roku. Na pamiątkę tej bitwy na pobliskim wzgórzu usypano kopiec i postawiono statuę lwa patrzącego w kierunku Francji. Niezadowolenie z przedsięwzięcia wyraził przywódca Brytyjczyków książę Wellington. Wchodząc na górę, trzeba pokonać 226 schodów, po czym można podziwiać panoramę miejsca bitwy.
Kopiec Lwa (ang. The Lion's Mound, fr. Butte du Lion) powstawał pomiędzy 1824 a 1826 rokiem. Usypano go w miejscu, w którym młody książę Orański, pretendent do tronu i dowódca pierwszych wojsk brytyjskich został ranny. Na szczycie znajduje się statua lwa (odlanego z żelaza), którą zaprojektował urodzony w Mechelen (fr. Malines) artysta Van Geel. Odlano ją w odlewni Cockerill w Liège. Wysokość wzgórza wynosi 41 metrów. Na szczycie, na podeście wokół statuy umieszczono (odpłatne) lornety pozwalające obserwować w zbliżeniu pole bitwy.
Obecnie ok. 25% mieszkańców gminy stanowią obcokrajowcy, głównie pracownicy instytucji Unii Europejskiej w Brukseli oraz ich rodziny.
Miasta partnerskie[ | edytuj kod]



Zobacz też[ | edytuj kod]
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Przypisy[ | edytuj kod]
- Stan na 1 stycznia 2017 roku, Direction générale Institutions et Population: Chiffres de la population par province et par commune, à la date du premier janvier 2017 (fr.). [dostęp 2017-01-01].
- Wszystkie informacje pochodzą z tablicy informacyjnej umieszczonej przed schodami prowadzącymi na kopiec.