Wasyl Milianczuk (ur. 10 stycznia 1905 w Dobrowidce koło Kołomyi, zm. 9 listopada 1958 we Lwowie) – ukraiński fizyk-teoretyk, profesor Lwowskiego Uniwersytetu Państwowego im. Iwana Franki. Członek czynny Towarzystwa Naukowego im. Szewczenki.
Działalność naukowa[ | edytuj kod]
Wasyl Milianczuk już w czasie studiów opublikował w roku 1932 w „Zeitschrift für Physik” dwie prace naukowe o mechanice kwantowej Paula Diraca.
W roku 1933 ukończył studia w dziedzinie fizyki na Politechnice Lwowskiej i uzyskał stopień magistra nauk fizycznych.
W roku 1935 został skierowany na studia do Instytutu Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Fizyki Uniwersytetu Wileńskiego i do Instytutu Fizyki uniwersytetu w Lipsku.
Mechanika kwantowa (teoria kwantów) – teoria praw ruchu obiektów świata mikroskopowego. Poszerza zakres mechaniki na odległości czasoprzestrzenne i energie, dla których przewidywania mechaniki klasycznej nie sprawdzały się. Opisuje przede wszystkim obiekty o bardzo małych masach i rozmiarach - np. atom, cząstki elementarne itp. Jej granicą dla średnich rozmiarów lub średnich energii czy pędów jest mechanika klasyczna.Uniwersytet Lwowski (ukr. Львівський національний університет імені Івана Франка) – uniwersytet we Lwowie, założony przez króla Polski Jana Kazimierza w 1661 jako Akademia Lwowska, w okresie międzywojennym 1919-1949 Uniwersytet Jana Kazimierza; jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie Wschodniej i na dawnych ziemiach Rzeczypospolitej Obojga Narodów, współcześnie jeden z największych ukraińskich uniwersytetów państwowych.
W latach 1937–1939 był asystentem prof. Wojciecha Rubinowicza na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, a w latach 1945–1958 profesorem na wydziale matematyczno-fizycznym Uniwersytetu Państwowego im. Iwana Franki.
W serii prac, opublikowanych po 1947, opracował teorię wpływu niejednorodnych pól na charakter widm atomowych.
W 1949 rozpoczął prace nad elektrodynamiką kwantową i ogólną teorią pól kwantowych.
Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.Towarzystwo Naukowe im. Tarasa Szewczenki (NTSz) – najstarsza ukraińska instytucja naukowa.działająca we Lwowie w latach 1873-1940, reaktywowane w 1989 (w latach 1947-1989 - działało na emigracji w Europie Zachodniej oraz Ameryce.
Prace prof. Milianczuka mają znaczenie w dziedzinie spektroskopii atomowej.
Ważniejsze prace naukowe[ | edytuj kod]
Zeemaneffekt der Quadrupollinien nach der Diracschen Theorie. Ztschr Physik 1932, B. 74
Verwandlungseffekt der Quadrupollinien. Ztschr Physik 1932, B. 74
Einfluss des magnetischen Feldes auf den Comptoneffekt. Acta Phys Pol 1934, T. 3
„Wymuszone” linie dipolowe. Praca magisterska, Lwów, 1934;
Prążki „wzbronione”. Mathesis Polska. 1938, T. 11, Nr. 3-4, S. 33-49.
Влияние неоднородного поля заряженных частиц на смещение термов в газовых разрядах. ДАН СССР 1948, № 4
О “запрещенных” компонентах в явлении Зеемана. ДАН СССР 1949, № 1
Об одной возможности построения обобщенной линейной электродинамики. ДАН СССР 1950, № 5
Василь Міліянчук. До 100-річчя від дня народження. Упорядник Олександр Попель. - Євросвіт, 2005.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji
obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Warto wiedzieć że... beta
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Uniwersytet Lipski (niem. Universität Leipzig) – założony w 1409 roku w Lipsku (z fundacji książąt saskich Fryderyka I Kłótnika i Wilhelma II Bogatego), jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie.
Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".
Wojciech Sylwester Piotr Rubinowicz (ur. 22 lutego 1889 w Sadagórze koło Czerniowiec, zm. 13 października 1974 w Warszawie) – polski fizyk teoretyk.
Politechnika Lwowska – lwowska państwowa szkoła wyższa założona w 1843, a otwarta w 1844. Najstarsza po Szkole Akademiczno-Górniczej w Kielcach polska uczelnia techniczna w okresie przynależności miasta do Polski.
Uniwersytet Wileński (lit. Vilniaus universitetas) – państwowy uniwersytet w Wilnie, założony w 1579 przez króla Polski Stefana Batorego jako Akademia i Uniwersytet Wileński, w okresie II Rzeczypospolitej w latach 1919–1939 Uniwersytet Stefana Batorego; trzeci najstarszy uniwersytet na ziemiach Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie Wschodniej, współcześnie nazwę tę nosi największy uniwersytet litewski.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.