• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wasiugan

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Nizina Zachodniosyberyjska (ros. Западно-Сибирская равнина, Zapadno-Sibirskaja rawnina) – rozległa nizina (niż) w azjatyckiej części Rosji, między Uralem na zachodzie i Wyżyną Środkowosyberyjską na wschodzie (rzeka Jenisej jest granicą) oraz od Morza Karskiego na północy do Pogórza Kazachskiego, Płaskowyżu Turgajskiego i Ałtaju na południu.
  Obwód tomski (ros. Томская область, Tomskaja obłast’) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej.

  Wasiugan (ros. Васюган) – rzeka w azjatyckiej części Rosji, na południu Niziny Zachodniosyberyjskiej, lewy dopływ Obu. Nazwa rzeki jest tłumaczona z języka miejscowej ludności jako "żółta rzeka". Źródła na Błotach Wasiugańskich. Przepływa przez obwód tomski.

  Długość – 1082 km, powierzchnia zlewni – 61 800 km², średni przepływ – 345 m³/s. Żeglowna do 886 km od ujścia.

  Główne dopływy: Niurolka, Cziertała – prawe, Czyżapka, Jagyljacha – lewe.

  Miejscowości położone nad rzeką: Majsk, Nowy Wasiugan, Ajpołowo, Nowy Tiewriz, Sriedni Wasiugan, Stara Bieriozowka, Ust-Czyżapka, Naunak, Bolszaja Griwa, Starojugino, Nowojugino, Bondarka, osiedle Naftowców.

  W dorzeczu Wasiuganu znajdują się pokłady ropy naftowej i gazu.

  Mapa tundry wasiugańskiej (1882)

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Rosji • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.