• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wasilij Agapkin

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.29 października jest 302. (w latach przestępnych 303.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 63 dni.
  Włodzimierz Lenin (ros. Владимир Ленин), właśc. Władimir Iljicz Uljanow (ros. Владимир Ильич Ульянов), (ur. 10 kwietnia/22 kwietnia 1870 w Symbirsku, zm. 21 stycznia 1924 w Gorkach pod Moskwą) – rosyjski polityk, organizator i przywódca rewolucji październikowej, a następnie pierwszy przywódca Rosji Radzieckiej. Współzałożyciel i lider partii bolszewickiej. Teoretyk ideologii komunizmu.

  Wasilij Iwanowicz Agapkin (ros. Василий Иванович Агапкин, ur. 3 lutego 1884 w Michajłowiczach (gubernia riazańska), zm. 29 października 1964 w Moskwie) – rosyjski i radziecki kompozytor i dyrygent.

  Wychował się w Astrachaniu - po wczesnej śmierci rodziców został wychowankiem 308 Astrachańskiego Pułku Piechoty.

  W czasie nauki w Tambowskiej Szkole Muzycznej, będąc pod wrażeniem okrucieństw wojny bałkańskiej i cierpień matek i żon, skomponował marsz Pożegnanie Słowianki. Aranżacji na orkiestrę dętą dokonał kapelmistrz J.I. Bogoradow. Prapremiera utworu miała miejsce w Tambowie - kompozytor, trębacz-solista orkiestry wojskowej Kaukaskiej Dywizji Kawalerii wykonał partię solową na kornecie pistonowym.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Cmentarz Wagańkowski (ros. Ваганьковское кладбище) — jeden z największych cmentarzy w Moskwie. Położony w płn.-zach. części miasta, w dzielnicy Красная Пресня, opodal stacji Krasnopresnenskaja Zastawa moskiewskiego metra; powierzchnia (2006) ok. 50 ha.

  Agapkin został pomocnikiem kapelmistrza, a następnie - już po Rewolucji Październikowej - kapelmistrzem. Jego marsz zyskał niebywałą popularność, został włączony do repertuaru wszystkich orkiestr dętych Rosji, co przyczyniło się także do popularności samego Agapkina. M. in. 22 stycznia 1924 kierował orkiestrą, idącą na czele konduktu żałobnego Włodzimierza Lenina, 7 listopada 1941 zaś orkiestrami podczas parady wojsk radzieckich na Placu Czerwonym w Moskwie. Był oficjalnym stroicielem kremlowskich kurantów.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Innym znanym utworem Agapkina jest walc zatytułowany Sierotka, będący wspomnieniem z dzieciństwa. Zmarł w październiku 1964 roku w Moskwie i został pochowany na tamtejszym Cmentarzu Wagańkowskim.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Tstu.ru: Жизненный путь В.И.Агапкина (ros.). [dostęp 2014-03-21].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Cyfrowa Biblioteka Polskiej Piosenki. Ostatni dostęp: 2012-01
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Plac Czerwony w Moskwie (ros. Красная площадь) – najbardziej znany plac Moskwy, położony w centrum miasta opodal Kremla – oficjalnej siedziby prezydenta Rosji.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rewolucja październikowa w Rosji (według terminologii sowieckiej Wielka Socjalistyczna Rewolucja Październikowa) – określenie, stosowane na:
  Pożegnanie Słowianki (ros. Прощание славянки – Proszczanie Slawianki) – rosyjski marsz patriotyczny, skomponowany w 1912 roku przez Wasyla Agapkina pod wpływem wydarzeń I wojny bałkańskiej. Uzyskał szeroką sławę w czasie I wojny światowej, był używany jako nieformalny hymn rosyjskiej Białej Armii. W Polsce w czasie ostatniej wojny Pożegnanie Słowianki zyskało popularność z nowymi słowami jako piosenka partyzancka Rozszumiały się wierzby płaczące. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku Pożegnanie Słowianki rozważano wśród kandydatur na Hymn Państwowy Federacji Rosyjskiej. W szczególności opowiadała się za takim rozwiązaniem partia Jabłoko. Nie zostało ono jednak przyjęte. W roku 2000 powrócono do hymnu z czasów ZSRR ze zmienionymi słowami.
  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.
  Astrachań – miasto w Rosji, położone w delcie Wołgi, około 100 km od Morza Kaspijskiego i 1534 km od Moskwy. Stolica obwodu astrachańskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.