• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Washington Nationals

  Przeczytaj także...
  Miami – miasto na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, w południowo-wschodniej Florydzie, w Stanach Zjednoczonych. Siedziba hrabstwa Miami-Dade, najludniejszego hrabstwa Florydy, a zarazem ósmego najbardziej zaludnionego hrabstwa Stanów Zjednoczonych za sprawą populacji liczącej 2 500 625 mieszkańców. Samo miasto zamieszkiwane jest przez 399 457 osób, co czyni je 42. największym amerykańskim miastem; Miami stanowi centralne i najludniejsze miasto obszaru metropolitalnego South Florida. Według danych US Census Bureau, obszar metropolitalny Miami liczy ok. 5,5 milionów mieszkańców, dzięki czemu jest 7. najludniejszym i 5. największym obszarem miejskim Stanów Zjednoczonych.World Series – mecze finałowe ligi MLB, o które walczą zwycięzca National oraz American League. World Series gra się od 1903 , a pierwszym zwycięzcą byli Boston Americans. World Series rozgrywane są najczęściej w październiku, po eliminacjach oraz mistrzostwach obydwu lig. Gra się do 4 wygranych meczów - zasada best of 7 (oprócz lat 1903, 1919, 1920, 1921, gdy grano do 5 zwycięstw). Najczęściej bo aż 27 razy, triumfował zespół New York Yankees.
  National League (NL) - jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Senior Circuit w odróżnieniu od American League (Junior Circuit), ligi powstałej 25 lat później.

  Washington Nationals (popularnie The Nats) – amerykańska drużyna baseballowa z siedzibą w Waszyngtonie, grająca we wschodniej dywizji National League.

  Historia[ | edytuj kod]

  Klub powstał w 1969 jako Montreal Expos i był pierwszym kanadyjskim zespołem w Major League Baseball. W 2004 po tym jak ówczesny właściciel Expos Jeffrey Loria nabył klub Florida Marlins i przeniósł cały sztab szkoleniowy do Miami, zarząd ligi oficjalnie poinformował o przeniesieniu siedziby z Montrealu do Waszyngtonu; nazwę klubu zmieniono na Nationals.

  Montreal Expos – nieistniejący klub baseballowy z Montrealu, który przez 36 sezonów występował w Major League Baseball. W 2004 roku zarząd ligi przeniósł zespół do Waszyngtonu. Nowo utworzony klub otrzymał nazwę Washington Nationals.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Pierwszy mecz Nationals rozegrali 15 kwietnia 2005 roku przeciwko Arizona Diamondbacks na RFK Stadium, stadionie, na którym zespół grał przez trzy lata. Od 2008 Nationals występują na nowym obiekcie Nationals Park, mogącym pomieścić 41 tysięcy widzów. W sezonie 2012 zespół po raz pierwszy od 1981 awansował do postseason, jednak uległ w National League Division Series St. Louis Cardinals 2–3.

  Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych. Jackie Roosevelt Robinson (ur. 31 stycznia 1919, zm. 24 października 1972) – amerykański baseballista, który występował głównie na pozycji drugobazowego. Jako pierwszy afroamerykanin w XX wieku zagrał w amerykańskiej Major League Baseball.

  W sezonie 2019 Washington Nationals pokonali w World Series Houston Astros 4–3 i po raz pierwszy w historii klubu zdobyli mistrzowski tytuł. Były to pierwsze w historii MLB World Series, w których wszystkie mecze wygrały drużyny przyjezdne.

  RFK Stadium.
  Bryce Harper, najlepszy debiutant sezonu 2012.

  Skład zespołu[ | edytuj kod]

  Sukcesy[ | edytuj kod]

  Zastrzeżone numery[ | edytuj kod]

  Od 1997 numer 42 zastrzeżony jest przez całą ligę ku pamięci Jackie Robinsona, który jako pierwszy Afroamerykanin przełamał bariery rasowe w Major League Baseball.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Don't count on Expos return (ang.). sportsnet.ca. [dostęp 12 stycznia 2013].
  2. Montreal Expos Historical Moments (ang.). sportsecyclopedia.com. [dostęp 12 stycznia 2013].
  3. What’s in a Name? – The Washington Nationals (ang.). sportvotes.com. [dostęp 12 stycznia 2013].
  4. RFK Stadium Washington, DC (ang.). ballparksofbaseball.com. [dostęp 12 stycznia 2013].
  5. Nationals Park Washington, DC (ang.). ballparksofbaseball.com. [dostęp 12 stycznia 2013].
  6. Washington Nationals Team History & Encyclopedia (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 12 stycznia 2013].
  7. 2012 League Division Series (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 12 stycznia 2013].
  8. Home field's never been this big a disadvantage (ang.). mlb.com. [dostęp 1 listopada 2019].
  9. Washington Nationals 40-Man Roster (ang.). nationals.com. [dostęp 10 września 2018].
  10. Washington Nationals Coaching Staff (ang.). nationals.com. [dostęp 10 lutego 2018].
  11. Nationals Retired Numbers (ang.). nationals.com. [dostęp 12 stycznia 2013].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  Oficjalna strona klubu

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. RFK Stadium, Robert F. Kennedy Memorial Stadium - wielofunkcyjny stadion w mieście Waszyngton w Stanach Zjednoczonych. Najczęściej używany jest jako stadion piłkarski, ale również służy do gry w baseball. Swoje mecze rozgrywa na nim drużyna D.C. United. Stadion może pomieścić 56 692 tysięcy widzów. Koszt budowy obiektu wyniósł 20 milionów dolarów. Pierwszy mecz został rozegrany 1 listopada 1961.
  Warto wiedzieć że... beta

  Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).
  Arizona Diamondbacks - drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji National League, z siedzibą w Phoenix w stanie Arizona
  Miami Marlins – drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji National League, ma siedzibę w Miami w stanie Floryda. Dwukrotny zwycięzca w World Series.
  Nationals Park – stadion baseballowy w Waszyngtonie, na którym swoje mecze rozgrywa zespół Washington Nationals. Jego pojemność wynosi 41 506 miejsc.
  St. Louis Cardinals – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji National League, ma siedzibę w Saint Louis w stanie Missouri. Jedenastokrotny zwycięzca w World Series.
  Houston Astros – drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji American League, ma siedzibę w Houston w Teksasie.
  National League Division Series (NLDS) – w Major League Baseball pierwsza runda w postseason, w której rywalizuje się do trzech zwycięstw. Zwycięzca awansuje do National League Championship Series.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.