• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Washington - Tyne and Wear

  Przeczytaj także...
  Sunderland – dystrykt metropolitalny w hrabstwie ceremonialnym Tyne and Wear w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 275 506 mieszkańców.Tyne and Wear – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północno-wschodniej Anglii, w regionie North East England, położone nad ujściami rzek Tyne i Wear do Morza Północnego. Hrabstwo, obejmujące aglomerację miasta Newcastle upon Tyne, utworzone zostało w 1974 roku na pograniczu historycznych hrabstw Northumberland i Durham.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Washington – miasto w północno-wschodniej Anglii, w hrabstwie Tyne and Wear, w dystrykcie metropolitalnym Sunderland, położone na północnym brzegu rzeki Wear. W 2011 roku ludność miasta wynosiła 67 085 mieszkańców.

  Z miejscowości tej pochodzili przodkowie George'a Washingtona, pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych, którzy wyemigrowali do Wirginii w 1657 roku. W przeszłości miasto było ośrodkiem wydobycia węgla. Znaczny rozwój Washington nastąpił po 1964 roku, gdy wyznaczony został on na jedno z tzw. „nowych miast” (new town).

  George Washington, pol. Jerzy Waszyngton (ur. 11 lutego 1731/22 lutego 1732, zm. 14 grudnia 1799) – amerykański generał i polityk, wódz naczelny Armii Kontynentalnej (1775-1784), deputowany do Kongresu Kontynentalnego, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych (1789-1797), mason. Uważany za ojca narodu amerykańskiego.Wirginia (ang. Virginia) – stan w Stanach Zjednoczonych na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Prawie dwie trzecie Wirginii jest zalesione, a branże związane z lasami zapewniają 17 mld dolarów rocznego przychodu dla gospodarki Wirginii (2% PKB), oraz ponad 100 tys. miejsc pracy.

  W Washington urodził się Bryan Ferry, założyciel zespołu Roxy Music.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Washington (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2014-02-10].
  2. Washington (ang.). Information Britain. [dostęp 2014-02-10].
  3. Bryan Ferry | Biography, Albums, Streaming Links | AllMusic, AllMusic [dostęp 2017-08-28].
  Bryan Ferry (ur. 26 września 1945 w Washington w Anglii) – brytyjski piosenkarz, muzyk i kompozytor. Był głównym wokalistą zespołu Roxy Music, po opuszczeniu go rozpoczął karierę solową.Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.