• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Warzymice - stanowisko archeologiczne

  Przeczytaj także...
  Kultura ceramiki wstęgowej rytej (KCWR) – neolityczna kultura z kręgu kultur naddunajskich. Jej nazwa pochodzi od kulistej formy naczyń glinianych zdobionych ornamentem rytym w postaci wstęg spiralnych i innych wątków geometrycznych.Neolit (gr. néos „nowy” i líthos „kamień”), młodsza epoka kamienia, epoka kamienia gładzonego – ostatni okres epoki kamienia (poprzedzający epokę brązu). Jego charakterystyczne cechy to uprawa roślin i hodowla zwierząt oraz stałe osady. Proces ten nazwano „rewolucją neolityczną”. W neolicie rozwijały się też nowe techniki obróbki kamienia, takie jak gładzenie powierzchni i wiercenie otworów.
  Województwo zachodniopomorskie – województwo położone w północno-zachodniej części Polski, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Graniczy na wschodzie z województwem pomorskim, na południu z województwami: wielkopolskim i lubuskim, a na zachodzie z niemieckimi krajami związkowymi: Brandenburgią i Meklemburgią-Pomorzem Przednim. Zajmuje obszar 22 892,48 km². Według danych z 31 grudnia 2011 r. miało 1,72 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Szczecin.

  Stanowisko archeologiczne w Warzymicach — położone na terenie wsi Warzymice, w gminie Kołbaskowo, w województwie zachodniopomorskim. Kierownikiem badań prowadzonych w lipcu 2013 roku był Mieszko Pawłowski.

  Jest to stanowisko odsłaniające relikty neolitycznej osady kultury Rössen z V tysiąclecia przed naszą erą. Jest to drugie takie stanowisko ze śladami społeczności kultur wstęgowych na terenie gminy Kołbaskowo. Dokonano odkrycia osady, jamy gospodarczej pełnej naczyń stołowych, narzędzi z krzemienia, fragmentu topora i nadpalonych kości zwierzęcych.

  Gmina Kołbaskowo (dawn. gmina Kolbaczewo) - położona jest w województwie zachodniopomorskim w południowej części powiatu polickiego.Kultura pucharów lejkowatych (KPL, TRB) – jedna z kultur neolitu z kręgu kultur naddunajskich, występująca w Europie między 3700 – 1900 p.n.e., na terenach Jutlandii, Szwecji, Niemiec, Holandii, Polski oraz części Wołynia i Podola.

  Podczas wykopalisk mieszkaniec wsi dostarczył naukowcom siekierę krzemienną z okresu kultury pucharów lejkowatych (3800 – 3200 lat p.n.e.).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  Warzymice (do 1945 niem. Klein Reinkendorf) – wieś w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Kołbaskowo, na Wzniesieniach Szczecińskich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.803 sek.