• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Warwick - Nowy Jork

  Przeczytaj także...
  Derek Sanderson Jeter (wymowa: /ˈdʒiːtər/; ur. 26 czerwca 1974 w Pequannock w New Jersey) – profesjonalny amerykański baseballista, gracz Major League Baseball na pozycji łącznika. Występuje w drużynie New York Yankees i jest związany z tą drużyną przez całą swoją karierę. Wystąpił do tej pory w trzynastu Meczach Gwiazd MLB oraz pięciokrotnie zwyciężył w World Series. Obecność w drużynie, umiejętność przewodzenia drużynie na boisku, zdolność perfekcyjnego uderzania piłki oraz umiejętność zdobywania baz uczyniły go centralną postacią w drużynie z Yankee Stadium i pomogły osiągać sukcesy w drużynie będącej symbolem Nowego Jorku. Od 2003 jest kapitanem drużyny dzięki swemu ogromnemu wpływowi na zespół. Cieszy się szacunkiem zarówno wśród graczy ze swojej drużyny jak i pozostałych zawodników ligi MLB.Abraham Lincoln (ur. 12 lutego 1809 w hrabstwie Hardin, Kentucky, zm. 15 kwietnia 1865 w Waszyngtonie) – szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych.
  Biuro Główne Świadków Jehowy – ośrodek nadzorujący międzynarodową działalność Świadków Jehowy. Biuro Główne jest również siedzibą Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy. Od 1909 roku znajduje się w nowojorskim Brooklynie w Stanach Zjednoczonych. W 2017 roku planowane jest przeniesienie Biura Głównego do Warwick.

  Warwick – miasto w stanie Nowy Jork, z liczbą mieszkańców 32 tysiące (2010), założone w 1788 roku.

  Według spisu z 2000 roku miasto liczyło 30 764 mieszkańców, 10 868 domów mieszkalnych, 7955 rodzin. Gęstość zamieszkania wynosiła 302,6 osób na km². 91,06% stanowili biali, 4,51% Afroamerykanie, 0,31% Indianie, 0,85% było azjatyckiego pochodzenia, 0,05% mieszkańców pochodziło z wysp na Pacyfiku, 1,60% innego pochodzenia, 1,61% podało dwie lub więcej ras. Latynosi stanowili 6,47% populacji.

  William Henry Seward (ur. 16 maja 1801, zm. 10 października 1872 w Auburn, Nowy Jork) – prawnik i polityk amerykański.Jasper Francis Cropsey (ur. 18 lutego 1823, zm. 23 kwietnia 1900) – amerykański malarz pejzażysta, reprezentant Hudson River School.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Miasto Warwick obejmuje południowy kraniec hrabstwa Orange. Od południa graniczy z gminami Vernon i West Milford w stanie New Jersey. Od północy graniczy z Chester, a od wschodu z miastem Tuxedo.

  The New York Times – jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników o profilu liberalno-lewicowym, wychodzący w Nowym Jorku. Jest trzecią pod względem nakładu gazetą w Stanach Zjednoczonych, po USA Today i The Wall Street Journal. Codzienny nakład wynosi 1,125 mln, a obieg wydania niedzielnego 1,700 mln (dane na 26 grudnia 2004). Właścicielem gazety jest The New York Times Company, która kontroluje również około 40 innych gazet, czasopism i wiele krzyżówek, między innymi The Boston Globe i International Herald Tribune.Hudson River School – amerykański ruch artystyczny z połowy XIX wieku utworzony przez grupę pejzażystów, których artystyczna estetyka była inspirowana romantyzmem. Ich obrazy przedstawiały dolinę rzeki Hudson i przyległe tereny, takie jak Góry Catskill, Adirondack i Góry Białe w New Hampshire. Określenie "szkoła" dotyczy grupy ludzi, których styl artystyczny, wygląd, inspiracje i styl wykazują podobne cechy, nie zaś do instytucji edukacyjnej.

  Miasto ma powierzchnię 271,6 km², z czego 263,3 km² to stały ląd, a 8,3 km² to jeziora. Największym z nich jest Greenwood Lake, przez które przebiega granica stanów New Jersey (na południu) i Nowy Jork (na północy), a przez jezioro Glenmere Lake przebiega granica miast Warwick oraz Chester.

  Latynosi – zbiorcze określenie narodów zamieszkujących Amerykę Łacińską i ich potomków na całym świecie. Termin Latynos odnosi się raczej do stylu życia i specyficznej kultury niż do kategorii rasowych (w szczególności akcentuje się tu dziedzictwo iberyjskie). Czasami nazwa ta może się odwoływać do pochodzenia społecznego czy przynależności rasowej (w tym znaczeniu jest używana w krajach Ameryki Centralnej). W USA termin Latino jest synonimem nazwy Hispanic i oznacza wszystkie osoby pochodzące z rejonu Ameryki Łacińskiej. Językiem ojczystym Latynosów jest hiszpański lub portugalski. W większości są wiernymi Kościoła katolickiego. Kultura latynoska cechuje się bardzo dużą różnorodnością. Jako jej przykładowe elementy można wymienić m.in. popularne tańce: tango, samba czy rumba. Charakterystyczna jest też latynoska muzyka.Świadkowie Jehowy (pełna nazwa: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy) – restoracjonistyczny związek wyznaniowy głoszący, że jedynym Bogiem jest Jehowa (Jahwe) i o zbliżającym się objęciu władzy nad światem przez Królestwo Boże. Świadkowie Jehowy są zaliczani do tzw. nurtu badackiego, należącego do wyznań millenarystycznych. Ruch został zapoczątkowany przez Charlesa T. Russella w 1870 w Pensylwanii (USA). Obecnie liczy ok. 7,8 miliona aktywnych członków (głosicieli) na całym świecie (dane z roku 2012).

  W pobliżu jeziora Sterling Forest (zwanego też Blue Lake) – ok. 12 km na południowy wschód od centrum miasta – od września 2016 roku mieści się nowa siedziba Biura Głównego Świadków Jehowy.

  Port lotniczy[ | edytuj kod]

  Warwick jest obsługiwany przez Port lotniczy Warwick (Warwick Municipal Airport).

  Znane osoby związane z Warwick[ | edytuj kod]

 • Jasper Francis Cropsey – artysta z Hudson River School
 • Susan J. Elliott – komentator telewizyjny
 • Derek Jeter – amerykański baseballista
 • Richard Kiley – aktor
 • Bill Pennington – reporter sportowy dla The New York Times
 • William H. Seward – prawnik i polityk amerykański, sekretarz stanu za prezydentury Lincolna
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. GNIS – Town of Warwick
  2. American FactFinder. United States Census Bureau. [dostęp 2014-10-06].
  3. Watchtower: Świadkowie naprawiają 60-letnią zaporę w Warwick. jw.org, 2016-11-01. [dostęp 2016-11-20].
  4. Świadkowie Jehowy zakończyli najważniejszy etap budowy nowego Biura Głównego. jw.org, 2015-12-09. [dostęp 2015-12-10].
  Afroamerykanie (ang. African Americans, również Afro-Americans, Black Americans) – czarnoskórzy Amerykanie pochodzenia subsaharyjskiego. W głównej mierze są potomkami sprowadzanych od XVII do XIX wieku jako niewolnicza siła robocza Afrykanów, niektórzy wywodzą się z późniejszej imigracji z krajów Afryki oraz Karaibów i Ameryki Łacińskiej (gł. z Jamajki, Haiti i Dominikany).Indianie Ameryki Północnej – Indianami nazywa się niemal całą (z wyłączeniem Aleutów i Inuitów) autochtoniczną (tubylczą, rdzenną) ludność obu Ameryk o złożonej etnogenezie. Znaleziska archeologiczne i antropologiczne sugerują, że Ameryka Północna została zaludniona przez przybyszy z Azji co najmniej 12 tysięcy lat temu. Podczas ostatniej epoki lodowcowej ludzie przedostali się do niej przez Cieśninę Beringa. Późniejsze zróżnicowanie antropologiczne Indian jest wynikiem działania takich czynników jak dryf genetyczny i dobór naturalny, a także możliwego asymilowania jednostek czy małych grup z Oceanii i Australii (być może nawet z Europy).
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.