• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Warta - gmina

  Przeczytaj także...
  Glinno – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Warta. Leży nad wschodnim skrajem tzw. cofki zbiornika Jeziorsko.Gmina Pęczniew – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie sieradzkim.
  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.

  Wartagmina miejsko-wiejska w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie sieradzkim.

  Siedziba gminy to Warta.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 13 160 osób.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Warta ma obszar 252,91 km², w tym:

  Baszków – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Warta. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Jakubice.Tądów Górny – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Warta nad zbiornikiem Jeziorsko.
 • użytki rolne: 68%
 • użytki leśne: 18%
 • Gmina stanowi 16,96% powierzchni powiatu.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Warta w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Warta.png

  Przyroda[ | edytuj kod]

  Przez centralną część gminy przepływa rzeka Warta, wpływająca do zbiornika Jeziorsko, którego południowa część stanowi Rezerwat przyrody Jeziorsko. Najwyższym wzniesieniem gminy jest Łysa Góra, o wys. 189 m.n.p.m., znajduje się ok. 2 km w kierunku południowo-zachodnim od miasta Warty, dobrze widoczna z odległości kilku, a nawet kilkunastu kilometrów. Największym drzewem gminy i jednym z większych z tego gatunku nie tylko w powiecie sieradzkim, lecz także w województwie łódzkim, jest dąb szypułkowy Kamionacz – pomnik przyrody, znajdujący się ok. 100 m za parkiem dworskim w miejscowości Kamionacz. Jego obwód wynosi 782 cm, a wysokość ok. 24 metrów, wiek ok. 500 lat. Dąb stanowi być może jedną z ostatnich pozostałości starych, nadwarciańskich lasów grądowych, ponieważ jeszcze do połowy XIX wieku rzeka Warta płynęła tuż obok Kościoła, ok. 400 m od wspomnianego dębu.

  Pomnik przyrody – prawnie chroniony twór przyrody, szczególnie cenny ze względów naukowych, zabytkowych, kulturowych i innych.Borek Lipiński – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Warta. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Mogilno.

  Sołectwa[ | edytuj kod]

  Augustynów, Bartochów, Cielce, Czartki, Duszniki, Dzierzązna, Gać Warcka, Glinno, Głaniszew, Góra, Grzybki, Jakubice, Jeziorsko, Kamionacz, Kawęczynek, Klonówek, Krąków, Lasek, Lipiny, Łabędzie-Gołuchy, Małków, Maszew, Miedze-Grabinka, Miedźno, Mikołajewice, Mogilno, Ostrów Warcki, Piotrowice, Proboszczowice, Raczków, Raszelki, Rossoszyca, Rożdżały, Socha, Tądów Dolny, Tądów Górny, Tomisławice, Ustków, Witów, Włyń, Wola Miłkowska, Wola Zadąbrowska (2 sołectwa: „Nowa Wieś” i „Stara Wieś”), Zadąbrowie-Rudunek, Zadąbrowie-Wiatraczyska, Zagajew, Zaspy, Zielęcin.

  Mikołajewice – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Warta. Wieś o charakterze letniskowym nad południowym skrajem zbiornika Jeziorsko, w odległości ok. 2 km od Warty.Ostrów Warcki – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Warta nad zbiornikiem Jeziorsko.

  Pozostałe miejscowości[ | edytuj kod]

  Baszków, Borek Lipiński, Chorążka, Józefka, Józefów-Wiktorów, Kamionacz (osada leśna), Miedźno (osada leśna), Nobela, Pierzchnia Góra, Rafałówka, Włyń, Zakrzew, Zaspy (osada leśna).

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Błaszki, Dobra, Goszczanów, Pęczniew, Sieradz, Szadek, Wróblew, Zadzim, Zduńska Wola

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Gmina Warta w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2016-03-15] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  2. Baza Demograficzna – Tablice predefiniowane – Wyniki badań bieżących; Stan i struktura ludności; Ludność według płci i miast (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
  3. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
  4. Dąb Kamionacz – w Rejestrze Pomników Przyrody
  5. Monumental trees – Dąb Kamionacz
  Krąków – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Warta. Znajduje się w odległości ok. 9 km od miasteczka Warty.Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat sieradzki – powiat w Polsce (w zachodniej części województwa łódzkiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Sieradz.
  Jeziorsko – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Warta. Miejscowość położona na trasie z Sieradza do Turku (DK83), na skraju doliny Warty nad zbiornikiem Jeziorsko.
  Józefów-Wiktorów – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Warta. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Lasek.
  Gmina Wróblew – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie sieradzkim.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Rossoszyca – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Warta. Wieś położona w odl. 12 km od Sieradza, na skrzyżowaniu tras: 479 Dąbrówka - Sieradz oraz 710 Łódź - Szadek - Błaszki. Na odcinku drogi Rossoszyca – Warta znajdował się drogowy odcinek lotniskowy.
  Gmina Goszczanów, gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie sieradzkim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.986 sek.