• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Warszawska Opera Kameralna

  Przeczytaj także...
  Alicja Węgorzewska-Whiskerd (ur. 28 lutego 1967 w Szczecinie) – polska śpiewaczka operowa (mezzosopran). Jej specjalnością są „role spodenkowe”, tj. mężczyzn granych przez kobiety.Giovanni Battista Pergolesi (ur. 4 stycznia 1710 r. w Jesi koło Ankony, zm. 16 marca 1736 w Pozzuoli koło Neapolu) – włoski kompozytor, skrzypek i organista epoki baroku.
  Gioachino Antonio Rossini albo Gioacchino Antonio Rossini, (ur. 29 lutego 1792 w Pesaro, zm. 13 listopada 1868 w Passy, obecnie. XVI dzielnica Paryża) – włoski kompozytor, twórca 39 oper.

  Warszawska Opera Kameralna (WOK) – kameralny teatr operowy z siedzibą w Warszawie, przy al. „Solidarności“ 76B, w budynku pierwszego (od 1777 r.) kościoła ewangelicko-reformowanego w stolicy.

  Opis[ | edytuj kod]

  Została założona w 1961 roku przez Stefana Sutkowskiego późniejszego wieloletniego dyrektora naczelnego i artystycznego, Joannę i Jana Kulmów, Zofię Wierchowicz, Andrzeja Sadowskiego i Juliusza Borzyma. Pierwszą premierą sceniczną tego zespołu była La serva padrona G.B. Pergolesiego, wykonana 4 września (według innych źródeł 12 września) 1961 r.

  Jan Kulma (ur. 13 grudnia 1924, zm. 30 sierpnia 2019) – polski reżyser teatralny i telewizyjny, muzyk (kompozytor i wykonawca), filozof i pisarz; żołnierz AK, uczestnik powstania warszawskiego; mąż poetki Joanny Kulmowej, współzałożyciel Warszawskiej Opery Kameralnej. Claudio Giovanni Crettinnieo Antonio Monteverdi (ur. 15 maja 1567 w Cremonie, zm. 29 listopada 1643 w Wenecji) – włoski kompozytor, skrzypek (grał na violi da braccio) i śpiewak. Jeden z pierwszych wielkich twórców oper.

  15 października 1986 r. Warszawska Opera Kameralna przeniosła się do własnego teatru przy Al. Solidarności. Jest to zabytkowy budynek z 1775 r. o stylowym, kameralnym wnętrzu, był poprzednio siedzibą Studenckiego Teatru Satyryków STS. Budynek teatru wpisany został do rejestru zabytków miasta Warszawy.

  Studencki Teatr Satyryków (STS) - teatr kabaretowy działający w latach 1954-1975; jedna z najbardziej zasłużonych inicjatyw artystycznych w latach PRL-u.Joanna Kulmowa, właśc. Joanna Maria Kulma z domu Cichocka (ur. 25 marca 1928 w Łodzi) – polska poetka, prozaik, autorka utworów scenicznych oraz książek dla dzieci i młodzieży, reżyser.

  Repertuar Warszawskiej Opery Kameralnej prezentuje dużą liczbę zróżnicowanych stylów muzycznych i form dzieł: od średniowiecznych misteriów, poprzez opery wczesnego i późnego baroku, opery klasyczne, XVIII-wieczne pantomimy, opery Rossiniego, Donizettiego, a także sceniczne dzieła współczesne.

  Stefan Sutkowski (ur. 7 marca 1932 w Warszawie) – polski muzykolog, oboista, działacz kulturalny, twórca Warszawskiej Opery Kameralnej.Wolfgang Amadeusz Mozart (ur. 27 stycznia 1756 w Salzburgu, zm. 5 grudnia 1791 w Wiedniu) – kompozytor i wirtuoz gry na instrumentach klawiszowych. Razem z Haydnem i Beethovenem zaliczany do klasyków wiedeńskich.

  Warszawska Opera Kameralna znana jest z organizowanego co roku, począwszy od roku 1991, Festiwalu Mozartowskiego. Ma w repertuarze wszystkie dzieła sceniczne Wolfganga Amadeusa Mozarta. Organizuje również festiwal Gioacchina Rossiniego i Claudia Monteverdiego oraz Festiwal Oper Staropolskich. Mimo że specjalizuje się w muzyce dawnej, wystawiane są w niej również współczesne dzieła polskie.

  Muzyka (gr. mousike, cz. hudba, staropol. gędźba) – sztuka organizacji struktur dźwiękowych w czasie. Jedna z dziedzin sztuk pięknych, która wpływa na psychikę człowieka przez dźwięki.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Dyrektorem Warszawskiej Opery Kameralnej jest Alicja Węgorzewska-Whiskerd.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. O nas. W: Warszawska Opera Kameralna [on-line]. [dostęp 2020-04-26].
  2. Informacja ze strony internetowej WOK (pol.). Warszawska Opera Kameralna. [dostęp 2009-09-13].
  3. Jubileusz Warszawskiej Opery Kameralnej (pol.). gazeta.pl/warszawa, 2006-09-12. [dostęp 2009-09-13].
  4. Warszawska Opera Kameralna | WOK kontakty, www.operakameralna.pl [dostęp 2017-02-20].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Warszawskiej Opery Kameralnej
 • Strona Warszawskiej Opery Kameralnej w portalu Teatralny.pl
 • Domenico Gaetano Maria Donizetti (ur 29 listopada 1797 w Bergamo, zm. 8 kwietnia 1848 tamże) – kompozytor włoski I poł. XIX w.Aleja „Solidarności” – jedna z głównych arterii w Warszawie, w przybliżeniu jest tożsama z Trasą W-Z. Wiedzie od ulicy Radzymińskiej na Pradze, będąc jej przedłużeniem, do zbiegu ulicy Wolskiej z Młynarską na Woli.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.641 sek.