• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna

  Przeczytaj także...
  Archidiecezja warszawska – jedna z 14 archidiecezji obrządku łacińskiego w polskim Kościele katolickim ustanowiona diecezją wyłączoną z metropolii poznańskiej w 1797 (erygowana 19 października 1798 przez papieża Piusa VI bullą Ad universam agri Dominici curam), ustanowiona archidiecezją 12 marca 1818 przez papieża Piusa VII bullą Militantis Ecclesiae regimini, związana unią personalną in persona episcopi z archidiecezją gnieźnieńską (1946-1992). 25 marca 1992 r., bullą Totus Tuus Poloniae Populus, papież Jan Paweł II dokonał reorganizacji struktur administracyjnych Kościoła katolickiego w Polsce. Obszar kraju został podzielony na 39 archidiecezji i diecezji. Dotychczasowa archidiecezja warszawska została podzielona na 3 diecezje: archidiecezję warszawską, diecezję warszawsko-praską i diecezję łowicką, które wraz z diecezją płocką utworzyły metropolię warszawską. W 2004 diecezja łowicka została przyłączona do metropolii łódzkiej.Diecezja łowicka - diecezja obrządku łacińskiego w metropolii łódzkiej w Polsce ustanowiona 25 marca 1992 przez papieża Jana Pawła II bullą Totus Tuus Poloniae Populus.
  Parafia Archikatedralna Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie – parafia rzymskokatolicka w Warszawie (dekanat staromiejski). Obsługiwana przez księży archidiecezjalnych.

  Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna jest pielgrzymką młodzieży metropolii warszawskiej. Na Jasną Górę pielgrzymuje od 1981, ale jej początków trzeba szukać w drugiej połowie l. 70. XX w.

  Pielgrzymi WAPM w czasie drogi na Jasną Górę

  Pomysł jej organizacji wyszedł od księdza prymasa Stefana Wyszyńskiego, który zaproponował stworzenie pielgrzymki łączącej sanktuaria maryjne Mazowsza. Miało to związek z prężnie rozwijającym się wówczas ruchem pielgrzymkowym. Wychodząca z Warszawy, jedna z najstarszych w Polsce pielgrzymek Piesza Pielgrzymka Warszawska, nie była w stanie zmieścić w grupach akademickich wszystkich studentów. Ówczesny rektor kościoła akademickiego św. Anny, ksiądz Tadeusz Uszyński wymyślił nazwę Warszawska Akademicka Pielgrzymka Diecezjalna i jej organizację powierzył księdzu Józefowi Majowi. 5 sierpnia 1981 sprzed kościoła św. Anny wyruszyła grupa około 1400 osób, która tworzyła I Warszawską Akademicką Pielgrzymkę Diecezjalną. Szlak pielgrzymki wiedzie przez Niepokalanów, Miedniewice, Boguszyce, Krzemienicę, Inowłódz, Smardzewice, Sulejów, Przerąb, Gidle, Mstów.

  Gidle – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim, w gminie Gidle, wcześniej Gidzielice, Gidźle. Nazwa miejscowości wywodzi się od nazwiska Gidziela.Stefan Wyszyński (ur. 3 sierpnia 1901 w Zuzeli, zm. 28 maja 1981 w Warszawie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup diecezjalny lubelski w latach 1946–1948, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski oraz prymas Polski w latach 1948–1981, kardynał prezbiter od 1953. Zwany Prymasem Tysiąclecia, sługa Boży Kościoła katolickiego.

  W 1993, w związku z podziałem diecezji warszawskiej na trzy odrębne diecezje: warszawską, praską oraz łowicką, zmieniono nazwę pielgrzymki na: Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. WAPM jest jedną z najliczniejszych pieszych pielgrzymek w Polsce. Każdego roku pielgrzymuje w niej na Jasną Górę ok. 5500 pielgrzymów w 16 grupach cywilnych i jednej wojskowej, którą tworzą żołnierze polscy, słowaccy oraz niemieccy. W pielgrzymce uczestniczą także obcokrajowcy m.in. z USA, Włoch, Francji, Rosji i Białorusi. Do 2008 głównym przewodnikiem pielgrzymki był ksiądz Bogdan Bartołd, obecnie proboszcz parafii katedralnej w Warszawie. W 2009 pielgrzymkę po raz pierwszy poprowadził ksiądz Jacek Siekierski, rektor kościoła św. Anny.

  Warszawska Pielgrzymka Piesza – najbardziej znana i najliczniejsza piesza pielgrzymka do sanktuarium na Jasnej Górze. Wyrusza 6 sierpnia z Kościoła św. Ducha i po pokonaniu 243 km 14 sierpnia wchodzi do Częstochowy. 15 sierpnia odbywają się uroczystości z udziałem wszystkich pielgrzymek.Inowłódz – wieś gminna w Polsce położona w Dolinie Białobrzeskiej, w województwie łódzkim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Inowłódz.

  Przewodnicy pielgrzymki[]

  1. ks. Józef Maj w latach 1981–1984
  2. ks. Zygmunt Malacki w latach 1985–1998
  3. ks. Bogdan Bartołd w latach 1998–2008
  4. ks. Jacek Siekierski w latach 2008–

  Zobacz też[]

 • Piesze pielgrzymki na Jasną Górę
 • Pielgrzymka warszawska
 • Linki zewnętrzne[]

 • Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna – strona oficjalna
 • Mazowsze (łac. Mazovia) – kraina historyczna położona w środkowym biegu Wisły oraz dorzeczu jej dopływów w centralnej oraz północno-wschodniej Polsce, znajdująca się w większości w woj. mazowieckim; historyczną stolicą Mazowsza jest Płock, który jest także najstarszym miastem tego regionu (prawa miejskie w 1237); dzielnica historyczna Polski.Józef Roman Maj (ur. 9 sierpnia 1942 r. w Kostkach Dużych) – polski ksiądz katolicki (prałat) i działacz społeczny.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mstów – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Mstów, 12 km na wschód od Częstochowy, nad Wartą przy drodze wojewódzkiej nr 786.
  Diecezja warszawsko-praska – jedna z 3 diecezji obrządku łacińskiego w metropolii warszawskiej wydzielona z terenu archidiecezji warszawskiej i diecezji płockiej (obejmuje Pragę Północ, Pragę Południe, Wawer, Wesołą, Białołękę, Rembertów, tereny w dorzeczach Wisły i Narwi, ograniczone od wschodu Kałuszynem, Kamieńczykiem, Latowiczem, Pniewnikiem, Urlami, a od południa Karczewem, Kołbielą), ustanowiona 25 marca 1992 przez papieża Jana Pawła II bullą Totus Tuus Poloniae Populus i nawiedzona przez niego w 1999.
  Sanktuarium maryjne – ośrodek kultu religijnego Marii z Nazaretu, szczególnie jako Matki Bożej i Najświętszej Panny. Różne formy pobożności maryjnej związane z funkcjonowaniem sanktuariów występują szczególnie w katolicyzmie i prawosławiu.
  Sulejów – miasto w powiecie piotrkowskim, województwie łódzkim, siedziba gminy Sulejów, nad rzeką Pilicą i Radońką. Według danych z 31 grudnia 2008 r. miasto liczyło 6332 mieszkańców. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. piotrkowskiego. Po zbudowaniu w latach 1969–1973 tamy na Pilicy w Smardzewicach (w pobliżu Tomaszowa Mazowieckiego) i spiętrzeniu rzeki, w pobliżu miasta powstał Zalew Sulejowski. Był miastem królewskim.
  Miedniewice – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim, w gminie Wiskitki. Położona przy granicy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Sanktuarium maryjne.
  Smardzewice – wieś w Polsce położone w województwie łódzkim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Tomaszów Mazowiecki nad Zalewem Sulejowskim. W okolicy położony jest Ośrodek Hodowli Żubrów znajdujący się pod zarządem Kampinoskiego Parku Narodowego. Znane jest także Sanktuarium św. Anny oraz miejsce jej objawienia (ulica Wesoła, koło „sadzawki” - niedaleko kaplicy). W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa piotrkowskiego, zaś przed 1975 do województwa kieleckiego.
  Piesze pielgrzymki na Jasną Górę − coroczne piesze pielgrzymki na Jasną Górę, które wyruszają z wielu miast Polski w okresie letnim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.