Warren Oates
Przeczytaj także...
Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Skok na Brinka – amerykańska komedia kryminalna z 1978 roku na podstawie książki Noela Behna. Film oparto na faktach.
Witajcie w Ciężkich Czasach (ang. Welcome to Hard Times) – amerykański western z 1967 roku. Adaptacja powieści E.L. Doctorowa o tym samym tytule.
Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Skok na Brinka – amerykańska komedia kryminalna z 1978 roku na podstawie książki Noela Behna. Film oparto na faktach.
Witajcie w Ciężkich Czasach (ang. Welcome to Hard Times) – amerykański western z 1967 roku. Adaptacja powieści E.L. Doctorowa o tym samym tytule.
Warren Mercer Oates (ur. 5 lipca 1928 w Depoy w stanie Kentucky, zm. 3 kwietnia 1982 w Los Angeles w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny.
Swoje najsłynniejsze kreacje stworzył w filmach Sama Peckinpaha; legendarnym westernie Dzika banda oraz dramacie sensacyjnym Dajcie mi głowę Alfredo Garcii. W sumie pojawił się w około 50 filmach, a także w kilkudziesięciu serialach telewizyjnych.
Zmarł nagle na zawał serca w wieku 54 lat. Zgon nastąpił w czasie realizacji filmu Błękitny grom, który zadedykowano później jego pamięci.
Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
Wybrana filmografia[ | edytuj kod]
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Sam Peckinpah, właśc. David Samuel Peckinpah (ur. 21 lutego 1925 w Fresno, USA, zm. 28 grudnia 1984 w Inglewood), amerykański reżyser filmowy. Zasłynął jako twórca oryginalnych, nasyconych brutalnością i przemocą filmów, przewartościowujących estetykę westernu.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji
obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Warto wiedzieć że... beta
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Błękitny grom (tytuł oryginalny Blue Thunder) – sensacyjny film fabularny z 1983 roku. W roku 2006 został ulepszony, poprawiony i w udoskonalonej wersji wydany przez Warner Bros. na płytach DVD.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Dzika banda – antywestern z 1969 w reżyserii Sama Peckinpaha, z Williamem Holdenem i Ernestem Borgnine w rolach głównych, jeden z najważniejszych filmów w poetyce przemocy w historii kina.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Zawał mięśnia sercowego (łac. infarctus myocardii), nazywany też zawałem serca i atakiem serca – martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do obszaru serca.