• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Warnow - rzeka

  Przeczytaj także...
  Schwaan (pol. Zwań) – miasto w Niemczech w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, w powiecie Rostock, siedziba urzędu Schwaan.Powiat Ludwigslust-Parchim (niem. Landkreis Ludwigslust-Parchim) - niemiecki powiat leżący w południowo-zachodniej części landu Meklemburgia-Pomorze Przednie. Został utworzony na mocy reformy administracyjnej Meklemburgii-Pomorza Przedniego 4 września 2011 r. z dotychczasowych powiatów Parchim i Ludwigslust.
  Warnemünde (pol. hist. Ujście Warnawy) - przedmieście Rostocku (Niemcy), przy ujściu rzeki Warnow do Zatoki Meklemburskiej; z Rostockiem stanowi główny zespół portowy wschodniej części kraju; stocznia; przemysł rybny; kąpielisko; promy do Danii i Szwecji.

  Warnow (pol. hist. Warnawa) – najbardziej zasobna w wodę rzeka landu Meklemburgia-Pomorze Przednie o długości 151 km, uchodząca do Morza Bałtyckiego. Ważniejsze miasta leżące nad rzeką to Rostock, Bützow i Schwaan.

  Przebieg[ | edytuj kod]

  Rzeka ma źródło w powiecie Ludwigslust-Parchim w niewielkiej wiosce Grebbin ok. 35 km na wschód od Schwerina i 12 km na północ od miasta Parchim. W pobliżu na północnym zachodzie znajduje się Pojezierze Meklemburskie.

  Rostock – miasto na prawach powiatu w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie w północno-wschodnich Niemczech. Miasto to położone jest nad rzeką Warnow, w odległości ok. 12 km od jej ujścia do Zatoki Meklemburskiej na Morzu Bałtyckim. Jest największym miastem zarówno pod względem powierzchni jak i liczby mieszkańców w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. W czasach NRD Rostock był stolicą okręgu.Kraje związkowe Niemiec – Niemcy składają się obecnie z 16 krajów związkowych, w tym trzech miast na prawach kraju związkowego.

  Początkowo rzeka ma spokojny przebieg i płynie w kierunku zachodnim, przepływa przez jezioro Barniner See i dalej płynie w stronę Schweriner See. Nie osiąga go jednak, gdyż ok. 5 km przed nim skręca na północ, przepływa przez Mickowsee, a następnie kieruje się na północny wschód. Po minięciu miejscowości Warnow traci swój łagodny charakter, wpływając na bardziej pagórkowaty teren i przełamując się przez głębokie doliny (do 40 m wysokości) – pozostałość epoki lodowcowej. W dalszym fragmencie rzeka osiąga pierwsze większe miasto – Bützow, gdzie łączy się ze swoim dopływem Nebel, po czym płynie w kierunku Schwaan i Rostocku. W Rostocku rozpoczyna się Unterwarnow – szerszy odcinek rzeki o długości 12 km, który jest żeglowny także dla większych statków morskich. Unterwarnow płynie na północ i tuż przed ujściem do Morza Bałtyckiego tworzy zalew o szerokości ok. 2 km i długości 3 km, w którym mieści się port. Warnow uchodzi do morza w Warnemünde (dawniej osobna miejscowość, obecnie część Rostocku).

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Meklemburgia-Pomorze Przednie (niem. Mecklenburg-Vorpommern) – kraj związkowy we wschodnich Niemczech. Najwyższym prawem krajowym jest Konstytucja Kraju Związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie z 23 maja 1993 r.

  Pod Unterwarnow został wybudowany w 12 września 2003 tunel – Warnowtunnel, który jest pierwszym płatnym tunelem w Niemczech (zobacz też: Trave).

  Turystyka[ | edytuj kod]

  Na rzece oraz jej dopływach organizowane są jedno- i wielodniowe wycieczki kajakowe. Nadbrzeżne przystanie i kempingi oraz prawie dzika przyroda stwarzają bardzo dobre warunki do wypoczynku.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Europy
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Przewodnik turystyczny po Warnow
 • Warnowquerung GmbH - operator Warnowtunnel
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. ks. Stanisław Kozierowski: Atlas nazw geograficznych Słowiańszczyzny Zachodniej. T. Zeszyt IIA. Poznań: 1937.
  2. Jerzy Strzelczyk: Słowianie połabscy. Poznań: 2002, s. 15.
  Epoka lodowa, rzadziej lodowcowa epoka – historyczny termin na określenie okresu zlodowaceń w Europie odpowiadający z grubsza plejstocenowi, zaproponowany w 1838 przez niemieckiego botanika K. Schimpera jako alternatywa terminu dyluwium. Później stosowana także poza Europą. Obecnie termin ten nie jest używany w nauce w pierwotnym znaczeniu (jako synonim plejstocenu lub jednostka stratygraficzna), natomiast częściowo przetrwał w nazwach epizodów ochłodzeń holocenu, np. mała epoka lodowa. Używa się go też często w pracach popularnonaukowych (np. Andel) i w niektórych naukowych (zwłaszcza ogólnych podręcznikach anglojęzycznych pod angielską nazwą ice age) na określenie glacjałów plejstocenu. Czasami także w znacznie szerszym aspekcie dla każdego okresu, gdy istniały rozległe lądolody (np. Ziemia-śnieżka).Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².
  Warto wiedzieć że... beta

  Schweriner See (pol. hist. Jezioro Zwierzynieckie lub Jezioro Swarzyńskie) – jezioro w północnych Niemczech, w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.
  Morze Bałtyckie, Bałtyk (łac. balteus — pas. Nazwa Bałtyku pojawia się po raz pierwszy u Adama z Bremy) – płytkie morze śródlądowe na szelfie kontynentalnym w północnej Europie. Połączone z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie (Sund, Mały i Wielki Bełt) oraz Kattegat i Skagerrak. Za zachodnią granicę Bałtyku właściwego przyjmuje się cieśninę Sund i próg podwodny ciągnący się na głębokości 18–20 m od przylądka Gedser (wyspa Falster) do przylądka Darßer Ort (Darß); na zachód od tej linii znajduje się akwen Bałtyku Zachodniego o powierzchni ok. 8000 km² nazywany przez Niemców także Ostsee; akwen ten obejmuje m.in. część wód Cieśnin Duńskich (oprócz Małego i Wielkiego Bełtu) a także mniejsze: Alsenbelt, Fehmarnbelt, Langelandsbælt.
  Trave (pol. hist. Trawna) – rzeka w Niemczech (Szlezwik-Holsztyn) o dł. 124 km. Wypływa kilka kilometrów na północ od Ahrensbök koło Gießelrade, przepływa przez Bad Segeberg, Bad Oldesloe, Reinfeld (Holstein), Lubekę i w Travemünde wpływa do Morza Bałtyckiego. W Lubece łączy się z kanałem Łaba-Lubeka. Powierzchnia jej dorzecza wynosi 2676 km².
  Pojezierze Meklemburskie (niem. Mecklenburgische Seenplatte) – pojezierze leżące w centralnej i południowej części landu Meklemburgia-Pomorze Przednie. Niekiedy mówi się o Pojezierzu Meklembursko-Brandenburskim ze względu na fakt, że w północnej części Brandenburgii istnieje również wiele jezior o takim samym pochodzeniu.
  Schwerin – miasto na prawach powiatu w Niemczech, na Pojezierzu Meklemburskim, nad jeziorem Schweriner See, stolica kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie.
  Bützow – miasto w powiecie Rostock, w niemieckim kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, siedziba urzędu Bützow Land, liczy 7 585 mieszkańców (31 grudnia 2008).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.74 sek.