• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Warcraft III: Reign of Chaos  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  European Computer Trade Show, w skrócie ECTS – nieistniejąca obecnie coroczna wystawa europejskiego przemysłu gier komputerowych. Pierwszy raz odbyła się w 1988 roku, ostatni raz w 2004 roku. Ekspozycja dostępna była wyłącznie dla dziennikarzy oraz ekspertów branżowych, nie mogli w niej natomiast uczestniczyć gracze.Heroes of the Storm – sieciowa gra komputerowa z gatunku multiplayer online battle arena tworzona przez Blizzard Entertainment. W założeniu gra będzie łączyć postacie z serii Warcraft, Diablo i StarCraft. Tytuł gry został ujawniony 17 października 2013. 8 listopada ruszyły zapisy do testowania otwartej wersji beta.

  Warcraft III: Reign of Chaosstrategiczna gra czasu rzeczywistego wydana w 2002 roku przez firmę Blizzard, będąca trzecią częścią cyklu Warcraft po Warcraft: Orcs & Humans i Warcraft II: Tides of Darkness. Akcja gry rozgrywa się kilka lat po wydarzeniach z poprzedniej części w fantastycznym świecie Azeroth zamieszkiwanym przez takie istoty, jak elfy, orkowie oraz ludzie. Tłem fabuły jest walka tych ras przeciwko inwazji Płonącego Legionu wspieranego przez armię nieumarłych. W roku 2003 wydany został dodatek do gry, zatytułowany Warcraft III: The Frozen Throne, a w roku 2004 gra MMORPG osadzona w świecie Azeroth – World of Warcraft.

  Gra fabularna (inaczej RPG, z ang. role-playing game, nieraz zwana grą wyobraźni, potocznie erpegiem lub rolplejem) – gra towarzyska oparta na narracji, w której gracze (od jednego do kilku) wcielają się w role fikcyjnych postaci. Cała rozgrywka toczy się zazwyczaj w fikcyjnym świecie, istniejącym tylko w wyobraźni grających. Jej celem na ogół jest rozegranie gry według zaplanowanego scenariusza i osiągnięcie umownie określonych lub indywidualnych celów, przy zachowaniu wybranego zestawu reguł, zwanego mechaniką gry.Entertainment and Leisure Software Publishers Association (w skrócie ELSPA) jest organizacją założoną przez brytyjskiego wydawcę oprogramowania. Do 2002 roku znana była pod nazwą European Leisure Software Publishers Association.

  Jak w wielu grach z gatunku RTS, w Warcraft III gracze zbierają surowce, trenują jednostki do walki i budują swoją bazę aby osiągnąć ustalony cel lub pokonać przeciwnika. Dostępne frakcje to Ludzie i Orkowie znani z poprzednich części oraz pojawiający się po raz pierwszy Nieumarli i Nocne Elfy. Fabuła gry przedstawiona jest za pomocą czterech kolejnych kampanii. Możliwe jest rozgrywanie meczy z przeciwnikiem komputerowym lub innym graczem przez internet za pośrednictwem platformy Battle.net.

  StarCraft – strategiczna gra czasu rzeczywistego stworzona przez studio Blizzard Entertainment. Jest to pierwsza część serii, która została wydana w 1998 roku. Jej kontynuacja, StarCraft II: Wings of Liberty, ukazała się w 2010.Warcraft – seria gier komputerowych (RTS z elementami cRPG oraz gry typu MMORPG), opowiadań i książek wydanych przez firmę Blizzard.

  W 2018 roku, na imprezie BlizzCon organizowanej przez firmę Blizzard Entertainment została zapowiedziana odnowiona wersja gry Warcraft III. Warcraft III: Reforged wzbogacające grę o odświeżoną grafikę i nowe modele postaci ukazało się 28 stycznia 2020 roku.

  Rozgrywka[ | edytuj kod]

  Podstawowym celem rozgrywki jest założenie bazy w celu rozpoczęcia wydobycia surowców, jej obrona przed przeciwnikiem i szkolenie jednostek, których zadaniem jest zwalczanie nieprzyjaciół. W grze występują trzy surowce, którymi należy zarządzać: złoto, drewno i żywność. Dwa pierwsze wykorzystywane są do konstruowania budowli i jednostek, a trzeci określa maksymalną wielkość armii. Ponadto system kosztów utrzymania powoduje, że po przekroczeniu pewnego rozmiaru armii dochód złota zmniejsza się, co skłania graczy do operowania ograniczoną liczbą jednostek, aby uniknąć tej kary. Misje kampanii w Warcraft III odbywają w lokacjach różniących się krajobrazem i wielkością, w których można natrafić na rzeki, góry, lasy i morza. Na początku rozgrywki gracz nie widzi całej mapy i musi odkryć większość terenu za pomocą jednostek. Tereny poza zasięgiem wzroku sprzymierzonych jednostek są zasłonięte przez mgłę wojny, co oznacza, że ukształtowanie tych terenów jest widoczne, ale ruchy wrogich wojsk już nie.

  Paladyn (łac. palatinus, wł. paladino) – wybitny rycerz, wzór cnót rycerskich. Określeniem tym w literaturze średniowiecznej nazywano niektórych, archetypicznych wojowników, najczęściej 12 parów Karola Wielkiego (stanowiących zarazem jego drużynę przyboczną). Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa comes palatinus (hrabia pałacowy), oznaczającego zarządcę dworu królewskiego, który zastępował monarchę przy wydawaniu sądów. W literaturze, a współcześnie w grach fabularnych i komputerowych znaczenie słowa uległo zmianie, nie odnosząc się do urzędów dworskich, a raczej do klasy obdarzonych magicznymi umiejętnościami świętych wojowników.Multiplayer online battle arena (MOBA) – gra komputerowa będąca podgatunkiem strategicznych gier czasu rzeczywistego z ograniczoną liczbą graczy. Gracze często dzielą się na dwie drużyny, które walczą ze sobą na arenie. Termin został wymyślony przez firmę Riot Games przy okazji premiery ich gry – League of Legends. Pierwszym przedstawicielem gatunku był Aeon of Strife (AoS), stworzony jako modyfikacja do gry StarCraft, a pierwszą samodzielną produkcją gra Demigod studia Gas Powered Games. Przedstawiciele firmy Valve Corporation w odniesieniu do gier z tego gatunku stosują nazwę „action real-time strategy” (ARTS).

  Gra wyświetla jednostki, budynki i teren z perspektywy klasycznego widoku z góry pod kątem. Na dole ekranu gry znajduje się interfejs, na którym można zobaczyć minimapę, informacje o aktualnie wybranych jednostkach i możliwych akcjach dla wybranej jednostki lub budynku. Jeżeli zostanie wybrane wiele jednostek, gra automatycznie pogrupuje je według typu, dzięki czemu wszystkie jednostki tego samego rodzaju mogą jednocześnie otrzymywać specjalne polecenia (na przykład korzystać ze zdolności). Wąski pasek na górze wyświetla obecną porę dnia, liczbę posiadanych surowców i koszty utrzymania. W lewym górnym rogu widoczne są portrety bohaterów, co ułatwia szybki dostęp do nich. Jeżeli jacyś robotnicy nie mają żadnych zadań do wykonania, odpowiednia ikona pojawi się w lewym dolnym rogu.

  Dota 2 – gra komputerowa z gatunku MOBA (zwanego również „action RTS”), która została stworzona i wydana przez Valve Corporation, oparta na silniku Source. Jest samodzielną kontynuacją modyfikacji Defense of the Ancients do gry Warcraft III: Reign of Chaos i dodatku Warcraft III: The Frozen Throne.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Do gry wprowadzono również stworzenia, które są wrogo nastawione do każdej frakcji i od początku każdej rozgrywki pilnują określonego miejsca. Ich zadaniem jest strzeżenie neutralnych budynków i kopalni, a gracz, który je zabije otrzymuje pewną ilość złota, doświadczenia i przedmiot, w który może wyposażyć swojego bohatera. Warcraft III wprowadził również cykl dnia i nocy. Nocą neutralne jednostki zapadają w sen, a zasięg widzenia graczy jest ograniczony. Dodatkowo, w ciągu nocy niektóre jednostki Nocnych elfów mogą stać się niewidzialne jeśli staną w miejscu. Część zmian wprowadzono z powodu przejścia środowiska gry w trójwymiar. Na przykład jednostki na klifach zadają większe obrażenia gdy atakują jednostki na niższych poziomach.

  Władca Pierścieni (oryg. The Lord of the Rings) – powieść fantasy J. R. R. Tolkiena, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia.Artefakt – cenny i trudny do pozyskania przedmiot o potężnych mocach w subkulturze związanej z RPG, fantastyką – Fantasy i SF oraz grami komputerowymi. W fantasy zazwyczaj pochodzenia magicznego lub boskiego, który zwiększa możliwości posiadacza. W science fiction – zwykle dzieło obcej lub zaginionej cywilizacji na bardzo wysokim poziomie rozwoju. Artefaktem może być broń, talizman lub przedmiot codziennego użytku.

  W Warcraft III pojawiają się nowe, potężne jednostki zwane bohaterami. Każdy zabity przeciwnik zapewnia bohaterowi punkty doświadczenia potrzebne do zdobywania poziomów, które czynią go jeszcze silniejszym. Niektórzy bohaterowie potrafią rzucać zaklęcia lub wzmacniać pobliskich sojuszników. Każdy bohater może zbierać przedmioty, które wzmacniają jego zdolności. Na poziomie szóstym bohaterowie otrzymują specjalną, silniejszą od pozostałych, umiejętność. Bohater ma możliwość kupowania przedmiotów w sklepach, a jego obecność może odwrócić losy bitwy.

  Electronic Entertainment Expo, znane także jako albo E3 – jest największą coroczną wystawą przemysłu gier komputerowych i wideo. Ekspozycja jest otwarta tylko dla ekspertów branżowych oraz dziennikarzy. Od 2009 nastąpił powrót do starej formy targów, tzn. otwartej dla wszystkich chętnych.Księżyc (łac. Luna, gr. Σελήνη Selḗnē; pol. fraz. „Srebrny Glob”, „srebrny glob”; pol. przest. gw. poet. „miesiąc”; pol. przest. poet. „luna”) – jedyny naturalny satelita Ziemi (nie licząc tzw. księżyców Kordylewskiego, które są obiektami pyłowymi i przez niektórych badaczy uważane za obiekty przejściowe). Jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Przeciętna odległość od środka Ziemi do środka Księżyca to 384 403 km, co stanowi mniej więcej trzydziestokrotność średnicy ziemskiej. Średnica Księżyca wynosi 3474 km, nieco więcej niż 1/4 średnicy Ziemi. Oznacza to, że objętość Księżyca wynosi około 1/50 objętości kuli ziemskiej. Przyspieszenie grawitacyjne na jego powierzchni jest blisko 6 razy słabsze niż na Ziemi. Księżyc wykonuje pełny obieg wokół Ziemi w ciągu 27,3 dnia (tzw. miesiąc syderyczny), a okresowe zmiany w geometrii układu Ziemia-Księżyc-Słońce powodują występowanie powtarzających się w cyklu 29,5-dniowym (tzw. miesiąc synodyczny) faz Księżyca.

  Warcraft III udostępnia cztery grywalne frakcje: Przymierze Ludzi – koalicję ludzi, krasnoludów i wysokich elfów, Hordę Orków – złożoną z orków, trolli i inspirowanych minotaurami taurenów, Nocne Elfy oraz Nieumarłych. Dwie ostatnie frakcje są nowością w serii, podczas gdy dwie poprzednie pojawiały się we wcześniejszych odsłonach. Podobnie jak w grze StarCraft każda rasa dysponuje własnym zestawem jednostek, budowli, technologii i strategiami.

  Gry-Online (zapis stylizowany GRY-OnLine) – polska strona internetowa poświęcona grom komputerowym. Strona została założona 1 stycznia 2001 jako serwis informacyjny. Jego redaktorem naczelnym jest Łukasz Malik. Siedziba redakcji znajduje się w Krakowie. Jedną z większych części serwisu jest Encyklopedia Gier. Wielka Encyklopedia Gier co roku (do 2009) była wydawana przez firmy Gry-OnLine S.A. i Axel Springer w wersji płytowej.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

  Tryb kampanii jest podzielony na cztery części i w każdej z nich gracz kontroluje jedną z frakcji. Każda z kampanii dzieli się na rozdziały i jest rozgrywana w określonej kolejności, ponieważ wydarzenia następnych kampanii są fabularną kontynuacją poprzednich. Przed rozegraniem głównych kampanii dostępny jest prolog, który stanowi też formę samouczka. Część fabuły jest pokazana w formie renderowanych filmów, ale większość historii przedstawiają scenki na silniku gry. Cele, czyli zadania są odkrywane wraz z docieraniem do kolejnych części poziomu. Do ukończenia poziomu potrzebne jest wykonanie wszystkich jego zadań głównych, ale dostępne są też zadania poboczne, które niekiedy ułatwiają wykonanie głównego celu. W każdej kampanii gracz ma dostęp do określonych bohaterów, którzy w czasie walki zyskują lepsze umiejętności, dzięki czemu w kolejnych rozdziałach są coraz silniejsi.

  Lider (od ang. leader) - osoba lub organizacja przewodząca, stojąca na czele danej grupy. Cechą charakterystyczną lidera jest to, że ludzie lub organizacje same chcą go naśladować oraz łatwo poddają się jego przywództwu.Ten artykuł opisuje ważne wydarzenia w 2002 roku w grach komputerowych i wideo. Zapoznaj się również z: Historia gier komputerowych.

  Do gry w trybie multiplayer jest wymagane skorzystanie z platformy Battle.net. Gracze mogą za darmo zakładać na niej konta, a wybranie odpowiedniego regionu świata pozwala na ograniczenia opóźnień w rozgrywce przez internet. Warcraft III wprowadził system automatycznego tworzenia rozgrywek poprzez dobieranie graczy w pary, na podstawie ich wyników we wcześniejszych meczach, preferencji w kwestii wyboru map. Zapobiegało to oszustwom polegającym na umawianie się graczy na mecze w celu sztucznego zwiększania swoich statystyk. Jeżeli gracz chce rozegrać mecz rankingowy ze znajomym, to może skorzystać z „aranżowanych gier drużynowych”, w którym kilku graczy dołącza do poczekalni, a Battle.net wyszukuje inną drużynę. Celem gry wieloosobowej jest zawsze zniszczenie budowli przeciwnika. Od początku meczu obaj gracze wiedzą jak wygląda mapa, ale teren poza zasięgiem wzroku jednostek jest pokryty mgłą wojny. Warcraft III pozwala na nagrywanie i odtwarzanie rozgrywek z różną prędkością i z perspektywy każdego z graczy.

  Myth – seria komputerowych gier taktycznych czasu rzeczywistego. Pierwsze dwie części Myth zostały stworzone i wydane przez firmę Bungie Software, obecnie część Microsoftu funkcjonującą pod nazwą Bungie Studios. Po kupnie Bungie przez Microsoft w 2000 roku, Bungie utraciło prawa do licencji serii Myth na rzecz firmy Take-Two Interactive. Myth III został opracowany przez Mumbo Jumbo Software i wydany przez Take-Two Interactive.Nieumarli (inne określenia: ożywieńcy, martwiaki) – ogólna kategoria istot z różnego rodzaju mitologii (np. kultu voodoo), przeniesione następnie do światów fantasy. Stwory te są ciałami niegdyś zmarłych istot, u których proces śmierci został zakłócony lub które zostały ożywione za pomocą czarów, rytuałów lub magicznych mikstur. Istoty te powracają do życia w różnej postaci, zależnej od sposobu ich ożywienia.

  Gracze mogą także rozgrywać własne mecze, wykorzystując zarówno oryginalne mapy, jak i te stworzone w ich edytorze. Edytor map umożliwia stworzenie rozmaitych rodzajów rozgrywek, takich jak gry typu tower defense i multiplayer online battle arena, z których największą popularność zdobyła modyfikacja Defense of the Ancients. Gra oferuje także listy znajomych i kanały czatu do rozmów, w tym oficjalne oraz stworzone przez graczy. W Warcraft III gracze mogą łączyć się w klany, które mają dostęp do uczestnictwa w turniejach, ale pełnią też rolę rekreacyjną. Globalne rankingi gier tworzonych poprzez automatyczne dobieranie graczy są określane mianem „drabinki” (ang. ladder).

  MMORPG (skrót od Massively multiplayer online role-playing game) – rodzaj gier komputerowych RPG, w których duża liczba graczy może grać ze sobą w wirtualnym świecie. Podobnie jak w innych rodzajach RPG gracz wciela się w postać i kieruje jej działaniami. Dostęp do gier MMORPG zwykle jest zapewniany przez producenta gry. Gry tego typu są bardzo popularne na całym świecie. Ciężko jednak oszacować konkretną liczbę, ze względu na fakt, iż wydawcy mają tendencje do podawania liczb ze swoich baz danych, jako ogólną liczbę osób, które w ogóle grało w daną grę. Bazując jednak na dochodach wydawców, liczbę graczy w 2010 roku szacowano na 61 milionów, z czego 44 miliony tylko w Stanach Zjednoczonych.Defense of the Ancients (w skrócie DotA) – modyfikacja do komputerowych strategii czasu rzeczywistego – Warcraft III: Reign of Chaos i Warcraft III: The Frozen Throne.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Zombie (żywy trup, umarlak) – fikcyjna nieumarła istota popularna szczególnie w horrorach. Słowo zombie pochodzi prawdopodobnie od afrykańskiego zumbi (fetysz w języku kikongo) lub od nzambi (bóg w języku kimbundu), w Polsce przejęte zostało ono z języka angielskiego; spotkać można się także ze spolszczoną formą zombi. Termin ten rozpowszechnił William Seabrook pod koniec lat 20. XX wieku w swojej książce The Magic Island.
  Rob "EnoYls" Pardo (ur. 9 czerwca 1970 r.) – pracownik Blizzard Entertainment na stanowisku projektanta gier komputerowych i Chief Creative Officer.
  Tower defense – jeden z typów strategicznych gier czasu rzeczywistego. Zadaniem gracza jest powstrzymywanie kolejnych fal przeciwników poprzez stawianie wież obronnych czy też utrudnień na drodze, po której się oni poruszają. W większości tego typu gier występuje wiele rodzajów wież, które mają różne zdolności i można je ulepszać.
  Jacek Piekara (ur. 19 maja 1965 w Krakowie) – polski pisarz fantasy i dziennikarz czasopism o grach komputerowych ("Świat Gier Komputerowych", "Gambler", "Click!", "GameRanking", pseudonim: Randall), a także redaktor naczelny czasopisma "Fantasy". Studiował psychologię i prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Emigrował do Wielkiej Brytanii. Obecnie mieszka w Polsce.
  League of Legends (w skrócie LoL) – sieciowa gra komputerowa z gatunku multiplayer online battle arena. Powstała na bazie modyfikacji Defense of the Ancients (DotA) do Warcraft III: The Frozen Throne. Została opracowana przez Riot Games i początkowo wydana tylko dla systemu Windows. Po raz pierwszy ogłoszona 7 października 2008, a wydana 27 października 2009. 15 lipca 2013r. gra została uznana w USA za pełnoprawny sport.
  Licz (ang. lich) – rodzaj nieumarłego w grach i literaturze fantasy, posiadający własną wolę i znaczną moc magiczną.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.122 sek.