• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Warcisław

  Przeczytaj także...
  Warcisław VII (ur. w okr. 1362–1363, najp. 1365, zm. 25 lutego 1395) – książę słupski z dynastii Gryfitów, syn Bogusława V, księcia wołogosko-rugijskiego i słupskiego oraz Adelajdy Welf.Sobiesławice - dynastia władająca w czasie rozbicia dzielnicowego Pomorzem Gdańskim, najpierw uznając zwierzchność księcia krakowskiego, od 1227 jako samodzielni książęta.
  Gryfici – dynastia książąt pomorskich panująca na Pomorzu Zachodnim od XII do XVII wieku. Nazwa rodu ukształtowała się w XV wieku i została zaczerpnięta od Gryfa, którego członkowie rodziny używali jako swojego herbu od 1214 roku.

  Warcisław, Warcsław, Warsławstaropolskie imię męskie. Składa się z członu Wroci- ("wrócić, wrócić się, przywrócić") w formie Warci- i -sław ("sława"). Może zatem oznaczać "ten, który przywróci sławę". Od skróconej formy tego imienia, Warsz, w formie dzierżawczej, pochodzi nazwa miasta Warszawa, dawniej Warszewa.

  Jaromin (dawniej Warcisław) – część miasta Trzebiatowa, położona we wschodnim obszarze miasta, ok. 0,5 km na zachód od Sekwanki.Wrytsleof – nieznany bliżej władca zachodniosłowiański z początku XI wieku. Wymieniony został jako Wrytsleof dux na liście świadków w wystawionym w 1026 roku w Anglii dyplomie króla duńskiego Kanuta Wielkiego.

  Innym staropolskim wariantem tego imienia jest Wrocisław, i od niego pochodzi nazwa miasta Wrocław.

  Warcisław imieniny obchodzi 1 listopada.

  Znane osoby noszące to imię:

 • Warcisław (Wrytsleof) – (zm. po 1026 r.) jeden z hipotetycznych władców Pomorza
 • Warcisław I (książę pomorski) – z dynastii Gryfitów, książę zachodniopomorski w latach 1121–1147/1148
 • Warcisław I (książę świecki) – książę na Świeciu i Gniewie w latach 1215/1223–1229/1230
 • Warcisław II (książę gdański) – (ur. ok. 1237, zm. 9 maja 1271) z dynastii Sobiesławiców, książę gdański w latach 1266–1271
 • Warcisław III – (ur. ok. 1210, zm. 1264) z dynastii Gryfitów, książę dymiński
 • Warcisław VII – (ur. między 1362 a 1365, zm. 1394 lub 1395), książę słupski od 1377
 • Warcisław IX – (ur. między 1395 a 1400, zm. 17 kwietnia 1457), książę wołogoski, bardowski i rugijski z dynastii Gryfitów, starszy syn Barnima VI.
 • Zapoznaj się również z:

  Warcisław I świecki (ur. po 1195, zm. 1227-1233) – syn Mściwoja I, brat Świętopełka Wielkiego, od 1227 książę świecko-lubiszewski.Imiona słowiańskie to imiona wywodzące się z przedchrześcijańskiej tradycji słowiańskiej lub tworzone na ich wzór. Należą do nich rdzenne (rodzime) polskie imiona, tj. imiona utworzone ze słów używanych w języku staropolskim.
 • Jaromin
 • Przypisy

  1. Jan Grzenia: Wrocław, Trzebnica, Ślęża. W: Poradnia językowa [on-line]. Wydawnictwo Naukowe PWN, 2004-10-06. [dostęp 2012-05-10].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Wrocisław, Wrocsław, Wrosław — staropolskie imię męskie. Składa się z członu Wroci- ("wrócić, wrócić się, przywrócić") i -sław ("sława"). Może zatem oznaczać "ten, który przywróci sławę". Polska nazwa miasta Wrocław pochodzi od jednej ze skróconych form tego imienia: Wrocisław → Wrocsław.
  Warcisław III (ur. ok. 1211, zm. 17 maja 1264) – książę dymiński, syn Kazimierza II, księcia pomorskiego, szczecińskiego i dymińskiego, z dynastii Gryfitów oraz Ingardy; kuzyn Barnima I Dobrego.
  Warcisław IX (ur. 1395? lub między 1395 a 1400, zm. 17 kwietnia 1457) – książę wołogoski i zjednoczonego księstwa (ziemie: wołogoska, bardowska i rugijska), z dynastii Gryfitów, starszy syn Barnima VI i Weroniki.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Pomorze – kraina historyczna na terenie Polski i Niemiec, u ujścia Reknicy, Odry i Wisły do Morza Bałtyckiego. Nazwa regionu (kasz./pom. Pòmòrskô, Pòmòrzé, łac. Pomerania, niem./szw. Pommern) wywodzi się od geograficznego położenia regionu ,"kraina leżąca nad morzem czyli blisko morza" lub "ziemia «sięgająca» aż po morze".
  Warcisław I (ur. ok. 1091, zm. najp. 9 sierpnia 1135) – syn Świętobora? i nieznanej z imienia matki. Pierwszy poświadczony w źródłach, historyczny władca pomorski z dynastii Gryfitów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.