• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wantsum

  Przeczytaj także...
  Stour (ang. River Stour, Kentish Stour) – rzeka w południowo-wschodniej Anglii, w hrabstwie Kent. Długość rzeki wynosi 93 km. Reculver – osada w Anglii, w hrabstwie Kent, w dystrykcie Canterbury. Leży 14 km na północny wschód od miasta Canterbury i 94 km na wschód od centrum Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 135 mieszkańców. Za czasów imperium rzymskiego służyła jako port, leżący po północnej strony kanału Wantsum.
  Preston lub Preston by Wingham – wieś i civil parish w Anglii we wschodnim Kencie, w dystrykcie Dover. W 2011 roku civil parish liczyła 674 mieszkańców. Preston jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Prestetune.

  Wantsum Channel - nieistniejący już kanał w Kencie w Anglii, dawniej oddzielający Isle of Thanet od reszty lądu.

  Stourmouth – wieś w Anglii, w hrabstwie Kent, w dystrykcie Dover. Leży 12 km na północny wschód od miasta Canterbury i 98 km na wschód od centrum Londynu.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Do średniowiecza region Isle of Thanet był wyspą (stąd jego nazwa) odciętą od reszty lądu kanałem o szerokości 3 furlongów (ok. 600 m). Do kanału wpadała rzeka Stour, co upamiętnia nazwa miejscowości Stourmouth w pobliżu Preston. Południowy koniec kanału spotykał się z morzem przy Richborough (łac. Rutupiæ), koło Sandwich, a północny przy Reculver, (łac. Regulbium). W obu miejscach Rzymianie pobudowali forty obronne. Kanał był często używany przez kupców podróżujących między Londynem i kontynentem.

  Kent – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w południowo-wschodniej Anglii, w regionie South East England, leżące nad Cieśniną Kaletańską i Morzem Północnym. Położone w bezpośredniej bliskości Londynu i zaliczane do tzw. Home Counties, jest zarazem hrabstwem położonym najbliżej kontynentalnej Europy.Starożytny Rzym – cywilizacja rozwijająca się w basenie Morza Śródziemnego i części Europy. Jej kolebką było miasto Rzym leżące w Italii, które w pewnym momencie swoich dziejów rozpoczęło ekspansję, rozszerzając swoje panowanie na znaczne obszary i wchłaniając m.in. kulturę starożytnej Grecji. Cywilizacja rzymska, nazywana też niekiedy grecko-rzymską, razem z pochodzącą z Bliskiego Wschodu religią – chrześcijaństwem, stworzyła podstawy późniejszej cywilizacji europejskiej. Miasto Rzym zaczęło kształtować się w VIII wieku p.n.e., natomiast kres stworzonego przez nie państwa nastąpił formalnie w 1453 roku n.e. (wraz z upadkiem Konstantynopola i tym samym Cesarstwa bizantyńskiego), choć dosyć często jako koniec starożytnego Rzymu przyjmuje się rok 476 n.e., w którym upadło Cesarstwo zachodniorzymskie.
  Richborough – miejscowość w Anglii, w hrabstwie Kent, w dystrykcie Dover. Leży 17 km na wschód od miasta Canterbury i 104 km na wschód od centrum Londynu. Za czasów imperium rzymskiego leżało po południowej stronie kanału Wantsum. Uznane jako miejsce lądowania Rzymian podczas inwazji Brytanii w 43 n.e., później stało się portem z fortyfikacjami.Średniowiecze – epoka w historii europejskiej, obejmująca okres między starożytnością a renesansem. Granice czasowe średniowiecza nie są ściśle ustalone. Za początek epoki przyjmuje się okres, w którym cesarstwo zachodniorzymskie chyliło się ku upadkowi. Zwolennicy ścisłej datacji – w zależności od szkoły – za dokładne daty początku średniowiecza podają lata 378, 395 bądź 476. Za koniec epoki uważa się upowszechnienie idei humanistycznych i rozpoczęcie epoki renesansu. Najczęściej w tym przypadku wymieniane są daty ok. 1450 roku oraz lata 1453, 1492, a nawet 1517.
  Warto wiedzieć że... beta

  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Thanet District - dystrykt w Anglii, w północno-wschodniej części hrabstwa Kent. Centrum administracyjne dystryktu znajduje się w Margate.
  Sandwich – miasto w Anglii, w hrabstwie Kent, w dystrykcie Dover. Leży 19 km na wschód od miasta Canterbury i 106 km na wschód od centrum Londynu. W 2005 miasto liczyło 6800 mieszkańców.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.