Wang Anshi
Ouyang Xiu (chiń. upr.: 欧阳修; chiń. trad.: 歐陽脩; pinyin: Ōuyáng Xiū; Wade-Giles: Ou-yang Hsiu; imię pośmiertne: chiń. upr.: 文忠; pinyin: Wénzhōng; dosł. „Kulturalny i Lojalny”; (ur. 1007 – zm. 22 września 1072) – jeden z największych uczonych chińskich, człowiek renesansu epoki Song: polityk, poeta i historyk. Jeden z „ośmiu wielkich mistrzów prozy epok Tang i Song", autor wielkiej kroniki Xin Tang Shu, znaczący autor poezji fu, shi i ci, ucieleśnienie chińskiego ideału polityka-filozofa-literata.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.
Dynastia Song (chiń.: 宋朝; pinyin: Sòng Cháo; Wade-Giles: Sung Ch’ao) – dynastia panująca w Chinach od 960 do 1279 roku, po okresie Pięciu Dynastii i Dziesięciu Królestw, a przed panowaniem dynastii Yuan. Był to pierwszy rząd na świecie, który emitował pieniądz papierowy i pierwszy rząd chiński, który ustanowił stałą marynarkę wojenną. Za czasów tej dynastii po raz pierwszy użyto prochu strzelniczego, jak również odróżniono północ prawdziwą od magnetycznej.
Wang Anshi (ur. 18 grudnia 1021, zm. 21 maja 1086) – chiński urzędnik i reformator z czasów dynastii Song. Był także pisarzem, filozofem i teoretykiem literatury.
W 1069 roku został powołany na doradcę cesarza Shenzonga, a w latach 1070–1074 i 1075–1076 pełnił funkcję pierwszego ministra. Podczas sprawowania urzędu Wang wystąpił z projektem radykalnych reform społeczno-gospodarczych. Postulował ograniczenie wielkiej prywatnej własności gruntów i wprowadzenie kredytów dla chłopów. Był zwolennikiem kontroli wymiaru podatków, cen i handlu; w każdej wsi miała obowiązywać wspólna odpowiedzialność finansowa. Z inicjatywy Wanga wdrożono system baojia. Propozycje Wang Anshi spotkały się ze zdecydowanym oporem konserwatywnej, konfucjańskiej elity społeczeństwa, m.in. Sima Guanga, Su Dongpo i Ouyang Xiu. Wang został zdymisjonowany, a reformy ostatecznie zarzucono po śmierci cesarza Shenzonga w 1085 roku.
Do zaproponowanych przez Wang Anshi reform powrócono w 1094 roku, wprowadzając je jednak tylko połowicznie, zaniedbując przede wszystkim ich wymiar społeczny.