• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wanda Jakubowska  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Order Sztandaru Pracy, pierwotnie order „Sztandar Pracy” – polskie wysokie odznaczenie państwowe Polski Ludowej ustanowione ustawą z dnia 2 lipca 1949 roku ... w celu nagrodzenia wyjątkowych zasług położonych dla Narodu i Państwa... Ostatni raz nadano go w 1991. Został zniesiony w 1992. Polska Partia Robotnicza (PPR) – partia polityczna utworzona w czasie niemieckiej okupacji, 5 stycznia 1942 roku, w Warszawie z inicjatywy przybyłych z ZSRR polskich komunistów z tzw. Grupy Inicjatywnej (zrzuconych przez lotnictwo radzieckie na spadochronach 28 grudnia 1941 w okolicach Wiązowny), poprzez połączenie organizacji Związek Walki Wyzwoleńczej (utworzonej we wrześniu 1941) z kilkoma istniejącymi konspiracyjnymi grupami komunistycznymi, takimi jak: „Młot i Sierp”, Stowarzyszenie Przyjaciół ZSRR, Grupa Biuletynu Radiowego, Spartakus, Sztandar Wolności oraz grupa „Proletariusz”.
  Grób Wandy Jakubowskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

  Wanda Jakubowska (ur. 10 października 1907 w Warszawie, zm. 24 lutego 1998 tamże) – polska reżyserka filmowa, scenarzystka.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Była współzałożycielką Stowarzyszenia Miłośników Filmu Artystycznego START, działającego w latach 1930–1934. W 1935 przy jej współudziale została utworzona wytwórnia Spółdzielnia Autorów Filmowych.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Obozy w III Rzeszy – obozy i podobozy przeznaczone do przetrzymywania (w niektórych przypadkach także uśmiercania) ludzi kierowane przez SA, a później SS, policję lub Wehrmacht. Utworzone w latach 1933–1945 przez władze niemieckie. Obozy te, w liczbie przynajmniej 12 tysięcy, umiejscowione były na własnym terytorium III Rzeszy oraz na ziemiach państw okupowanych.

  Pierwsze filmy fabularne[ | edytuj kod]

  Pierwszy film fabularny Wandy Jakubowskiej – zrealizowana w prawdziwych Bohatyrowiczach ekranizacja powieści Nad Niemnem (1939) – miał mieć premierę we wrześniu 1939 r., ale z powodu wojny nie wszedł na ekrany, a kopie zaginęły.

  II wojna światowa[ | edytuj kod]

  W czasie drugiej wojny światowej przebywała w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. W styczniu 1945 r. brała udział w marszu śmierci z obozu Auschwitz do Wodzisławia Śląskiego. Następnie przetransportowano ją koleją ze stacji kolejowej Wodzisław do obozu Ravensbrück. Od 1942 roku była członkiem PPR.

  Cmentarz Wojskowy w Warszawie (określany też potocznie jako "Powązki Wojskowe") – warszawski cmentarz komunalny przy ul. Powązkowskiej 43/45.Biały mazur – polski film biograficzny z 1979 roku w reżyserii Wandy Jakubowskiej, na motywach powieści Tadeusza Hołuja – Róża i płonący las.

  Działalność po wojnie[ | edytuj kod]

  Po zakończeniu wojny uczestniczyła w organizacji polskiej kinematografii w oparciu o zespoły filmowe. Przez kilkadziesiąt lat była pedagogiem w Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Od 1948 roku należała do PZPR. 28 listopada 1988 weszła w skład Honorowego Komitetu Obchodów 40-lecia Kongresu Zjednoczeniowego PPR – PPS – powstania PZPR.

  Król Maciuś I – polski film dla dzieci w reżyserii Wandy Jakubowskiej na podstawie powieści Janusza Korczaka o tym samym tytule.Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy przyznaje Rada Miasta Stołecznego Warszawy w uznaniu zasług dla Stolicy Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (kwatera A3 tuje-3-39).

  Odznaczenia i nagrody[ | edytuj kod]

  16 kwietnia 1949 na wniosek Zarządu Głównego Polskiego Związku b. Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych za zasługi położone na polu organizacji Ruchu Oporu w obozach i pomocy współwięźniom odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 22 lipca 1949 odznaczona Orderem Sztandaru Pracy I klasy. Później odznaczona m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Medalem 40-lecia Polski Ludowej i Medalem „Za zasługi dla obronności kraju” oraz wieloma innymi odznaczeniami.

  Marsze śmierci – nazwa nadana najpierw przez środowiska więźniarskie, następnie przez historiografię marszom ewakuacyjnym wyruszającym z niemieckich obozów koncentracyjnych przy zbliżaniu się frontów alianckich, przede wszystkim Armii Czerwonej w 1944 i 1945 roku.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  W 1996 roku w uznaniu zasług dla Stolicy Rzeczypospolitej Polskiej uhonorowana została Nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  150 na godzinę – polska komedia obyczajowa z 1972 roku w reżyserii Wandy Jakubowskiej na podstawie scenariusza Edwarda Redlińskiego. Zdjęcia plenerowe realizowano w Lublinie, Bazarze i Zaklikowie.
  Gorąca linia – polski film obyczajowy z 1965 roku, w reżyserii Wandy Jakubowskiej. Pierwowzorem scenariusza do filmu było opowiadanie autorstwa Jana Pierzchały pt. Dzień z nocą na trzy podzielony.
  Wodzisław Śląski (niem. Loslau, cz. Vladislav, łac. Vladislavia) – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim w pobliżu granicy z Czechami, ośrodek administracyjny powiatu wodzisławskiego. Położone geograficznie na Płaskowyżu Rybnickim (będącym częścią Wyżyny Śląskiej), nad rzeką Lesznicą, historycznie zaś na Górnym Śląsku.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Konzentrationslager Auschwitz, KL Auschwitz (Stammlager), w tym KL Birkenau (Auschwitz II) i KL Monowitz (Auschwitz III) – zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, w tym obozu zagłady na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości, istniejący w latach 1940-1945, symbol Holocaustu. Jedyny obóz koncentracyjny, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, figuruje tam pod oficjalną nazwą Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945).
  Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.785 sek.