Wanda Chotomska
Podstrony: [1] [2] 3 [4]
Przeczytaj także...
Trzymaj się, Kamil - krótkie opowiadanie dla dzieci Wandy Chotomskiej z 1981. Pierwsze wydanie ilustrował Zbigniew Rychlicki.Medal Komisji Edukacji Narodowej (w skrócie: Medal KEN) – polskie odznaczenie resortowe nadawane za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania przez Ministra Edukacji Narodowej.
Inne informacje[ | edytuj kod]
Trzymaj się, Kamil - krótkie opowiadanie dla dzieci Wandy Chotomskiej z 1981. Pierwsze wydanie ilustrował Zbigniew Rychlicki.Medal Komisji Edukacji Narodowej (w skrócie: Medal KEN) – polskie odznaczenie resortowe nadawane za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania przez Ministra Edukacji Narodowej.
Matka Ewy Chotomskiej, znanej również z działalności dla dzieci – między innymi za sprawą roli Ciotki Klotki w programach dziecięcych z lat 80. – Tik-Tak, Fasola, Ciuchcia.
W 2007 Wanda Chotomska obchodziła razem z Łejerami „Wandalia” czyli 30. rocznicę współpracy artystycznej. Z tej okazji podczas benefisu przygotowanego przez Łejery, miasto Poznań w dowód wdzięczności przyznało Wandzie Chotomskiej Wielką Pieczęć Miasta.
W 2003 została Honorowym Obywatelem Miasta Słupska oraz Honorowym Obywatelem Miasta Zgierza.
Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Kosmiczna heca – polska bajka muzyczna z wczesnych lat 1970. Opowiada o kocie i psie ścigających się używając coraz to szybszych środków transportu: roweru, motoru, samochodu, pociągu, samolotu i wreszcie rakiety. Zawiera szereg piosenek.
Laureatka nagrody specjalnej „Super Koziołka za całokształt twórczości” w roku 2013.
Upamiętnienie[ | edytuj kod]
Jej imieniem zostały nazwane m in.:
Telewizyjny Teatrzyk Piosenki dla Dzieci "Fasola" – popularny w latach 80. muzyczny program telewizyjny dla dzieci, pierwsza dziecięca lista przebojów.Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.
Podstrony: [1] [2] 3 [4]
Warto wiedzieć że... beta
Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego – ustanowiona w 1994 roku nagroda dla polskiego autora za książkę literacką dla dzieci młodszych, opublikowaną w roku poprzedzającym konkurs. Jest przyznawana corocznie przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu. Laureaci otrzymują statuetkę Koziołka Matołka. Nagradzany jest zarówno autor, jak i jego dzieło.
Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” – polskie resortowe odznaczenie w formie odznaki, nadawanej w latach 1962-2005 osobom zasłużonym w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
Zgierz – miasto i gmina w województwie łódzkim, w powiecie zgierskim, nad Bzurą, graniczące od południa z Łodzią, wchodzące w skład aglomeracji łódzkiej. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do ówczesnego województwa miejskiego łódzkiego. Zgierz uzyskał prawa miejskie przed rokiem 1318 i jest jednym z najstarszych miast w regionie.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji
obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” – odznaczenie nadawane przez Prezydium Zarządu Głównego lub Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.