• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wan - miasto

  Przeczytaj także...
  Mojżesz z Chorenu (orm: Մովսէս Խորենացի, Mowses Chorenaci; ok. 410 - ok. 490), mnich i uczony ormiański, autor monumentalnej "Historii Armenii" - pierwszej obszernej kroniki Armenii opisującej pochodzenie Ormian i powstanie państwa.Trzęsienie ziemi – gwałtowne rozładowanie naprężeń nagromadzonych w skorupie ziemskiej, w wyniku przejściowego zablokowania ruchu warstw skalnych poruszających się wzdłuż linii uskoku. Uwalniająca się przy tym energia w około 20-30% rozchodzi się w postaci fal sejsmicznych, z których część dociera na powierzchnię Ziemi w postaci niszczących fal powierzchniowych.
  10 września jest 253. (w latach przestępnych 254.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 112 dni.

  Wan (tur. Van, orm. Վան) – miasto we wschodniej Turcji, we Wschodniej Anatolii, w pobliżu wschodniego brzegu jeziora Wan, na wysokości 1725 metrów. Około 380 tys. mieszkańców.

  Według legendy zapisanej w "Historii Armenii" przez Mojżesza z Chorenu, miało być założone przez królową Semiramidę, po wojnie z Arą Pięknym i po jego śmierci. Miasto leży w centrum historycznej krainy Wielkiej Armenii.

  W Wan znajdują się pozostałości starożytnego miasta Tuszpa, stolicy państwa Urartu.

  Stadion – budowla sportowa, przeznaczona do rozgrywania zawodów różnych dyscyplin sportowych oraz innych masowych imprez widowiskowych lub komercyjnych (targi).Tuszpa (urart. – ṭu-uš-pa) – starożytne miasto, stolica państwa Urartu w okresie jego potęgi. Położona była na brzegu jeziora Wan, na zachód od współczesnego miasta Wan. Głównym elementem architektury Tuszpy była Skała Wan – rezydencja królów urartyjskich. Za panowania Rusy II stolica Urartu została przeniesiona do odnowionego miasta-twierdzy Rusahinili, Tuszpa natomiast pozostała jedną z najważniejszych twierdz urartyjskich ze względu na swoje położenie strategiczne. Została zburzona na skutek najazdu Medów na początku VI wieku p.n.e. Twierdza na Skale Wan była wykorzystywana do obrony przez państwa, które istniały na terytorium Urartu po jego upadku. W pierwszej połowie XIX wieku Skała Wan stała się obiektem badań archeologów. Prace wykopaliskowe na niej prowadzone były z przerwami od połowy XIX wieku.

  W miejscowości znajduje się oddany do użytku w 1971 stadion Van Genclik Spor Stadyumu, na którym rozgrywane są mecze drużyny piłkarskiej Van Genclikspor. Stadion może pomieścić 6000 widzów, w tym 5000 na miejscach siedzących.

  Trzęsienia ziemi[]

   Osobny artykuł: Trzęsienie ziemi w Wan (1941).

  10 września 1941 miasto nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,9 stopnia w skali Richtera.

   Osobny artykuł: Trzęsienie ziemi w Wan (2011).

  23 października 2011 miasto nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 7,3 w skali Richtera.

  Język ormiański lub armeński (Հայերեն) – język należący do rodziny języków indoeuropejskich z grupy satem, stanowi jednak w niej samodzielną gałąź. Obecnie używany jest w Republice Armenii i Republice Górskiego Karabachu (De iure: Azerbejdżan), gdzie jest językiem urzędowym, a także w Gruzji, Iranie, Syrii, Rosji w Libanie i 24 innych państwach przez około 6 milionów ludzi.Wan (tur. Van Gölü; arm.: Վանա լիճ; kurd.: Gola Wanê) – bezodpływowe, słone jezioro leżące na Wyżynie Armeńskiej, największe i najgłębsze w Turcji. Jezioro jest największym na świecie jeziorem sodowym, silnie zasadowym (pH 9,8). Soda i inne sole pozyskiwane są przez odparowanie wody. W wodach jeziora żyje 1 gatunek ryb - endemiczny Chalcalburnus tarichi z rodziny karpiowatych odbywający wędrówki na tarło do słodkowodnych dopływów jeziora. Z powodu przełowienia gatunek jest zagrożony wyginięciem. Na dnie jeziora odkryto największe znane stromatolity - wapienne kolumny o wysokości 40 m utworzone przez sinice.

  Przypisy

  1. novinite.com: Hundreds Perish in 7.3 Degree Earthquake in Turkey (ang.). [dostęp 2011-10-25].
  2. Zawalił się szpital. Rośnie liczba ofiar, tvn24.pl z 23.10.2011 [dostęp: 20.09.2016]



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Trzęsienie ziemi w prowincji Wan w 2011 – trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,1 stopnia w skali Richtera, które nawiedziło prowincję Wan 23 października 2011 roku o godzinie 13:41 czasu miejscowego; jego epicentrum znajdowało się 17 kilometrów na północny wschód od miasta Wan, a hipocentrum na głębokości 20 km. Główne miasta objęte trzęsieniem ziemi: Wan i Erciş.
  Magnituda (łac. magnitudo "wielkość" od magnus) – parametr stosowany w pomiarach wielkości trzęsienia ziemi, wprowadzony w 1935 roku przez Charlesa Richtera wraz z opracowaniem przez niego „skali magnitud”, nazwanej później skalą Richtera.
  Ara Piękny - (orm.: Արա Գեղեցիկ - Ara Geghecik, ur. w 844 r. p.n.e., zm. w 828 r. p.n.e.), pierwszy, historycznie poświadczony król Armenii, kojarzony najczęściej z legendarnym praojcem Ormian - Aramem. Według legendy zapisanej przez Mojżesza z Chorenu, zakochała się w nim współczesna mu królowa Semiramida. Jednak on odrzucił jej zaloty, za co wojska asyryjskie najechały Armenię, zaś sam król zginął w trakcie walk. Bohater wielu legend, podań i dzieł artystycznych.
  Urartu, Ararat, Biajnili, Królestwo Wan (urart. – bi-a-i-na; orm. – Ուրարտու; tur. – Urartular; pers. – اورارتو) – starożytne państwo na Bliskim Wschodzie, na obszarze Wyżyny Armeńskiej (obecnie terytorium byłego Urartu znajduje się w granicach Armenii, Turcji i Iranu). Najwcześniejsze wzmianki o Urartu jako związku plemion pochodzą z XIII wieku p.n.e.; jako samodzielne państwo wymienione zostało w źródłach pisanych z VIII wieku p.n.e. Upadek królestwa nastąpił w VI wieku p.n.e., przedtem Urartu zajmowało silną pozycję wśród państw Bliskiego Wschodu.
  Armenia, Republika Armenii (Հայաստան - Hajastạn, Հայաստանի Հանրապետություն - Hajastani Hanrapetutjun) – państwo w Azji na Kaukazie Południowym. Armenia graniczy od północy z Gruzją, od południa z Iranem i z azerską eksklawą Nachiczewan, od wschodu z Azerbejdżanem, od zachodu z Turcją. Niepodległość uzyskała w 1991 r. w związku z rozpadem ZSRR. Armenia nie ma dostępu do morza. Stolicą Armenii jest obecnie Erywań, który jest też największym miastem w kraju. Od 1991 roku Armenia należy do Wspólnoty Niepodległych Państw.
  Kapadocja – kraina historyczna w Tureckiej Anatolii, znana przede wszystkim z charakterystycznych form tufowych, tworzących księżycowy krajobraz oraz z domów i kościołów wykutych w tufowych skałach. Kapadocja była aż do średniowiecza silnym ośrodkiem chrześcijaństwa oraz miejscem narodzin idei życia klasztornego.
  Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.