Walter Murch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Walter Scott Murch (ur. 12 lipca 1943 w Nowym Jorku) – amerykański montażysta obrazu i dźwięku, wielokrotny laureat Oscara.

Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Kariera zawodowa[ | edytuj kod]

Murch rozpoczął montaż oraz miksowanie dźwięku w 1969 filmem The Rain People Francisa Forda Coppoli. Później pracował z George’em Lucasem przy filmach THX 1138, American Graffiti oraz przy Ojcu chrzestnym (ang. The Godfather) Coppoli. Z Coppolą zrobił następnie film Rozmowa (ang. The Conversation), za który otrzymał nominację do Oscara za najlepszy dźwięk (1974). Murch w tym samym roku miksował także dźwięk do Ojca chrzestnego – część II.

Ojciec chrzestny (ang. The Godfather) – dramat gangsterski nakręcony w 1972 roku. Fabuła filmu oparta jest na książce amerykańskiego pisarza włoskiego pochodzenia Maria Puzo o tym samym tytule. Reżyserem filmu był Francis Ford Coppola, a scenariusz napisali wspólnie Puzo i Coppola. Aktorzy występujący w filmie to m.in. Marlon Brando, Al Pacino, Robert Duvall, Diane Keaton oraz James Caan. Film opowiada o historii rodziny mafijnej Corleone w latach 1945-1955. Dalsze losy rodziny Corleone zostały ukazane w Ojcu chrzestnym II oraz Ojcu chrzestnym III.Kraina jutra (ang. Tomorrowland) – amerykański film przygodowy z 2015 roku w reżyserii Brada Birda. Scenariusz napisali Brad Bird i Damon Lindelof.

W 1979 otrzymał Oscara za zgranie dźwięku do filmu Czas apokalipsy (ang. Apocalypse Now), otrzymał też nominację za montaż obrazu do tego filmu. Podczas pracy nad tym filmem Murch wprowadził do użytku funkcję Sound Designera, zapożyczoną z dziedziny teatru; wraz z grupą współpracowników doprowadził też do utworzenia obecnego standardu dźwięku filmowego w formacie 5.1, który technologicznie i artystycznie wprowadził dźwięk w kinie na zupełnie nowy poziom. Czas Apokalipsy jest pierwszym filmem z dźwiękiem wielokanałowym, do zgrania którego została użyta skomputeryzowana konsola miksująca.

Avid Technology - powstała w 1987 roku firma technologiczna będąca twórcą oprogramowania oraz sprzętu do nieliniowej edycji obrazu i dźwięku. W 1997 roku zaprezentowała prototyp systemu do nieliniowej edycji wideo, będący początkiem linii produktów o nazwie Avid.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W 1996 Murch zdobył kolejne dwie statuetki Oscara za zgranie dźwięku i montaż obrazu do filmu Anthony’ego Minghelli Angielski pacjent (ang. The English Patient). To jedyny taki przypadek w historii, w którym ta sama osoba otrzymała nagrodę w obu tych kategoriach. Co więcej, Angielski pacjent to pierwszy film nagrodzony Oscarem, który został zmontowany z użyciem elektronicznej metody montażu – z wykorzystaniem systemu Avid.

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Walter Murch wyreżyserował jeden film, Return to Oz, do którego scenariusz napisał wraz z Gillem Dennisem.

W 2003 Murch zmontował kolejny film Anthony’ego Minghelli, „Wzgórze nadziei” (Cold Mountain), pracując na konsumenckim systemie Final Cut Pro z użyciem zwyczajnych, „sklepowych” komputerów Apple Power Mac G4. To niestandardowe podejście, gdyż z reguły przy wysokobudżetowych produkcjach do nieliniowego montażu używa się z profesjonalnych i kosztownych platform Avid. Za swój wkład w ten film otrzymał kolejną nominację od Amerykańskiej Akademii Filmowej, a jego praca została opisana w wydanej w 2004 książce Behind the Seen Charlesa Koppelmana.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Oscar za najlepszy montaż (The Academy Award for Film Editing) jest jedną z nagród przyznawanych montażystom, pracującym w przemyśle filmowym, przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej; nominacje są przyznawane przez członków Akademii pracujących w branży montażowej. Zwycięzcy są wybierani przez wszystkich członków Akademii. Przyznawana jest od 1934 roku.

W odróżnieniu od większości montażystów Murch montuje w pozycji stojącej; sam porównuje proces montażu filmu do operacji mózgu, albo gotowania – ze względu na stojącą pozycję chirurgów i kucharzy podczas pracy.

Jest autorem książki o montażu, W mgnieniu oka – sztuka montażu filmowego (ang. In the Blink of an Eye 2001), wydanej w polskim tłumaczeniu w 2006. W 2007 na San Francisco International Film Festival odbyła się premierowy pokaz filmu dokumentalnego „Murch”, poświęconego pracy Waltera Murcha.

Apple Inc. (wcześniej Apple Computer Inc.) NASDAQ: AAPL – amerykańska korporacja zajmująca się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania i komputerów osobistych z siedzibą w Cupertino w Kalifornii. Założona przez Steve’a Wozniaka – projektanta, Steve’a Jobsa i Ronalda Wayne’a. Produkty spółki to m.in.: komputery Mac, iPod, iPhone i iPad. Oprogramowanie Apple obejmuje system operacyjny OS X, przeglądarkę multimediów iTunes, pakiet oprogramowania multimedialnego i kreatywności iLife, pakiet oprogramowania biurowego iWork, profesjonalny pakiet fotografii Aperture, pakiet profesjonalnych rozwiązań wideo Final Cut Studio oraz zestaw narzędzi audio Logic Studio. Od stycznia 2010 roku firma działa poprzez 284 własnych sklepów detalicznych w dziesięciu krajach, oraz za pośrednictwem sklepu internetowego sprzedającego zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

W 2009 roku pracował przy montażu kolejnego filmu Francisa Forda Coppoli - Tetro. W 2015 montował film Kraina jutra.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Murch jest synem malarza Waltera Tandy’ego Murcha (1907-1967).

Jest żonaty z Muriel Ann (Aggie), z którą ma czwórkę dzieci: Carrie Angland, Connie Angland, Waltera Slatera Murcha i Beatrice Murch.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Walter Murch w bazie IMDb (ang.)
 • Walter Murch w bazie Filmweb
 • Walter Murch w bazie Filmweb
 • Artykuły Waltera Murcha publikowane na Filmsound.org
 • "Behind the Scenes with Film Editor Walter Murch" Wywiad dla National Public Radio (NPR) 8/11/2005
 • Heliocentric Pantheon: wywiad z Walterem Murchem
 • Final Cut Pro – profesjonalny program do nieliniowej edycji wideo opracowany przez Apple Inc.; najnowsze wersje są przeznaczone dla systemu MacOS X, gdzie konkurują przede wszystkim z oprogramowaniem Avid.Angielski pacjent (ang. The English Patient) – melodramat z 1996 roku, ekranizacja powieści o tym samym tytule kanadyjskiego pisarza Michaela Ondaatje.
  Warto wiedzieć że... beta

  Tetro – amerykańsko-włosko-hiszpańsko-argentyński film dramatyczny w reżyserii i według scenariusza Francisa Forda Coppoli z 2009 roku. Cały film, z nielicznymi wyjątkami scen retrospekcji, jest czarno-biały. Pierwsza od ponad trzydziestu lat produkcja wyreżyserowana przez Francisa Forda Coppolę według jego oryginalnego scenariusza.
  Dźwięk wielokanałowy, dźwięk dookolny, dźwięk przestrzenny (ang. surround sound) – technika będąca rozwinięciem stereofonii, pozwalająca na utrwalanie i odtwarzanie co najmniej trzech kanałów dźwięku. Zastosowanie dodatkowych kanałów i odpowiadających im głośników po bokach i z tyłu słuchacza pozwala na zwiększenie poczucia otoczenia dźwiękiem.
  Montaż nieliniowy – montaż materiału obrazowego i dźwiękowego przy użyciu komputera, umożliwiający dostęp do każdego fragmentu materiału w dowolnym momencie pracy nad nim.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Wzgórze nadziei (Cold Mountain) – amerykański film z roku 2003 w reżyserii Anthonego Minghelli na podstawie powieści Charlesa Fraziera Zimna Góra.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Anthony Minghella (ur. 6 stycznia 1954 w Ryde, Anglia, zm. 18 marca 2008 w Londynie) – brytyjski dramaturg i reżyser filmowy.

  Reklama