• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Walter Hewel

  Przeczytaj także...
  Medan (oznacza pole bitwy), miasto w Indonezji, na wyspie Sumatra, stolica prowincji Sumatra Północna. Położony na północy prowincji, posiada port morski w pobliskim Belawan oraz międzynarodowy port lotniczy.Kupiec – dawna nazwa wędrownego handlarza, który przemieszczał się pomiędzy różnymi miastami i sprzedawał (ewentualnie kupował) towar. W średniowieczu kupcy wraz z innymi rzemieślnikami tworzyli mieszczaństwo, w tym samym czasie zrzeszali się również w organizacjach zwanych cechami. Jednym z obowiązków, który mieli spełniać w określonych przez króla miastach, było prawo składu. W Polsce okresu międzywojennego pojęcie kupca oznaczało podmiot, który we własnym imieniu prowadził przedsiębiorstwo zarobkowe (art.2§1 Kodeksu handlowego). W roku 1965 zgodnie z art. VI Przepisów wprowadzających Kodeks cywilny,art.2 KH został uchylony, w związku z czym zniknęło pojęcie kupca z prawa polskiego, a zamiast niego pojawiło się pojęcie jednostka gospodarki uspołecznionej i jednostka gospodarki nieuspołecznionej. W roku 1988 ustawa o działalności gospodarczej wprowadza pojęcie "podmiot gospodarczy", które w 1999 roku zostaje zastąpione pojęciem "przedsiębiorca".
  Kakao (nah. cacahuatl – ziarno kakaowe) – nasiona z owoców kakaowca, z których proszek stosowany jest jako składnik wielu wyrobów cukierniczych: tabliczek czekolady, napojów, polew, wiórków czekoladowych, mas czekoladowych, cukierków.
  Walter Hewel, październik 1940

  Walter Hewel, (ur. 2 stycznia 1904 w Kolonii, zm. 2 maja 1945 w Berlinie, Niemcy) – niemiecki dyplomata, osobisty przedstawiciel Joachima von Ribbentropa w Głównej Kwaterze Wodza (niem. Führerhauptquartier).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodzony w rodzinie plantatorów kakao, ukończył studia politechniczne w Monachium w 1923. Jako jeden z pierwszych wstąpił do bojówek partyjnych SA i wziął aktywny udział w Puczu Monachijskim, za co spędził rok w twierdzy w Landsbergu, gdzie zbliżył się do Hitlera, jako jego asystent-służący.

  III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).Wilhelm Mohnke (ur. 15 marca 1911 w Lubece; zm. 6 sierpnia 2001 w Hamburgu) – SS-Brigadeführer und Generalmajor der Waffen-SS.

  W latach 1924–1936 kariera handlowca firmy angielskiej, w tym od 1927 kupiec plantator w ówczesnych Indiach Holenderskich (obecnie Indonezja). W 1933 po dojściu Hitlera do władzy wstąpił do NSDAP i aktywnie wspierał ruch nazistowski za granicą. W 1937 NSDAP miało już swoje rezydentury w Batawii, Bandung, Semarang, Surabaya, Medan, Padang i Makasar. Przypuszcza się, że Hewel mógł być agentem wywiadu ofensywnego - Abwehry.

  Dyplomata lub przedstawiciel dyplomatyczny (ang. diplomatic representative, fr. représentant diplomatique, niem. diplomatischer Vertreter) – oficjalny przedstawiciel państwa za granicą, czyli zatrudniony w dyplomacji.Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników (niem. Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, NSDAP) – niemiecka partia polityczna, zwana potocznie nazistowską, sprawująca totalitarną władzę w III Rzeszy w latach 1933–1945 z Adolfem Hitlerem jako kanclerzem Rzeszy (od 30 stycznia 1933), a od sierpnia 1934 Führerem i kanclerzem Rzeszy. Podczas norymberskich procesów korpusu kierownictwa politycznego została uznana za organizację zbrodniczą odpowiedzialną za szereg zbrodni przeciwko ludzkości.

  W 1936 powrócił do Niemiec, gdzie objął kierownictwo Referatu Azji Wschodniej ds. Organizacji Zagranicznych NSDAP, a w 1937 przeniósł się do Biura Ambasadora Joachima von Ribbentropa, gdzie został głównym referentem Oddziału Brytyjskiego. W 1938 został radcą legislacyjnym niemieckiego MSZ.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Bellona – dom wydawniczy, specjalizujący się w literaturze historycznej oraz militarnej. W jego ofercie znajdują się także kryminały, powieści historyczne i fantastyczne, oraz albumy, kalendarze, bajki i inna literatura dziecięca i wszelkiego rodzaju poradniki pomocne w życiu codziennym.

  W nocy z 14 na 15 marca 1939 uczestniczył w rozmowach pomiędzy Hitlerem a prezydentem Czech Emilem Háchą zakończonych zmuszeniem drogą szantażu Háchy do podpisania dokumentu aceptującego inkorporację Czech i Moraw do Niemiec bez zgody parlamentu Czech.

  Od 1940 ambasador bez teki i zastępca ministra spraw zagranicznych Rzeszy przy Kwaterze Głównej Wodza FHQ, gdzie ze względu na swoje cechy charakteru i maniery, był mile widzianym przez wszystkich gościem i wielokrotnie wypełniał delikatne misje, których celem było łagodzenie konfliktów pomiędzy bliskimi współpracownikami Hitlera. Do ostatnich dni w bezpośrednim otoczeniu Hitlera.

  Makasar (Makassar; w latach 1970-1999 Ujung Pandang) – miasto w Indonezji, na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy Celebes. Jest ośrodkiem administracyjnym prowincji Celebes Południowy, jednym z głównych portów morskich (eksport kopry, kawy, rotangu, drewna, kauczuku) i miast kraju, liczy 1,3 mln mieszkańców (2003).Pucz monachijski (niem. Hitlerputsch – pucz Hitlera, Hitler-Ludendorff-Putsch – pucz Hitler-Ludendorff, Bürgerbräu-Putsch – pucz Bürgerbräu), zwany też puczem piwiarnianym – nieudana próba przeprowadzenia zamachu stanu w Republice Weimarskiej przez Adolfa Hitlera i gen. Ericha Ludendorffa, zorganizowana w nocy z 8 na 9 listopada 1923 roku w Monachium przy pomocy bojówek partyjnych SA; zakończona rozwiązaniem Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP) i skazaniem Hitlera na pięć lat więzienia.

  Podczas zorganizowanych ucieczek z bunkra Hitlera w Berlinie nocą z 1 na 2 maja 1945 został przydzielony do tzw. 1. grupy uciekinierów pod dowództwem Wilhelma Mohnkego. 2 maja na oczach dra Ernsta-Günthera Schencka zastrzelił się z pistoletu, w chwili gdy do piwnicy w której schronił się wraz z uciekinierami swojej grupy wkroczyli żołnierze sowieccy.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Surabaja (Surabaya) – drugie co do wielkości miasto Indonezji i stolica prowincji Jawa Wschodnia. Surabaja położona jest w środkowo-południowej części kraju, na wyspie Jawie, nad cieśniną Madura.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Katakumba; Ostatnie Dni w Bunkrze Hitlera, Uwe Bahnsen, James O’Donnel, wyd. Adamski i Bieliński 2003, ​ISBN 83-89187-36-1
 • Byłam Sekretarką Adolfa Hitlera, Christa Schroeder, wyd. Bellona 2000, ​ISBN 83-11-08974-4
 • Bandung (czyt. Bandun), miasto w Indonezji na Jawie. Ośrodek administracyjny prowincji Jawa Zachodnia. Położone na wyżynach zachodniej Jawy na wysokości 715 m n.p.m. nad rzeką Cikapundung. Współrzędne geograficzne 6°55′S 107°36′E/-6,916667 107,600000. Ludność: 3 558 tys. (1997).Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Sturmabteilung (SA, niem. Die Sturmabteilungen der NSDAP, pol. Oddziały Szturmowe NSDAP) – utworzone w 1920 roku bojówki do ochrony zgromadzeń partyjnych, a następnie oddziały masowej organizacji wojskowej Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP). Sturmabteilung było głównym narzędziem terroru niemieckiej partii nazistowskiej w walce z bojówkami i sympatykami innych ugrupowań politycznych (głównie komunistami). Po tzw. nocy długich noży z 29 na 30 czerwca 1934, kiedy w wyniku walk wewnątrzpartyjnych wymordowano jej przywódców, straciła na znaczeniu na rzecz Schutzstaffel (SS). Od barwy umundurowania SA były zwane brunatnymi koszulami.
  Szantaż – przestępstwo przeciwko wolności, polegające na próbie zmuszenia osoby do określonego działania lub zaniechania pod groźbą bezprawną zastosowania przemocy lub ujawnienia pewnych, częściowo lub w pełni prawdziwych informacji, których ujawnienie byłoby w opinii szantażującego dużą dolegliwością dla ofiary.
  Holenderskie Indie Wschodnie (hol. - Oost-Indië lub Nederlands-Indië, indonez. - Hindia Belanda) – nazwa kolonii założonej przez Holenderską Kompanię Wschodnioindyjską, która pozostawała pod bezpośrednim zwierzchnictwem Królestwa Holenderskiego od 1799 r. aż do uzyskania niepodległości przez Indonezję w 1949 r.
  Więzienie Landsberg – zakład karny położony w mieście Landsberg am Lech na południowym zachodzie Bawarii, około 65 km na zachód od Monachium i 35 km na południe od Augsburga.
  Ernst-Günther Schenck (ur. 3 października 1904 w Marburgu - zm. 21 grudnia 1998 w Akwizgranie) – niemiecki oficer i lekarz w stopniu Standartenführera SS. W 1933 roku przystąpił do SS. W czasie wojny, aktywnie uczestniczył w tworzeniu dużych plantacji ziół w obozie koncentracyjnym w Dachau, które zawierały ponad 200.000 roślin leczniczych. W 1940 roku został powołany na stanowisko inspektora żywienia SS. W latach 1945-1955 przebywał w niewoli radzieckiej. Po powrocie do Niemiec zatrudnił się w przemyśle farmaceutycznym. Miał zakaz wykonywania zawodu lekarza.
  Padang miasto w Indonezji na Sumatrze nad Oceanem Indyjskim; ośrodek administracyjny prowincji Sumatra Zachodnia. Współrzędne geograficzne 0°57′S 100°21′E/-0,950000 100,350000; 758 tys. mieszkańców (1997).
  Führerhauptquartier (FHQ, pol. Główna Kwatera Wodza) – obiekt lub kompleks obiektów, którym określano w hitlerowskich Niemczech w czasie II wojny światowej miejsce, z którego oficjalnie sprawował władzę wódz (niem. Führer) – Adolf Hitler.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.