• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Walter Elliot

  Przeczytaj także...
  Military Cross (MC - Krzyż Wojskowy) – brytyjskie odznaczenie wojskowe ustanowione 28 grudnia 1914 roku przez Jerzego V, do 1993 przyznawane oficerom wojsk lądowych, od 1993 może być przyznawane bez względu na stopień wojskowy. Military Cross nie może być przyznawany pośmiertnie, a można go otrzymać za "dzielność w czasie aktywnych operacji prowadzonych przeciw wrogowi" (gallantry during active operations against the enemy).Okręg wyborczy Combined Scottish Universities powstał w 1918 r. i wysyłał do brytyjskiej Izby Gmin trzech deputowanych. Okręg nie posiadał określonych granic, prawo do głosu mieli w nim absolwenci uniwersytetów w St Andrews, Glasgow, Edynburgu i Aberdeen. Okręg został zlikwidowany w 1950 r.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Walter Elliot Elliot (ur. 19 września 1888 w Lanark, zm. 8 stycznia 1958), brytyjski polityk, członek Partii Konserwatywnej, minister w rządach Ramsaya MacDonada, Stanleya Baldwina i Neville’a Chamberlaina.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Był synem rolnika z Lanarkshire. Wychowywał się w Glasgow i tam odebrał wykształcenie (najpierw w Akademii, potem na Uniwersytecie). Studiował fizykę i medycynę. Podczas I wojny światowej był członkiem służby medycznej przy Scots Greys. Za postawę podczas wojny otrzymał Military Cross.

  Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W 1918 r. został wybrany do Izby Gmin jako reprezentant okręgu Lanark. Miejsce to utracił po wyborach 1923 r., ale powrócił do parlamentu w 1924 r., tym razem jako reprezentant okręgu Glasgow Kelvingrove. W 1923 r. oraz w latach 1924-1929 był parlamentarnym sekretarzem w Ministerstwie ds. Szkocji. W 1931 r. został finansowym sekretarzem skarbu.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Winston Leonard Spencer Churchill KG, OM (ur. 30 listopada 1874 w Blenheim Palace, zm. 24 stycznia 1965 w Londynie) – brytyjski polityk, mówca, strateg, pisarz i historyk, dwukrotny premier Zjednoczonego Królestwa, laureat literackiej Nagrody Nobla, honorowy obywatel Stanów Zjednoczonych. W 2002 w plebiscycie organizowanym przez BBC został uznany najwybitniejszym Brytyjczykiem wszech czasów.

  Elliot został członkiem gabinetu w 1932 r. jako minister rolnictwa i rybołówstwa. Za jego urzędowania uchwalono Agricultural Marketing Act, który miał na celu ochronienie rolników przez bankructwem spowodowanym spadkiem cen. W 1936 r. został ministrem ds. Szkocji. W latach 1938-1940 był ministrem zdrowia. Kiedy premierem został w 1940 r. Winston Churchill, Elliot został usunięty z gabinetu.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Okręg wyborczy Glasgow Kelvingrove powstał w 1918 r. i wysyłał do brytyjskiej Izby Gmin jednego deputowanego. Okręg położony był w mieście Glasgow. Został zlikwidowany w 1983 r.

  Po usunięciu z gabinetu Elliot został Lordem Wielkim Komisarzem przy Generalnym Zgromadzeniu Kościoła Szkocji. W 1945 r. przegrał wybory parlamentarne i znalazł się poza Izbą Gmin. Powrócił do niej w 1946 r., wygrywając wybory uzupełniające w okręgu Combined Scottish Universities. Po likwidacji tego okręgu 1950 r. Elliot wystartował ponownie w okręgu Glasgow Kelvingrove i wybory te wygrał. W Izbie Gmin zasiadał aż do swojej śmierci w 1958 r.

  Stanley Baldwin, 1. hrabia Baldwin of Bewdley KG (ur. 3 sierpnia 1867 w Bewdley, Worcestershire, zm. 14 grudnia 1947 w Stourport-on-Severn, Worcestershire) – brytyjski polityk z Partii Konserwatywnej, minister, premier Wielkiej Brytanii w latach 1923-1924, 1924-1929 i 1935-1937.I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.

  Był dwukrotnie żonaty. W 1919 r. poślubił Helen Hamilton, ale zginęła ona w wypadku alpinistycznym podczas ich miesiąca miodowego. 2 kwietnia 1934 r. Elliot poślubił Katharine Tennant.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Biography of Captain Walter Elliot Elliot
 • theglasgowstory.com
 • Captain Walter Elliot Elliot
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • David Torrance, The Scottish Secretaries, Birlinn, 2006
 • Arthur Neville Chamberlain (ur. 18 marca 1869 w Birmingham, zm. 9 listopada 1940 w Reading, Berkshire) – brytyjski polityk, torysowski premier Wielkiej Brytanii w latach 1937-1940.James Ramsay MacDonald (ur. 12 października 1866 w Lossiemouth, Morayshire, Szkocja, zm. 9 listopada 1937 podczas rejsu statkiem Reina del Pacifico na Oceanie Atlantyckim) – polityk brytyjski szkockiego pochodzenia, premier Wielkiej Brytanii w latach 1924 oraz 1929-1935. Przewodził mniejszościowemu rządowi Partii Pracy, który załamał się wobec wielkiego kryzysu. Od 1931 r. MacDonald stał na czele tzw. rządu narodowego składającego się z konserwatystów, liberałów i kilku laburzystów. Wszedł też do kolejnego rządu premiera Baldwina.
  Warto wiedzieć że... beta

  Partia Konserwatywna (ang. Conservative Party, CP, oficjalna nazwa: Partia Konserwatywno-Unionistyczna, Conservative and Unionist Party), brytyjska partia polityczna powstała w 1832 roku w wyniku przekształcenia ugrupowania torysów, popularnie nazywana w dalszym ciągu torysami. Jedna z dwu (obok Partii Pracy) głównych partii w Wielkiej Brytanii.
  19 września jest 262. (w latach przestępnych 263.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 103 dni.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Izba Gmin (ang. House of Commons) – izba niższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, odgrywa jednak rolę nadrzędną wobec Izby Lordów. W obecnej kadencji (2010-) w jej skład wchodzi 650 deputowanych (MPs od angielskiego Member of Parliament – "członek parlamentu"), wybieranych przez całość obywateli Zjednoczonego Królestwa w powszechnych, czteroprzymiotnikowych wyborach.
  Chronologiczna lista premierów Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, Britain, UK):
  Lanark (gael. Lannraig) – miasto w Szkocji w hrabstwie South Lanarkshire, położone w tzw. centralnym pasie Szkocji. Miasto jest historyczną stolicą hrabstwa Lanarkshire.
  Okręg wyborczy Lanark powstał w 1918 r. i wysyłał do brytyjskiej Izby Gmin jednego deputowanego. Okręg został zlikwidowany w 1983 r.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.