• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wallace i Gromit  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Wigan (wigæn) to miasto położone w północno-zachodniej części Anglii między miastami Liverpool, Manchester i Preston, w obrębie hrabstwa Lancashire, w stołecznym okręgu Greater Manchester. W Wigan mieszka 89 876 osób (dane z 2004 roku). Inne sąsiednie miasta to Chorley, St Helens, Bolton i Warrington.Lutowanie – metoda trwałego łączenia elementów metalowych za pomocą metalowego spoiwa zwanego lutem o temperaturze topnienia niższej niż temperatura topnienia łączonych elementów. Proces lutowania należy prowadzić w temperaturze wyższej od temperatury topnienia lutu, lecz nie wyższej od temperatury topnienia łączonych elementów. Dzięki temu lut topi się, a łączone elementy pozostają cały czas w stanie stałym. Istotne jest, aby zarówno lut, jak i elementy lutowane, osiągnęły temperaturę lutowania (wyższą od temperatury topnienia lutu), w przeciwnym przypadku mogą powstać wadliwe złącza zwane zimnymi lutami lub zimnymi stykami, o niezadowalających właściwościach użytkowych. Podstawową różnicą między lutowaniem a spawaniem jest to, że w przypadku spawania temperatura procesu jest tak wysoka, aby stopić i materiał dodatkowy, i brzegi elementów spawanych.

  Wallace i Gromit – stworzone przez Nicka Parka plastelinowe postacie, główni bohaterowie angielskich filmów animowanych powstających w studiu filmowym Aardman Animations. Postacie animowano tradycyjną i bardzo czasochłonną techniką poklatkową (w wyjątkowych sytuacjach z niewielkim wsparciem techniki komputerowej).

  Historia[ | edytuj kod]

  Wallace i Gromit powstali w 1982 roku na potrzeby pracy magisterskiej początkującego animatora Nicka Parka. Wallace i Gromit mieli wystąpić w filmie Podróż na księżyc. Perfekcjonizm Parka oraz domowe warunki bardzo opóźniły postępy prac. W 1985 musiał szukać pomocy u Petera Lorda i Davida Sproxtona – właścicieli Aardman Animations. Głosu Wallace’owi zgodził się użyczyć Peter Sallis – popularny aktor charakterystyczny. W końcu w 1989 r. „Podróż na księżyc” została ukończona i wyemitowana przez Kanał 4 brytyjskiej telewizji. Film okazał się wielkim sukcesem i znacząco wpłynął na poczynania wytwórni filmowej Aardman Animations oraz zatrudnionego w niej Parka. Teraz filmy mogły powstawać znacznie szybciej. W 1993 r. powstały: Wściekłe gacie a w 1995 r. Golenie owiec. Nagrodzone wieloma nagrodami rozsławiły twórcę postaci oraz studio Aardman Animations. Wkrótce do spółki z firmą DreamWorks nakręcono pierwszy animowany film pełnometrażowy – były to Uciekające kurczaki z plastelinowym kurnikiem w pełnej obsadzie. W 2005 r. powrócili Wallace i Gromit w pełnometrażowej Klątwie królika. Owieczka znana z Golenia owiec stała się główną postacią serialu Baranek Shaun. Nakręcono już około 150, mniej więcej 7 minutowych odcinków, skierowanych do dzieci w wieku przedszkolnym. Tu prace postępują szybciej, gdyż w znacznym stopniu są wspierane komputerowo.

  Puzzle – forma rozrywki polegająca na składaniu dużego obrazka z małych fragmentów o charakterystycznych kształtach. Za twórcę pierwszych puzzli uważany jest John Spilsbury, londyński grawer i kartograf (1763 rok). W celu ułatwienia nauki geografii naklejał drukowane mapy na cienkie deski z mahoniu i rozcinał całość wzdłuż granic państw. Ta forma pomocy naukowych rozprzestrzeniła się w całej Anglii i była stosowana także do nauczania innych przedmiotów. Oprócz układanek dla dzieci tworzono również puzzle dla dorosłych, które miały odpowiednią dla nich tematykę, np. przedstawiały wydarzenia lub ówczesne osobistości. Poza Anglią puzzle rozprzestrzeniły się w drugiej połowie XIX wieku, a zastosowanie pił włośnicowych do wycinania puzzli pozwoliło uzyskiwać dokładniejsze elementy. Ponadto zaczęto również ciąć obrazki na elementy, które nie miały kształtów przyjętych na rysunkach. Natomiast wymyślne kształty powodowały, że puzzle były trudniejsze do ułożenia. Na początku XX wieku rozpoczęto maszynowo wykrawać elementy, co pozwoliło obniżyć koszty i spopularyzować tę formę rozrywki.Harry Potter – seria siedmiu powieści fantasy autorstwa brytyjskiej pisarki J.K. Rowling, wydanych między rokiem 1997 a 2007 przez Bloomsbury Publishing (w Wielkiej Brytanii). W Stanach Zjednoczonych ich publikacją zajęło się wydawnictwo Scholastic Corporation, a w Polsce – w przekładzie Andrzeja Polkowskiego – Media Rodzina.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Animacja komputerowa – sztuka tworzenia ruchomych obiektów z wykorzystaniem komputerów. Jest poddziedziną grafiki komputerowej i animacji. W coraz większym zakresie jest ona realizowana jako animacja 3D (trójwymiarowa), choć w zastosowaniach dysponujących niską przepustowością sprzętową i wymagających przetwarzania obrazów w czasie rzeczywistym cały czas ważną pozycję utrzymuje animacja 2D (dwuwymiarowa, płaska). Czasami docelowym medium animacji jest sam system komputerowy, ale zdarza się, ze animacja przeznaczona jest dla innych mediów, takich jak film. Animację komputerową czasami określa się skrótem CGI (od ang. Computer Generated Imagery, lub Computer Generated Imaging) - szczególnie w zastosowaniach kinematograficznych.
  Państwo – dzieło filozoficzno-polityczne filozofa greckiego Platona powstałe ok. 360 roku p.n.e., napisane w formie dialogu. Platon przedstawia w nim syntezę swoich poglądów na temat funkcjonowania społeczeństwa i ogólnie tego, co nazywa φιλοσοφία περὶ τὰ ἀνθρώπινα (philosophia peri ta anthropina) – "filozofią rzeczy ludzkich". Porusza szereg zagadnień dotyczących etyki, filozofii politycznej, epistemologii, ontologii i etyki medycyny. Można w tym dziele odnaleźć także zalążki idei, które dzisiaj nazwalibyśmy komunistycznymi oraz teorii ekonomicznej. Platon zadawał sobie w tym dialogu pytanie Co to jest sprawiedliwość?; poszukując idealnego wzorca państwa i sprawiedliwości. Oryginalny tytuł to Πολιτεία (Politeia).
  Zbrodnia i kara (ros. Преступле́ние и наказа́ние) – powieść Fiodora Dostojewskiego napisana w 1866 i w tym samym roku opublikowana w odcinkach w czasopiśmie "Russkij Wiestnik". W formie książkowej ukazała się w 1867, a w Polsce wydano ją po raz pierwszy w latach 1887–1888.
  Plastelina – masa plastyczna wykonana z wazeliny zmieszanej z węglanem wapnia (kredą) i kwasami tłuszczowymi (głównie stearynowym), służąca do modelowania przestrzennego.
  Buster Keaton, właśc. Joseph Francis Keaton (ur. 4 października 1895 w Piqua, zm. 1 lutego 1966 w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy; reżyser, scenarzysta i komik, zwany „człowiekiem o kamiennej twarzy” i obok Charliego Chaplina najbardziej znany komik kina niemego. Najbardziej znany jako reżyser, scenarzysta i odtwórca głównej roli w komedii Generał.
  Aardman Animations, Ltd (znana również jako Aardman Studios) – brytyjska wytwórnia filmów animowanych typu stop motion powstała w 1976 roku. Studio Aardman jest znane przede wszystkim z serii Wallace i Gromit, która została wyróżniona Oscarem za film Wallace i Gromit: Klątwa królika, oraz filmu Wpuszczony w kanał.
  DreamWorks (inne nazwy to DreamWorks L.L.C., DreamWorks SKG, DreamWorks Pictures) – amerykańska wytwórnia filmowa, która zajmuje się produkcją i dystrybucją filmów i programów telewizyjnych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.608 sek.