• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Walenty Stanczukowski

  Przeczytaj także...
  Cmentarz Miejski w Kaliszu, cmentarz katolicki położony w dzielnicy Kalisza, zwanej Rogatką, założony w 1807, jeden z najstarszych polskich cmentarzy, pomnik sztuki sepulkralnej wpisany do rejestru zabytków w 1954; spoczywają na nim prochy wielu zasłużonych kaliszan i mieszkańców Kaliskiego.Kalisz (gr. Καλισία, łac. Calisia, jid. קאַליש) – miasto na prawach powiatu w środkowo-zachodniej Polsce, położone na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Prosną, u ujścia Swędrni; historyczna stolica Wielkopolski, stolica Kaliskiego, drugi co do wielkości ośrodek województwa wielkopolskiego, siedziba powiatu kaliskiego, główny ośrodek aglomeracji kalisko-ostrowskiej i Kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego; stolica diecezji kaliskiej.
  Powstanie listopadowe, wojna polsko-rosyjska 1830-1831 – polskie powstanie narodowe przeciw Rosji, które wybuchło w nocy z 29 listopada na 30 listopada 1830, a zakończyło się 21 października 1831. Zasięgiem swoim objęło Królestwo Polskie i część ziem zabranych (Litwę, Żmudź i Wołyń).

  Walenty Stanczukowski (Walenty Stańczukowski; ur. 14 lutego 1807 w Strzale, zm. 18 października 1874 w Kaliszu), polski lekarz, chirurg, działacz społeczny, księgarz, uczestnik powstania listopadowego (1830–1831), odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari (1831).

  W 1834 Stanczukowski osiadł w Kaliszu, w którym pracował do końca życia, ubogich pacjentów lecząc bezpłatnie. Od 1841 był lekarzem w tamtejszym Szpitalu Św. Trójcy, a w latach 1840–1843 był także lekarzem więziennym. W latach 1844–1846 odbył podróż naukową po krajach zachodniej Europy, zapoznając się z działalnością szpitali w Londynie, Berlinie, Wiedniu i Paryżu.

  Order Virtuti Militari (łac. Męstwu wojskowemu – (cnocie) dzielności żołnierskiej) – najwyższe polskie odznaczenie wojskowe (order), nadawane za wybitne zasługi bojowe. Jest najstarszym orderem wojskowym na świecie, spośród nadawanych do chwili obecnej. Ustanowiony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 22 czerwca 1792 roku w celu uczczenia zwycięstwa w bitwie pod Zieleńcami po rozpoczęciu wojny polsko-rosyjskiej przeciwko konfederacji targowickiej w obronie Konstytucji 3 Maja. Dewiza orderu brzmi: Honor i Ojczyzna18 października jest 291. (w latach przestępnych 292.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 74 dni.

  Został pochowany na Cmentarzu Miejskim w Kaliszu, jego grób zachował się do czasów współczesnych.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kawalerowie Orderu Virtuti Militari
  2. Wielkopolski słownik biograficzny. Antoni Gąsiorowski (przew. kom. red.), Jerzy Topolski (przew. kom. red.). Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1981, s. 693. ISBN 83-01-02722-3.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Zbigniew Chodyła, Walenty Stanczukowski, Internetowy Polski Słownik Biograficzny
 • Biografie sławnych kaliszan. Walenty Stanczukowski (1807-1874)
 • Nagrobek W. Stanczukowskiego na Cmentarzu Miejskim w Kaliszu
 • Lekarz – osoba posiadająca właściwe kwalifikacje, potwierdzone wymaganymi dokumentami, do udzielania świadczeń zdrowotnych, w szczególności do: badania stanu zdrowia, rozpoznawania chorób i zapobiegania im, leczenia i rehabilitacji chorych, udzielania porad lekarskich, a także wydawania opinii i orzeczeń lekarskich, w zakresie swojej specjalizacji (art. 2 ustawy opublikowanej w Dz. U. z 2005 r. Nr 226, poz. 1943).
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.