• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Waldshut-Tiengen

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Bazylea (niem. Basel, fr. Bâle, wł. /retorom. Basilea, łac. Basilia) – miasto szwajcarskie u styku granic trzech państw: Szwajcarii, Niemiec i Francji, nad rzeką Ren, u ujścia rzek Birs i Wiese. Miasto Bazylea tworzy razem z gminami Riehen i Bettingen kanton Bazylea-Miasto. Miasto dzieli się na Małą Bazyleę (Kleinbasel) na prawym i Wielką Bazyleę (Grossbasel) ze Wzgórzem Katedralnym na lewym brzegu Renu. Do miasta wcielono dawną osadę rybacką Kleinhüningen.
  Lewes – miasto w Anglii, ośrodek administracyjny hrabstwa East Sussex i dystryktu Lewes. Ok. 16 000 mieszkańców. Położone nad rzeką Ouse. Miasto o bogatej historii, sięgajacej początków państwowości Anglii. Dominującą nad miastem budowlą jest zamek. Miasto posiada własny środek płatniczy, jakim jest funt miasta Lewes.

  Waldshut-Tiengen – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, siedziba regionu Hochrhein-Bodensee, powiatu Waldshut, oraz wspólnoty administracyjnej Waldshut-Tiengen. Leży nad górnym Renem, na skraju południowego Schwarzwaldu, przy granicy ze Szwajcarią.

  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Schwarzwald ("Czarny Las") – zrębowy masyw górski w południowo-zachodnich Niemczech rozciągający się od południowego krańca do środka Badenii-Wirtembergii na długości około 160 km – od Pforzheim na północy do Waldshut-Tiengen na samym południu.

  Dzielnice[]

  Miasto dzieli się na dziesięć dzielnic: Aichen-Gutenburg, Breitenfeld, Detzeln, Eschbach, Gaiß-Waldkirch, Gurtweil, Indlekofen, Krenkingen, Oberalpfen, Schmitzingen.

  Historia[]

  Stare Miasto
  Zamek Tiengen

  W czasie wojny waldshuckiej (Waldshuter Krieg) w 1468 r. Tiengen zostało zajęte przez Szwajcarów, a Waldshut było oblegane i częściowo zniszczone.

  Hochrheinbahn – linia kolejowa w południowych Niemczech i w północnej Szwajcarii o długości 144 km. Łączy Bazyleę i Kreuzlingen przez Waldshut-Tiengen, Szafuzę, Singen (Hohentwiel), Radolfzell am Bodensee i Konstancję. Zelektryfikowany jest odcinek Szafuza-Konstancja (49,9 km).Blois – miejscowość i gmina we Francji, w Regionie Centralnym, w departamencie Loir-et-Cher nad rzeką Loarą. Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 49 318 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 1317 osób/km² (wśród 1842 gmin Centre Blois plasuje się na 5. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 203.).

  Waldshut-Tiengen powstało 1 stycznia 1975 przez połączenie samodzielnych wcześniej miast Waldshut i Tiengen oraz gminy Gurtweil.

  Gminy Eschbach, Indlekofen, Oberalpfen i Waldkirch zostały przyłączone do miasta Waldshut 1 lipca 1971 r., a gminy Schmitzingen, Breitenfeld i Detzeln – do miasta Tiengen 1 stycznia 1971, później przyłączono także gminy Aichen i Krenkingen 1 lipca 1974.

  Osoby związane z miastem[]

 • Baltazar Hubmaier (1485-1528), znany anabaptysta, wcześniej katolicki proboszcz w Waldshut, później założyciel miejscowej wspólnoty anabaptystów. Zginął spalony na stosie w Wiedniu jako heretyk.
 • Maximilian Nepomuk Mutzke (ur. 21 maja 1981 w Krenkingen) niemiecki piosenkarz. Reprezentując Niemcy na Konkursie Piosenki Eurowizji w 2004 r. zajął 8. miejsce.
 • Komunikacja[]

  Miasto leży przy linii kolejowej Hochrheinbahn między Bazyleą a Szafuzą a jego dworzec stanowi ważny węzeł kolejowy. Kolejowe przejście graniczne do Koblenz jest najstarszym przejściem tego typu między Niemcami a Szwajcarią. Kończą tu swój bieg kolej w dolinie Wutach (Wutachtalbahn) oraz droga krajowa B500 przecinająca Schwarzwald. Miasto należy do unii taryfowej Waldshut (Waldshuter Tarifverbund).

  Herbertingen – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga, w regionie Bodensee-Oberschwaben, w powiecie Sigmaringen, wchodzi w skład wspólnoty administracyjnej Bad Saulgau. Leży ok. 20 km na wschód od Sigmaringen.Szafuza (niem. Schaffhausen; nieoficjalnie: fr. Schaffhouse, ret. Schaffusa, wł. Sciaffusa) – miasto (33 tys. mieszkańców) w północnej Szwajcarii nad Renem, położone przy granicy z Niemcami. Stolica kantonu o tej samej nazwie.

  Sport[]

  W Waldshut-Tiengen funkcjonują trzy kluby piłkarskie. Są to: VfB Waldshut, ESV Waldshut i FC Tiengen. Najbardziej utytułowanym klubem jest FC Tiengen. Wszystkie trzy kluby należą do Południowobadeńskiego Związku Piłkarskiego (SBFV). Ponadto istnieją kluby narciarskie, tenisowe, lekkoatletyczne, pływackie i wioślarskie. Wszystkie kluby odnoszą regularne sukcesy na arenie regionalnej.

  Rejencja Fryburg (niem. Regierungsbezirk Freiburg) - jedna z czterech rejencji niemieckiego kraju związkowego Badenia-Wirtembergia. Główny urząd rejencji, prezydium (Regierungspräsidium) ma siedzibę we Fryburgu Bryzgowijskim. Prezydium rejencji podlega Ministerstwu Spraw Wewnętrznych (Innenministerium) Badenii-Wirtembergii.RWE AG (Rheinisch-Westfälisches Elektrizitätswerk, z niem. „Reńsko-Westfalski Producent Energii Elektrycznej”) – niemiecka spółka energetyczna z siedzibą w Essen, jedna z 30 spółek wchodzących w skład indeksu giełdowego DAX.

  Współpraca[]

  Miejscowości partnerskie:

 • Francja Blois, od 30 czerwca 1963
 • Wielka Brytania Lewes, od 1973
 • Infrastruktura[]

  W północnej części Tiengen znajduje się od 1930 r. duża stacja transformatorowa dla 380 kV/220 kV/110 kV należąca do RWE. Kończy się tam biegnąca z Herbertingen zachodnia gałąź linii przesyłowej północ-południe.

  Waldshut – stacja kolejowa w mieście Waldshut-Tiengen (dzielnica Waldshut), w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w Niemczech.Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.

  Zobacz też[]

 • Tiengen
 • Waldshut
 • Linki zewnętrzne[]

 • oficjalna strona internetowa Waldshut-Tiengen • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gurtweil – dzielnica miasta Waldshut-Tiengen w południowym Schwarzwaldzie, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, na wysokości 372 m n.p.m. Zajmuje ona powierzchnię 7,49 km², a w 2005 była zamieszkiwana przez 1641 osób.
  Powiat Waldshut (niem. Landkreis Waldshut) – powiat w Niemczech,w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, w regionie Hochrhein-Bodensee. Stolicą powiatu jest miasto Waldshut-Tiengen.
  Wspólnota administracyjna Waldshut-Tiengen – wspólnota administracyjna (niem. Vereinbarte Verwaltungsgemeinschaft) w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, w regionie Hochrhein-Bodensee, w powiecie Waldshut. Siedziba wspólnoty znajduje się w mieście Waldshut-Tiengen, przewodniczącym jej jest Martin Albers.
  Region Hochrhein-Bodensee – region w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg. Siedzibą regionu jest miasto Waldshut-Tiengen.
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  Ren (fr. Rhin, niem. Rhein, nid. Rijn, ret. Rein) – jedna z najdłuższych rzek w Europie, licząca 1233 km, w tym 865 km w Niemczech Ren wypływa z Alp Szwajcarskich (gdzie ma swoje źródło), przez Jezioro Bodeńskie, dalej na północ tworząc granicę między Francją a Niemcami. Ren uchodzi poprzez Deltę Renu i Mozy do Morza Północnego na zachód od Rotterdamu w Holandii.
  Herezja (gr. αἵρεσις hairesis, łac. haeresis) – pierwotne znaczenie: wybór, podział – błędna interpretacja twierdzeń wiary chrześcijańskiej, polegająca na wyodrębnieniu jakiegoś zagadnienia i przedstawieniu go w sposób, który przeciwstawia się całości nauczania wiary. Nieprzyjmowanie jednego lub więcej twierdzeń, uznanych w Kościele za dogmat. Również: twierdzenie sprzeczne z obowiązującą w danym Kościele doktryną.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.