• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Walden Martin

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Albert Michael Kruschel (ur. 21 października 1889 w Buffalo - zm. 25 marca 1959 tamże) − amerykański kolarz szosowy, brązowy medalista olimpijski.
  Jazda drużynowa na czas mężczyzn był jedną z dwóch konkurencji kolarskich rozgrywanych podczas V Letnich Igrzysk Olimpijskich w Sztokholmie w 1912 roku. Zawody odbyły się 7 lipca. Zwyciężyła ekipa gospodarzy.

  Walden Charles Martin (ur. 28 września 1891 w Grayville - zm. listopad 1966 w Zephyrhills) − amerykański kolarz szosowy, brązowy medalista olimpijski.

  Carl Otto Schutte (ur. 5 października 1887 w Kansas City - zm. w 1962) − amerykański kolarz szosowy, dwukrotny medalista olimpijski.Jazda indywidualna na czas mężczyzn był jedną z dwóch konkurencji kolarskich rozgrywanych podczas V Letnich Igrzysk Olimpijskich w Sztokholmie w 1912 roku. Zawody odbyły się 7 lipca.

  Kariera[]

  Największe sukcesy w karierze Walden Martin osiągnął w 1912 roku, podczas igrzysk olimpijskich w Sztokholmie. Wspólnie z Carlem Schutte, Alvinem Loftesem i Albertem Kruschelem zdobył brązowy medal w jeździe drużynowej na czas. Na tych samych igrzyskach w jeździe indywidualnej przejechał trasę w czasie 11:23:55,2 i zajął siedemnaste miejsce. W lutym 1913 roku Martin brał udział w wypadku na torze St. Louis Coliseum, gdzie zderzył się z Frederickiem Windtem. W wyniku wypadku Martin stracił jedną nogę, a Windt zginął na miejscu. Martin nie zakończył kariery - ścigał się dalej, używając protezy. Nigdy nie zdobył medalu na szosowych mistrzostwach świata.

  Alvin Hjalmar "Al" Loftes (ur. 1 stycznia 1890 w Providence - zm. w lipcu 1971 w Narragansett) − amerykański kolarz szosowy, brązowy medalista olimpijski.Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.

  Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-09-26].
 • Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym – zawody organizowane od 1921 roku przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI). Początkowo na mistrzostwach rywalizowali tylko amatorzy, jednak od 1927 roku uczestniczą w nich także profesjonaliści, a od 1958 roku również kobiety.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.