• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Waldemar Modestowicz  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” – festiwal teatralny odbywający się raz w roku w Sopocie od 2001 r., zwyczajowo w pierwszy weekend czerwca. Głównymi organizatorami festiwalu są: Polskie Radio S.A., Telewizja Polska S.A. i Miasto Sopot. Producentem festiwalu jest TVP Gdańsk. Dyrektorem pierwszej edycji festiwalu była Ewa Bąk-Woźniakiewicz. W latach 2002-2006 funkcję tę pełnił Jerzy Martyś. W latach 2007 - 2008 dyrektorem była Agnieszka Czarnecka. Natomiast od 2009 r. dyrektorem tego festiwalu jest Bogumił Osiński.Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim – teatr istniejący od 1946 roku. Do jego kierowników należeli: Irena Byrska, Andrzej Rozhin i Ryszard Major. Aktualnie teatrem kieruje Jan Tomaszewicz.
  Życiorys[]

  Studiował na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Podczas studiów uległ fascynacji słynnym Teatrem Ósmego Dnia, z którym później współpracował m. in. jako kompozytor i muzyk. Swoje zainteresowania zwrócił w kierunku teatru i reżyserii. Ukończył także studia w zakresie reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Jako reżyser teatralny zadebiutował 20 czerwca 1989 Pocałunkiem kobiety-pajką Manuela Puiga na deskach Teatru Nowego w Poznaniu. Ponadto współpracował z Teatrem Ósmego Dnia, Teatrem Polskim w Poznaniu, Teatrem Polskim w Szczecinie, Teatrem im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim oraz Słupskim Teatrze Dramatycznym. Od 1984 r. związany z Polskim Radiem. Od 1992 r. pracuje jako reżyser w Teatrze Polskiego Radia. We wrześniu 2009 roku przejął po Stanisławie Grotowskiej reżyserię powieści radiowej Matysiakowie. Jest laureatem tzw. "radiowego Oscara", czyli nagrody Prix Italia w 2007 roku - za reżyserię radiową.

  Manuel Puig (ur. 28 grudnia 1932 w General Villegas, zm. 22 lipca 1990 w Cuernavaca), pisarz argentyński, autor powieści, sztuk teatralnych. W Polsce znany przede wszystkim z powieści Pocałunek kobiety-pająka. W szeregu swoich głośnych powieści Manuel Puig rozwijał tematy przekraczania barier płci kulturowych (gender), sugerując jednocześnie brak trwałości płci seksualnych i orientacji. Jego bohaterowie mogą być kim chcą w danym momencie, na danym etapie życia. Wszystko jest graniem ról, przystosowaniem do sytuacji.Stich! (jap. スティッチ!, Sutitchi!) – anime tworzone we współpracy z Walt Disney Animation Studios. Jest ono spin-offem amerykańskiej serii Lilo i Stitch. Seria ta rozpoczęła się w Japonii w październiku 2008 roku. Premiera w Polsce odbyła się 21 czerwca 2010.

  Nagrody[]

 • 16 czerwca 2003, Sopot, Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”:
 • Grand Prix festiwalu w kategorii słuchowisk Teatru PR – za reżyserię słuchowiska Nagi sad według powieści Wiesława Myśliwskiego w adaptacji Bogumiły Prządki.
 • Nagroda za reżyserię w kategorii słuchowisk Teatru PR – za reżyserię słuchowiska Noc Walpurgii albo Kroki Komandora (ex aequo z Henrykiem Rozenem nagrodzonym za słuchowisko Rzeka)
 • 5 czerwca 2006, Sopot, Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”:
 • Grand Prix festiwalu w kategorii słuchowisk Teatru PR – za reżyserię słuchowiska Gdzie jest ten tani kupiec według scenariusza Alicji Bykowskiej-Salczyńskiej
 • 4 czerwca 2007, Sopot, Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”:
 • Grand Prix festiwalu w kategorii słuchowisk Teatru PR – za reżyserię słuchowiska Recycling według tekstu Tadeusza Różewicza
 • 20 czerwca 2011, Sopot, Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”:
 • Wyróżnienie honorowe w formie rekomendacji do powtórzenia na antenie ogólnopolskiej i antenach rozgłośni regionalnych – słuchowisko Po sobie według poezji Artura Daniela Liskowackiego w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza
 • 18 grudnia 2011, Warszawa, Złote Mikrofony:
 • Zespół autorów i realizatorów słuchowiska Matysiakowie, w tym m.in. Waldemar Modestowicz, został nagrodzony Honorowym Złotym Mikrofonem za „wybitne osiągnięcia artystyczne, wieloletni żywy kontakt ze słuchaczami, za inicjatywy uruchamiające ogromną aktywność społeczną”.
 • 21 maja 2012, Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”:
 • Grand Prix Festiwalu w kategorii słuchowisk Teatru PR – za reżyserię słuchowiska Hamlet Williama Szekspira.
 • Pocałunek kobiety-pająka (hiszp. El beso de la mujer araña) – powieść autorstwa argentyńskiego pisarza Manuela Puiga, wydana w 1976.Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) – powstały w 1919 państwowy uniwersytet z siedzibą w Poznaniu. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 3. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 393. pośród wszystkich typów uczelni.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  WALL-E (stylizowany zapis WALL·E) – amerykański film animowany z 2008 roku wyprodukowany przez wytwórnię Pixar Animation Studios i Walt Disney Pictures, wyreżyserowany przez Andrew Stantona. Światowa premiera miała miejsce 27 czerwca 2008, natomiast polska wersja dubbingowana trafiła do kin 18 lipca 2008.
  Nowy Scooby Doo (tytuł na DVD: Największe zagadki Scooby Doo; ang. The New Scooby-Doo Movies lub The New Scooby-Doo Comedy Movies) – amerykański serial animowany, drugi z serii Scooby Doo, wyprodukowany w latach 1972-1973 w wytwórni Hanna-Barbera dla stacji CBS.
  Słuchowisko – podstawowa artystyczna, literacka forma, której tworzywem jest wyłącznie materia foniczna: głos ludzki, efekty akustyczne i muzyka. Tradycyjnie teksty słuchowisk miały postać zbliżoną do dramatu teatralnego, obecnie, poprzez wprowadzenie narratora, pojawiają się również formy epickie.
  Teatr Polski - szczeciński teatr dramatyczny założony w 1946 r. Siedziba teatru od 1949 r. mieści się w stylowym, zabytkowym budynku przy ul. Swarożyca 5. Ciekawostką jest, że budynek był siedzibą dawnej niemieckiej loży masońskiej Pod Trzema Cyrklami i został wybudowany przez wolnomularzy.
  Matysiakowie – cykliczne słuchowisko radiowe, serial radiowy, emitowany w weekendy na antenie Programu I Polskiego Radia, zapoczątkowany w sobotę 15 grudnia 1956 na antenie Programu II o godzinie 20:35 i obecnie nadawany w soboty o 13:10, w 25-minutowych odcinkach.
  Śnieżne psy (ang. Snow Dogs, 2002) – amerykańsko-kanadyjski film komediowy z główną rolą Cuby Gooding Jr. Film wyprodukował Walt Disney Pictures, natomiast scenariusz filmu oparto na powieści Winterdance. The Fine Madness of Running the Iditarod autorstwa Gary’ego Paulsena.
  Dubbing (dawniej dublaż) – tworzenie ścieżki dialogowej filmu, serialu lub gry, polegające na podłożeniu ścieżki z lokalną wersją językową. Głosy podkładają często wyspecjalizowani aktorzy głosowi. Mianem dubbingu potocznie określa się również dogrywanie w studiu dialogów do już udźwiękowionego materiału w celu polepszenia jego jakości.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.074 sek.