• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Waldemar Krzystek

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Wrocławski (UWr) – jeden z osiemnastu państwowych uniwersytetów klasycznych w Polsce z siedzibą we Wrocławiu, kształcący na kierunkach humanistycznych i ścisłych. Powstał pierwotnie w 1702 roku jako Leopoldina, a 24 sierpnia 1945 roku został przekształcony na polską uczelnię akademicką. Uczelnia swoimi tradycjami odwołuje się do niemieckich uczelni wrocławskich oraz Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Jest jedną z najważniejszych i najstarszych uczelni we Wrocławiu, na której studiuje blisko 31,6 tysięcy studentów.23 listopada jest 327. (w latach przestępnych 328.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 38 dni.
  W zawieszeniu - polski dramat obyczajowy o historii byłego oficera Armii Krajowej niesłusznie skazanego na karę śmierci. Bohater uciekając z więzienia znajduje schronienie u byłej kochanki z czasów wojny.

  Waldemar Krzystek (ur. 23 listopada 1953 w Swobnicy) – polski reżyser i scenarzysta filmowy.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Absolwent I LO w Legnicy, polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego i kierunku reżyserii Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

  W 1984 roku debiutuje filmem telewizyjnym Powinowactwo. W swojej teatralnej i filmowej twórczości powraca do wydarzeń z przeszłości rodzinnego miasta. Fabuła jego najbardziej znanego filmu W zawieszeniu z Krystyną Jandą i Jerzym Radziwiłowiczem, oparta jest na wydarzeniach z pierwszych powojennych lat Legnicy, która jest także scenerią filmu Zwolnieni z życia. Jest twórcą filmu fabularnego (i serialu) pod tytułem Mała Moskwa, który na 33. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2008 roku zdobył Złote Lwy.

  Swobnica (do 1945 niem. Wildenbruch) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Banie.Mała Moskwa – polski melodramat z 2008 roku w reżyserii Waldemara Krzystka. Film został doceniony wieloma nagrodami na polskich festiwalach.

  We wrześniu 2013 roku otrzymał tytuł obywatela honorowego Dolnego Śląska Civi Honorario nadany przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego.

  W 2014 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

  W 2017 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

  W marcu 2018 wyróżniony tytułem Honorowego obywatela Legnicy.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Filmografia[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jesteśmy numer jeden – 60 lat ILO w Legnicy, red. Halina Tamioła, Wydawnictwo Edytor, Legnica 2005, s. 268, ​ISBN 83-88214-64-0​.
  2. Encyklopedia Wrocławia. Jan Harasimowicz (red.). Wyd. III. Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2006, s. 449.
  3. Uchwała Nr XL/1252/13 Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 26 września 2013 r. w sprawie przyznania tytułu obywatela honorowego Dolnego Śląska Civi Honorario Waldemarowi Krzystkowi. bip.umwd.dolnyslask.pl, 2 października 2013. [dostęp 30 stycznia 2014]. (tekst).
  4. M.P. z 2014 r. poz. 757.
  5. Prezydent: To dobre lata dla polskiej kultury. prezydent.pl, 2014-05-26. [dostęp 2014-05-26].
  6. Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. www.mkidn.gov.pl. [dostęp 2020-06-21].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Waldemar Krzystek w bazie Filmweb
 • Waldemar Krzystek w bazie filmpolski.pl
 • Nie warto tracić życia na rzeczy nieistotne. Z Waldemarem Krzystkiem rozmawia Lech Moliński na portalu http://dolnoslaskosc.pl/
 • Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Tytuł Honorowego Obywatela Legnicy nadaje Rada Miejska Legnicy na wniosek uprawnionych organów rozpatrując wysoki poziom moralny kandydatów oraz ich szczególne osiągnięcia.
  Jan Witold Harasimowicz (ur. 2 sierpnia 1950 r. we Wrocławiu) – polski historyk sztuki i kultury, specjalizujący się w historii sztuki nowożytnej, sztuce renesansu i manieryzmu; nauczyciel akademicki, związany z uczelniami we Wrocławiu i Toruniu.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Honorowy Obywatel Dolnego Śląska (Civi Honorario) – tytuł honorowy nadawany przez sejmik województwa uchwałą zasłużonym dla Dolnego Śląska. Został ustanowiony przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego 30 stycznia 2004. Tytuł nadaje się osobom, które swoją postawą i pracą, w szczególności na polu gospodarczym, społecznym i kulturalnym wniosły wkład w rozwój i podnoszenie konkurencyjności Dolnego Śląska, promocji regionu w Polsce i za granicą oraz przyczyniły się do kształtowania tożsamości regionalnej. Civi Honorario może być również nadany pośmiertnie. Z wnioskiem o przyznanie tytułu występuje Kapituła w składzie: przewodniczący Sejmiku, wiceprzewodniczący Sejmiku, przewodniczący klubów Sejmiku. Kandydatury do nadania tytułu mogą zgłaszać: członkowie kapituły, grupa co najmniej 10 radnych Województwa, członkowie Zarządu Województwa Dolnośląskiego, grupa co najmniej 1000 mieszkańców Dolnego Śląska. Inicjatorem ustanowienia tytułu był Jarosław Kurzawa który w latach 2001 - 2004 przewodniczył Sejmikowi Województwa Dolnośląskiego .
  Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.813 sek.